Підручник з Правознавства. 10 клас. Філіпенко - Нова програма

§ 52. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРАВОВИХ СИТУАЦІЙ

I. Методом «Прес» (за схемою: «Я вважаю, що...», «тому, що...», «отже...») обговоріть запропоновані ситуації й дійдіть висновку, до якого виду юридичної відповідальності буде притягнуто правопорушника.

Ситуації

1. Нетямущий С., працюючи фрезерувальником на підприємстві, пошкодив робочий інструмент, який йому було надано в користування, унаслідок необережного поводження з ним.

2. Невігласний М., працюючи водієм на підприємстві, ухилився від призову на строкову військову службу.

3. Неспішний Т., працюючи слюсарем на підприємстві, був відсутній на робочому місці протягом чотирьох годин без поважної причини.

4. Волинко Є., запізнюючись на роботу, перейшла дорогу в невстановленому місці.

5. Задорожня Д., поспішаючи на роботу, сіла в переповнений тролейбус та ненароком порвала куртку громадянці Невтішній С., коли водій тролейбуса зробив лівий поворот.

II. Працюємо у групах

Об’єднайтеся в групи. Прочитайте запропоновані життєві ситуації та знайдіть відповідні статті нормативно-правових актів. Яким нормативно-правовим актом регулюються ці ситуації? З’ясуйте, чи містяться в цих ситуаціях обставини, що виключають юридичну відповідальність. Чи будуть нести фізичні особи відповідальність? Підготуйтесь аргументувати вашу відповідь. Користуйтеся текстами статей Кримінального та Цивільного кодексів України (с. 172):

Ситуації

1. Громадянин Нерозумний Іван (26 років) перебував під опікою матері, оскільки мав статус недієздатного. 25 червня 2017 р. його матір забрала в лікарню машина «швидкої допомоги», яку викликали сусіди. За відсутності опікуна Іван здійснив підпал складського приміщення заводу, стіна якого розміщувалася на задвірках їхньої земельної ділянки. Продукція, що зберігалася на складі, повністю вигоріла.

2. У складському приміщенні дитячого будинку обвалилася частина стіни. Вихователь, що прибіг на гуркіт, побачив у розщелині, що утворилася під час обвалу, три міни часів Другої світової війни. Злякавшись, що міни можуть здетонувати, вихователь переніс їх на вантажний автомобіль, який належав дитячому будинку. Від’їхавши на безпечну відстань від поселення, він вискочив з авто, направивши його до урвища. Автомобіль було знищено разом з мінами.

3. 19-річний Станіслав, побачивши, що його 13-річного брата б’є група неповнолітніх, з метою захисту втрутився в події - завдав одному з нападників удару каменем, заподіявши тяжке тілесне ушкодження.

4. Невєдомий Сергій, що працював експедитором місцевої торгової фірми, перевозив у сусіднє місто мішки із цукром. Під час транспортування почалася буря. Смерч підхопив автомобіль і проніс його декілька сотень метрів. Автомобіль опинився в озері. Сергій зміг відчинити дверцята й доплисти до берега, але продукцію врятувати не вдалося.

Кримінальний кодекс України

Ст. 36. Необхідна оборона. Ст. 39. Крайня необхідність. Ст. 40. Фізичний або психічний примус. Ст. 42. Діяння, пов’язане з ризиком.

Цивільний кодекс України

Ст. 617. Підстави звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання

1. Особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

III. Доберіть приклади з художньої літератури, свідчень очевидців з газет, телебачення або усної розповіді близьких та знайомих, які ілюстрували б обставини, що виключають юридичну відповідальність.