Підручник з Правознавства. 10 клас. Філіпенко - Нова програма

§ 48. ПРАВОВА ПОВЕДІНКА

1. Правова поведінка, її види

Поведінка людей надзвичайно різноманітна і має різні форми вираження, інтенсивність, мотиви, цілі та наслідки. Крім того, будь-яка поведінка є об’єктом моральної та правової оцінки.

Правова поведінка - це юридично значуща (тобто врегульована нормами права), усвідомлена поведінка особи, що спричиняє юридичні наслідки.

З позиції права поведінка людини може бути оцінена по-різному. Окремі відносини людей перебувають поза сферою правового регулювання, а тому взагалі не можуть бути оцінені з точки зору права (наприклад, відносини кохання, дружби та ін.). Ці відносини піддаються лише моральній оцінці.

За своїм характером і правовими наслідками правова поведінка підрозділяється на два основних види:

1) правомірна поведінка - відповідає приписам права;

2) неправомірна поведінка (правопорушення) - порушує приписи права.

На межі цих основних видів правової поведінки міститься: зловживання правом - правомірна, але соціально шкідлива поведінка; об’єктивно неправомірне діяння - неправомірне, соціально шкідливе діяння, яке не містить складу правопорушення.

2. Правомірна і протиправна поведінка

Правомірна поведінка - це суспільно необхідна, бажана і допустима з точки зору інтересів громадянського суспільства поведінка індивідуальних чи колективних суб’єктів, яка полягає в дотриманні (виконанні, використанні) норм права, що охороняються і гарантуються державою.

Ознаки правомірної поведінки

Ознака

Пояснення

Приклад

1

Соціально

корисна

Дії особи повинні бути корисними для нормального функціонування суспільства

Здобуття освіти; материнство або батьківство

2

Об’єктивно

необхідна

За її відсутності держава не зможе виконувати свої функції

Захист Батьківщини; дотримання правил дорожнього руху

3

Бажана для суспільства

Закріплюється не як обов’язок, а як право

Участь у виборах; вступ у шлюб

4

У деяких випадках правомірна соціально допустима поведінка

Держава не зацікавлена в поширенні такої поведінки. Проте ці дії правомірні, дозволені законом. А тому можливість їх здійснення забезпечується державою

Страйк для захисту своїх економічних інтересів; припинення шлюбу

5

Відповідає вимогам правових норм

Особа діє правомірно, якщо вона точно дотримується правових приписів і не порушує їх

Протиправна поведінка - це поведінка індивіда або групи осіб, яка не відповідає нормам права, унаслідок чого відбувається порушення цих норм.

Прочитайте запропоновані нижче ситуації. З’ясуйте, чи є ці випадки прикладом правомірної поведінки, чи вони ілюструють порушення норм права. Самостійно заповніть таблицю. Об’єднавшись у пари, порівняйте результати, обговоріть розбіжності. Якщо в парі ви не досягли згоди, винесіть обговорення на аудиторію.

Номер ситуації, яка ілюструє правомірну поведінку

Номер ситуації, яка демонструє випадок порушення норм права

Ситуації

1. Громадянка Самовпевнена Н. самовільно зайняла занедбану ділянку міського парку й почала вирощувати там городину й квіти.

2. Громадянин Лісовик Г. із 16-річним сином займалися заготівлею дров, вирубуючи старі дерева на лісовій смузі, що простяглася вздовж берега річки.

3. Батьки 7-річної Оленки погодилися, щоб остання проживала в бабусі в іншому місті й навчалася там у школі до досягнення нею 15 років.

4. 16-річні юнаки підпалили опале сухе листя в парку.

5. 17-річний Руслан подарував Марині 4 сотні пролісків, які зібрав у весняному лісі.

6. Громадянин Швидько С., керуючи велосипедом у невеликому містечку, не зупинився на червоне світло світлофора, коли побачив, що транспортних засобів на дорозі взагалі немає, знаючи, що на цій дорозі вони з’являються дуже рідко.

7. 25-літній Невдалий А. відмовився раз на два дні купувати продукти й доставляти їх своїй матері, що проживала на сусідній вулиці й була позбавлена можливості пересуватися. Відмову він мотивував тим, що він працює, а в матері є ще молодший син, який може покинути навчання в обласному центрі й доглядати за старенькою.

8. Керівник слюсарних майстерень на вмотивоване й наполегливе прохання 17-річного студента працювати в нічну зміну відповів відмовою.

Довідкова інформація для роз’яснення ситуацій

Якщо у вас виникнуть суперечки щодо правильності тієї чи іншої думки, ви можете звернутися до нормативно-правових актів і перевірити себе:

1) ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

2) ст. 65-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

3) ст. 160 і 151 Сімейного кодексу України;

4) ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

5) ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

6) ст. 127 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

7) ст. 172 Сімейного кодексу України;

8) ст. 55 Кодексу законів про працю України.