Підручник з Правознавства. 10 клас. Філіпенко - Нова програма

§ 1. ВСТУП

Мандрівник запитує у трьох робітників, які возять цеглу: «Що ви робите?». Один відповідає: «Цеглу вожу», другий: «На хліб заробляю», а третій: «Собор будую».

Давня байка

Шановні десятикласники та десятикласниці!

У цьому році ви перейшли до старшої школи. Якщо ви тримаєте в руках цей підручник, ви обрали серед багатьох предметів правознавство, що стане, можливо, базою для здобуття в майбутньому вашої професії.

Автори недаремно починають цей курс з відомої байки. Зверніть увагу: усі робітники виконують однакові дії, але мають різні ціннісні орієнтації. Автори сподіваються, що ваш шлях до права обрано душею й розумом, це дасть вам наснаги до праці, а нашій країні - процвітання з професійними юристами.

Профільний курс із правознавства спрямований на формування необхідних для успішної самореалізації у суспільстві навичок, так званих компетентностей. Насамперед, ви оволодієте правовою предметною компетентністю, тобто отримаєте необхідні знання й уміння з предмета «правознавство».

Працюючи з матеріалами підручника, ви зможете набути й інших ключових компетентностей: навчитеся складати правові документи діловою українською мовою, використовувати цифрові технології для пошуку правової інформації, оперувати статистичними даними, аналізувати процес власного навчання тощо.

Численні витяги з нормативно-правових документів не лише ілюструють навчальний матеріал, а й є також самостійним джерелом знань. Але потрібно пам’ятати, що українське законодавство постійно вдосконалюється і тому змінюється. Отож потрібно стежити за змінами за допомогою офіційних державних сайтів. Найкращими радниками будуть посилання на офіційні інтернет-ресурси:

• Верховна Рада України: http:/rada.gov.ua

• Президент України: www.president.gov.ua

• Кабінет Міністрів України: www.kmu.gov.ua

• Конституційний Суд України: www.ccu.gov.ua

• Верховний Суд України: www.scourt.gov.ua

• Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: www.ombudsman.gov.ua.

Окрім теоретичних знань, підручник надає приклади та націлює на розв’язання правових ситуацій. На практичних заняттях ви зможете відчути себе в ролі адвоката або судді, слідчого чи прокурора, розв’язуючи конкретні життєві ситуації.

У кінці кожного розділу подано контрольні завдання для підсумкового оцінювання та запитання, які акцентують увагу на основних проблемах теми.

Підручник містить таблиці, схеми, які полегшують засвоєння навчального матеріалу та сприяють його візуалізації.

Пам’ятаючи про матеріальний вимір конкретних життєвих ситуацій, автори підручника прагнуть висвітлити духовний аспект багатьох проблем, що розв’язує правова наука, через призму формування правових понять у думках філософів або юристів зі світовим ім’ям. Кожен параграф починається з вислову видатного науковця, що дає змогу задуматися й розставити акценти у виборі між ідеальними прагненнями свободи й рівності та реальністю.

Користуватися підручником вам допоможуть умовні позначення (піктограми), які орієнтуватимуть вас у структурі навчального матеріалу. Також подано термінологічний словник в алфавітному порядку.

Сподіваємося, що підручник надихне вас на навчання, стане помічником у розв’язанні складних життєвих ситуацій, допоможе корисною інформацією. Автори бажають вам успіхів і нагадують відомий афоризм «Шлях здолає той, хто йде!».

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст