Історія України. 7 клас. Дрібниця

§ 24. Королівство Руське за Данила Романовича (Галицького) (1238—1264 рр.)

 • За допомогою хронологічної хмаринки пригадайте, які події передували відновленню Галицько-Волинського князівства.

1. ВІДНОВЛЕННЯ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОГО КНЯЗІВСТВА

У 1238 р. сини Романа Мстиславича Данило й Василько відновили єдність батькової держави. Василько залишився на Волині, Данило зміг утвердитися на галицькому столі, протиставивши боярству підтримку городян. Обидва князівства існували як одне ціле під зверхністю старшого й діяльнішого Данила. Цього ж року відбулася битва під Дорогочином, яка поклала край зазіханням німецьких лицарів-хрестоносців на руські землі.

Пам’ятник молодим князям Данилу і Васильку в м. Володимирі-Волинському на Волині (робота скульпторки Теодозії Бриж)

Поміркуймо!

Розгромлення загонів хрестоносців військом Данила Галицького під Дорогочином у 1238 р. (картина художника Станіслава Серветника)

Чим, на вашу думку, можна пояснити звернення митців до історії України тих далеких часів?

Цього ж 1238 р. князь Данило Галицький оволодів Києвом, проте не зміг його захистити від монгольської навали 1240 р.

У 1245 р. військо Данила Галицького здобуло перемогу в битві проти приведеного Ростиславом (чернігівська князівська династія) війська угорського короля і його союзників біля м. Ярослава над річкою Сян. Боярська опозиція усередині держави також була остаточно знищена, Данило став володарем Галицького і Волинського князівств.

2. ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ДАНИЛА РОМАНОВИЧА

Князь Данило зміцнював і розбудовував нові міста (Львів, Холм і багато інших), укріплював православну церкву, сприяв розвиткові культури.

Свідчать документи

З Галицько-Волинського літопису про заснування Данилом Романовичем м. Холма

...Місто же Холм було споруджено за Божим велінням. [...] коли Данило їздив по полю і діяв лови (полювання), то побачив він на горі гарне і лісисте місце, оточене навкруги його полем, і запитав тамтешніх жителів: «Як іменується це місце?» І вони сказали: «Холм його ім’я є». І [...] надумав він, що поставить на ньому невеликий город. [...] побачивши, що Бог помічником йому є, спорудив він інше місто, що його татари (монголи) не змогли взяти, коли Батий всю землю Руську захопив. Тоді й церква Святої Трійці запалена була і знову була споруджена. Коли ж побачив це князь Данило, що Бог сприяє місцю тому, почав він закликати приходнів — німців і русів, іноплемінників і ляхів. Ішли вони день у день.

 • 1. Як літописець оповідає про заснування м. Холма? Чим можна пояснити вибір місця для його спорудження?
 • 2. Що сприяло піднесенню і розквіту міста?

У внутрішній політиці князь зміцнював державне управління, спираючись на вірних йому бояр. Серед досягнень Данила Галицького, окрім приборкання бояр, було також реформування війська. Він заклав основи постійного війська, яке складалося з важкої і легкої кінноти, важкої піхоти й піших стрільців. З озброєння було введено масове використання арбалетів і метальної артилерії. Відпрацьована взаємодія різних частин війська у ході бою.

 • 1. Пригадайте, що таке шлюбна дипломатія.
 • 2. З якою метою до неї вдавалися князі Русі-України?

Данило продовжив традицію укладання династичних шлюбів. Його син Лев одружився з донькою угорського короля, Шварно — литовського князя Міндовга. Донька Данила Преслава була заміжня за мазовецьким князем Земовитом.

Важливим напрямом зовнішньої політики Данила Романовича були відносини з монгольськими володарями.

Писемні джерела свідчать: «...Хан Батий прислав посла свого до Данила й Василька: «Дай Галич!» І Данило був у печалі великій, тому що не укріпив він був землі своєї городами. І, порадившися з братом своїм, поїхав він до Батия...».

Думки істориків

Монгольська навала стала для Данила випробуванням його як полководця і правителя. Що ще більш важливо, він показав свій талант дипломата. Коли монгольський воєначальник зажадав, щоб Данило передав свою столицю Галич монголам, той поїхав до Батия, у його столицю Сарай на Волзі. Візити такого роду вже здійснювали інші руські князі, щоб присягнути на вірність монголам й отримати ханський ярлик — письмовий дозвіл на умовне право керувати своїми князівствами. «Чи п’єш ти чорне молоко, наше пиття, кобилячий кумис?» — спитав хан Данила, як стверджує літописець. «Досі я не пив. А нині ти велиш — я п’ю», — відповів Данило, демонструючи ханові повагу та покору.

...Присягнувши на вірність Батию, він не збирався надто довго дотримуватися цієї присяги. Данило отримав ярлик Батия на Галичину та Волинь в обмін на обіцянку платити данину та брати участь у монгольських воєнних кампаніях у регіоні. Монгольський сюзеренітет захищав його від претензій на його територію не лише з боку князів-суперників, а й агресивних західних і північних сусідів. Данило скористався новою атмосферою політичної стабільності, щоб почати економічне відродження своєї держави.

Сергій Плохій «Брама Європи»

 • 1. Як історики оцінюють поїздку князя Данила до Золотої Орди?
 • 2. Які наслідки для Галицько-Волинського князівства мала зустріч Данила Романовича з ханом Батиєм?

Зумівши шляхом тонких дипломатичних маневрів і ціною приниження добитися права на княжіння у Батия, Данило Романович розгорнув широку підготовку до боротьби з поневолювачами. Із цією метою він укладає військові союзи з недавніми ворогами: польськими князями, угорським королем.

Корона Данила Галицького (реконструкція)

Щоб здобути допомогу католицької Європи в боротьбі з монголами, Данило дав згоду на пропозицію Папи Римського прийняти королівську корону. Папа Іннокентій IV оголосив хрестовий похід проти Орди.

Данило Романович Галицький (сучасна поштова марка України)

1253 р. у Дорогочині відбулась урочиста коронація Данила Галицького. У джерелах державу Данила почали називати Королівство Руське.

Протягом 1253-1256 рр. Данило Романович завдав поразок монгольському війську правителя сусіднього улусу Куремси.

Занепокоєні зростанням могутності Галицько-Волинського королівства, правителі Золотої Орди вислали проти нього численне й сильне військо.

Під тиском несприятливих обставин Данило Романович змушений був пристати на вимоги монгольського воєводи Бурундая і зруйнувати найбільші фортеці князівства: Львів, Луцьк та ін. Холм залишився недоторканим завдяки зусиллям і хитрощам князя Василька Романовича та воєвод.

У 1264 р. князь Данило помер. В історію він увійшов під ім’ям Галицький, оскільки вся його діяльність здебільшого була пов’язана з Галичиною.

Думки істориків

Доля цього князя мала в собі щось трагічне. Багато чого досяг він, чого не досяг жоден з князів, та ще з таким напруженням, якого не виніс би інший, ... весь край був під його владою. Але не встигнувши визволитись з-під татарського ярма й дати своїй державі самостійне значення, Данило тим самим не залишив твердої запоруки цієї самостійності на майбутнє... Особа Данила зостається благородною, найбільш симпатичною постаттю в цілій старій українській історії.

Микола Костомаров «Князь Данило Галицький»

 • На які досягнення і труднощі діяльності Данила Романовича звертає увагу історик?

ЗНАЮ МИНУЛЕ ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Знаю нове

1. Упорядкуйте хронологічну послідовність.

2. Кому було завдано нищівної поразки в битві під Дорогочином?

3. У якому році відбулася битва під Ярославом?

4. Коли і від кого отримав Данило Галицький корону?

5. Виконайте тренувальну онлайн-вправу:

«Королівство Руське за Данила Романовича»

https://cutt.ly/zyCM0Vx

Досліджую і аналізую

 • 1. Чому сини Романа Мстиславича були змушені силою доводити своє право на батьківську спадщину?
 • 2. Як ви думаєте, чому Данило Галицький переніс свою столицю до м. Холма?
 • 3. Як пов’язані в зовнішній політиці Данила Романовича відносини із Золотою Ордою та Папою Римським?
 • 4. Перегляньте відео та визначте головні етапи історії титулу «Король Русі». Позначте їх на шкалі часу. З’ясуйте, які події впливали на появу королівської корони в Русі-Україні в XI та XIII ст.

Відео «Король Данило Галицький і його корона» (тривалість 07 хв 49 с)

https://cutt.ly/sodx2My

Мислю творчо

 • 1. Виконайте творчий проект «Пам’ятки, пов’язані з Данилом Романовичем, та пам’ятники йому на сучасній карті України».
 • 2. Створіть сторінку Данила Романовича в соціальних мережах.

Ці дати допоможуть вам зрозуміти історію. Запам’ятайте їх:

1238 р. утвердження Данила Романовича в Галичі

1245 р. битва під Ярославом

1253 р. коронація Данила Романовича