Історія України. 7 клас. Дрібниця

§ 21. Узагальнення до розділу 3 «Русь-Україна в другій половині XI — першій половині XIII ст.»

• Попри повчання батька, невдовзі по смерті Ярослава Мудрого 1054 р. розпочалися війни за владу (міжусобні війни) між його синами. Розуміючи, які нещастя несуть ці міжусобиці, три брати — Ізяслав, Святослав і Всеволод — уклали союз для спільного управління державою, який тривав понад п’ятнадцять років.

• У середині XI ст. Русь стала об’єктом нападів нових ворогів — половців. Битва на річці Альта 1068 р. завершилася нищівною поразкою війська тріумвірату Ярославичів.

• Боротьба проти половців стала спільною справою для всіх князів у другій половині XI — на початку XII ст. Вони розуміли, що протистояти половецькій загрозі вони можуть лише спільними зусиллями, подолавши суперечки й незгоди. Саме таке рішення було прийнято на князівському з’їзді в Любечі у 1097 р.

• Від Любецького з’їзду ключову роль у вирішенні важливих питань політики (подолання усобиць, об’єднання зусиль у боротьбі із зовнішніми ворогами) відігравали князівські з’їзди як форма колективного правління.

• Після років князівських усобиць на короткий час єдність Русі було відновлено князем Володимиром Мономахом і його сином Мстиславом Великим.

• Із середини XII ст. Русь вступає в період роздробленості. Русь-Україна розпалася на ряд князівств. Спочатку їх було близько п’ятнадцяти, з часом їхня кількість лише зростала. Роздробленість політично і військово послабила Русь, але сприяла розвитку економіки й культури в регіонах.

• Культура Русі-України в другій половині XI — першій половині XIII ст. перебувала у стані розквіту. Чинниками піднесення культури були поєднання народних традицій і християнства, яке спонукало до розвитку літератури та кам’яного зодчества; активні міжнародні контакти; підтримка культурних центрів удільними князями.

• Із цим часом пов’язують початок вживання назви «Україна» щодо земель Русі-України. Уперше вона зустрічається в літописі під 1187 р.

1. ІСТОРИЧНЕ ЛОТО «РУСЬ-УКРАЇНА»

Зіграймо в історичне лото «Русь-Україна»!

Обладнання для гри:

  • картка лото (перед вами), у якій приховані важливі моменти історії Русі-України;
  • текстові фішки для заповнення ігрових полів, якщо вам вдається знайти потрібну відповідь (використовуйте запропоновані авторами);
  • запитання-асоціації, відповіді до лото.

Правила гри:

  • ведучий/ведуча зачитує запропоновані запитання-асоціації;
  • учасники/учасниці відшукують поле-відповідь і накривають його фішкою. Можна організувати коментовану гру: учні/учениці пояснюють та обґрунтовують свої відповіді;
  • перемагає той, хто закриє всю картку лото першим.

Фішки-відповіді до лото

https://cutt.ly/9opJKfK

Запитання-асоціації:

1. Візантія, перший відомий похід русів.

2. Калка, 1185 р., половці, Ігор Святославич.

3. Закон, Ярославичі, правда.

4. Мстислав, Чернігів, 1036 р.

5. У рік 6360 [852], ..., коли почав Михайло цесарствувати, стала називатися [наша земля] — Руська земля.

6. Печеніги, Ярослав, Софія Київська, битва.

7. І сів..., князюючи, в Києві, і мовив...: «Хай буде се мати городам руським».

8. «За ним же УКРАЇНА багато потужила».

9. Мудра, візит у Візантію, похресниця імператора.

10. Ярослав Мудрий, закон.

11. Міжусобиці, половці, Володимир Мономах, 1097 р.

12. І коли ...прибув, повелів він поскидати кумирів — тих порубати, а других вогню оддати.

2. ХРОНОЛОГІЧНА ШКАЛА

Назвіть події, які потрібно вписати у шкалу біля дат.

3. УСТАНОВЛЮЄМО ЛОГІЧНУ ВІДПОВІДНІСТЬ

Запропонуйте правильний варіант виконання онлайн-вправи.

«Пам’ятки образотворчого мистецтва Русі-України»

4. ЩО МИ ЗНАЄМО З ТЕМИ

Перевірте, як ви засвоїли матеріал теми за допомогою онлайн-тесту. Для виконання завдання перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/oyCMNkx або скористайтеся смартфоном — зчитайте QR-код.

Бажаємо успіху та високих балів!