Підручник з Географії (рівень стандарту). 10 клас. Довгань - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 33. Основні промислові райони регіону. Вторинний та третинний сектори економіки

Пригадайте

• яку спеціалізацію мають нові індустріальні країни Азії

1. Основні центри промисловості в регіоні.

Для Америки характерний високий ступінь концентрації обробної промисловості в найбільш розвинених країнах, зокрема в США й Канаді, країнах нової індустріалізації — Бразилії, Мексиці, Аргентині, а також у Чилі, Венесуелі, Колумбії та Перу.

Найпотужніші промислові райони обробної промисловості розташовані в США.

1) Приатлантичний — вузька смуга прибережної низовини між океаном та Аппалацькими горами. Більшість підприємств зорієнтовані на привізну сировину. Спеціалізується на наукоємному машинобудуванні, нафтохімічній, хіміко-фармацевтичній, паперовій, поліграфічній і легкій промисловості.

2) Приозерний — територія між Великими озерами та річками Міссісіпі й Огайо. Це так зване «індустріальне серце» США й усього регіону. Головна роль належить традиційним виробництвам: чорній металургії, важкому машинобудуванню, хімічній, нафтопереробній, харчовій промисловості.

3) Примексиканський — смуга низовин уздовж Мексиканської затоки. Промислова спеціалізація визначається переважно підприємствами нафтопереробки та нафтохімії.

У нових індустріальних країнах найбільші в регіоні райони обробної промисловості історично формувалися в столицях і великих економічних центрах, що мають як вигідне географічне положення, так і кваліфіковану робочу силу. Це насамперед промислові райони Сан-Паулу, Мехіко, Ріо-де-Жанейро, Буенос-Айреса. Раніше в них переважали харчова, текстильна, швейна, взуттєва, металообробна промисловість, але потім до них додалися електротехніка, нафтопереробка й нафтохімія, автомобілебудування, електрометалургія. Останнім часом спеціалізацію цих районів усе більше визначають сучасні наукоємні виробництва.

Мал. 1. «Ітайпу» (Бразилія) — одна з найпотужніших (14 МВт) ГЕС світу. Загальна довжина греблі складає понад 7 км, висота — 196 м.

2. Вторинний сектор економіки.

На Америку припадає близько 30% світового виробництва електроенергії, із яких 23% забезпечують тільки три країни — США, Канада та Бразилія. Основними джерелами отримання енергії в регіоні є нафта, природний газ, вугілля, гідроенергія та рослинні види палива (дрова, залишки цукрової тростини). Майже в усіх країнах Америки найбільшу частку електроенергії виробляють теплові електростанції, у Канаді та Бразилії — гідравлічні електростанції. Каскади найпотужніших ГЕС розташовані на річках Бразилії («Ітайпу», «Белу Монті»), Венесуели («Гурі»), США («Гранд Кулі») (мал. 1). Атомні електростанції працюють у США, Канаді, Мексиці, Бразилії та Аргентині.

Чорна металургія набула найбільшого розвитку в США, Канаді, Бразилії, Мексиці, Аргентині та Венесуелі. Основною продукцією кольорової металургії є мідь (Чилі, Перу, Мексика, США, Канада), свинець та цинк (США, Канада, Перу, Мексика), олово (Болівія), срібло (Мексика, Канада), алюміній (США, Канада, Бразилія, Аргентина, Суринам). У Ямайці, Гаяні, Домініканській Республіці розвинене виробництво глинозему з бокситів. Продукція чорної та кольорової металургії експортується до США та інших розвинених країн.

Машинобудування США та Канади характеризується високою наукоємністю. Найбільше значення має виробництво авіакосмічної та військової техніки, автомобілів, електроніки, комп’ютерів та офісного обладнання. У нових індустріальних країнах розвинені автомобілебудування, верстатобудування, літакобудування, суднобудування, сільськогосподарське машинобудування, електроніка та електротехніка. Більшість підприємств є філіями американських, німецьких, японських та італійських компаній.

У хімічній промисловості як за обсягами виробництва, так і за переліком продукції безперечним лідером є США. У Канаді, Бразилії, Мексиці, Аргентині, Чилі, Перу, Венесуелі, Колумбії, Кубі переважають нафтохімія, синтез мінеральних добрив, парфумерна та фармацевтична промисловість.

Мал. 2. Університет Британської Колумбії, заснований у 1908 р. Він розташований у місті Ванкувері та є одним із найвідоміших навчальних закладів Канади.

Лісова промисловість регіону базується на потужних місцевих ресурсах північного та південного лісових поясів. У країнах Південної Америки (Бразилія, Чилі, Аргентина, Колумбія) найбільш розвинені підприємства первинної обробки сировини. Канада спеціалізується на целюлозно-паперовому виробництві.

Підприємства легкої та харчової промисловості працюють в усіх країнах регіону. У розвинених країнах зростає тенденція перенесення виробництв до інших країн регіону з більш дешевою робочою силою. У Мексиці та країнах Південної Америки велике значення має текстильна промисловість, яка переважно представлена бавовняними підприємствами. Для найбідніших країн Центральної Америки та Карибського басейну легка та харчова промисловість залишаються провідними складовими господарства.

3. Третинний сектор економіки.

Надвисоким рівнем розвитку сфери послуг у регіоні відрізняються розвинені країни, особливо США, які лідирують у світовому виробництві багатьох видів послуг. У структурі третинного сектору провідне значення мають фінансова сфера, торгівля, освіта, медицина, а також інформаційно-технологічні послуги. У країнах нової індустріалізації сфера послуг динамічно розвивається. Традиційно велику роль відіграють торгівля, транспорт, туризм.

Головним центром фінансової та ділової активності в Америці є Нью-Йорк. У місті розміщено найбільшу фондову біржу світу, штаб-квартири провідних американських ТНК, представництва найбільших національних та іноземних банків та компаній. Окрім Нью-Йорка, центрами світового значення є Сан-Франциско, Бостон, Чикаго, Х’юстон, Торонто, Монреаль, Сан-Паулу, Лос-Анджелес, Мехіко, Буенос-Айрес.

Мал. 3. Злітно-посадкові смуги аеропорту Атланта (США). Це найбільший за пасажирообігом аеропорт світу, який щоденно обслуговує 2500 рейсів та 250 тис. пасажирів.

Освітні центри США та Канади вважаються найкращими у світі. За даними щорічного дослідження, до 500 найкращих вищих навчальних закладів планети входили 137 із США (найбільше представництво) та 19 із Канади. Всесвітньовідомими є Гарвардський, Стенфордський, Прінстонський, Єльський, Чиказький університети, Університет Торонто, Університет Британської Колумбії (мал. 2).

Поглиблення внутрішніх інтеграційних зв’язків та розвиток глобалізаційних процесів визначають велику роль транспортних перевезень у регіоні. У зовнішніх перевезеннях вантажів переважає морський транспорт. Найбільші морські порти: Лос-Анджелес, Ванкувер, Нью-Йорк, Філадельфія, Саванна, Колон, Сантус. Пасажироперевезення на великі відстані забезпечує авіаційний транспорт. Із десяти найбільших аеропортів світу, що приймають понад 50 млн пасажирів щорічно, в Америці розташовані чотири: Атланта, О’Хара (Чикаго), Лос-Анджелес, Даллас (мал. 3).

Найгустіша мережа автомобільних та залізничних шляхів зв’язує США та Канаду, США та Мексику. Найбільші трансконтинентальні магістралі регіону — Панамериканське шосе, яке сполучає країни Північної, Центральної і Південної Америки, та Трансамазонське шосе, що проходить від північно-східного узбережжя Бразилії через важкодоступні райони Амазонії до кордону з Перу.

Південна Америка вирізняється нерівномірним розподілом транспортної мережі на території. Це обумовлене тим, що побудовані раніше залізничні та автомобільні дороги були призначені для підвезення мінеральної сировини та сільськогосподарської продукції до портів. В останні десятиліття в Мексиці, Бразилії, Аргентині, Чилі було побудовано тисячі кілометрів сучасних швидкісних магістралей.

Специфіка географічного положення невеликих країн Центральної Америки та Карибського басейну на перехресті транспортних шляхів визначила особливу спеціалізацію окремих складових сфери послуг. Зокрема, Панама, Багамські Острови, Антигуа і Барбуда є країнами «зручного прапора», які надають послуги реєстрації іноземних суден під своїми прапорами. У результаті під прапором Панами зараз зареєстровано близько 8600 кораблів. Зокрема, до портів Панами приписано більше американських торговельних судів, ніж до всіх портів США.

Мал. 4. П'ятизірковий готель «Атлантик Парадіз» (Багами) — це ціле місто, де є все для відпочинку та розваг. Одна з пам'яток курорту — унікальний акваріум під відкритим небом у природній лагуні. Для відвідувачів по її дну проходить прозорий тунель, де можна спостерігати за підводним життям.

Останніми роками багато невеликих країн перетворилися на офшорні зони, які залучають іноземний капітал завдяки пільговій податковій політиці та мінімальній бюрократичності національного законодавства (Бермуди, Барбадос, Домінікана, Антигуа і Барбуда тощо).

Американський туристичний регіон — третій за масштабами розвитку міжнародного туризму. Головними центрами залучення туристів є три країни Північної Америки — США, Канада та Мексика. Дивовижна природа та багата культурна спадщина островів Карибського басейну щорічно приваблюють понад 15 млн туристів. Це зумовлює їхню спеціалізацію на готельному бізнесі та наданні різноманітних туристичних послуг (мал. 4).

4. Країни Америки в МПП. Зв'язки України з країнами Америки.

Як бачимо, субрегіонам Америки властива нерівномірність економічного розвитку, що й визначає особливості їхньої участі в МПП. США є головним інвестором Американського регіону, постачальником передових технологій, наукоємної продукції, новітніх видів послуг. Канада та країни нової індустріалізації мають велику частку продукції добувної та обробної промисловості. В окремих країнах значного розвитку набула металургія, особливо кольорова на місцевій сировині.

Значною залишається роль регіону в постачанні сільськогосподарської продукції та продуктів харчування. Невеликі країни спеціалізуються на наданні фінансових, транспортних, туристичних послуг.

Серед пріоритетних напрямків співпраці нашої держави з країнами Америки — торговельно-економічне та культурне співробітництво. Найважливішими торговельно-економічними партнерами України є США, Канада, Бразилія, Мексика, Еквадор, Аргентина.

Від часу незалежності України США та Канада сприяють її всебічному розвитку як сучасної демократичної та економічно розвиненої європейської держави. Актуальним є залучення американського досвіду у видобутку енергоносіїв, надання фінансової та технічної допомоги для реформування господарства та підвищення обороноздатності країни. Зміцненню культурних зв’язків сприяє численна українська діаспора, яка проживає в США, Канаді, Бразилії та Аргентині.

Головне

• Територіальна спеціалізація промислових виробництв у розвинених країнах та країнах, що розвиваються, має відмінності. Найбільше підприємств обробної промисловості зосереджено в США, Канаді та великих агломераціях нових індустріальних країн.

• Провідні виробництва вторинного сектору економіки регіону: електроенергетика, металургія, машинобудування, хімічна, лісова, легка, харчова промисловість.

• Найвищим рівнем розвитку сфери послуг вирізняються розвинені країни. Динамічно розвивається сфера послуг у нових індустріальних країнах. Невеликі країни регіону спеціалізуються на транспортних, фінансових та туристичних послугах.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Назвіть основні промислові райони та центри в Америці. Поясніть причини їх формування. 2. Складіть перелік провідних виробництв вторинного сектору економіки Америки. Охарактеризуйте їхню географію. 3. Назвіть найбільші фінансові центри та світові міста в Америці. Розкрийте їхню роль у регіоні. 4. Наведіть приклади країн «зручного прапора», країн-офшорів, «країн-готелів». Поясність, чому саме таку спеціалізацію має їхня сфера послуг.

Поміркуйте

1. Чим обумовлена нерівномірність розвитку субрегіонів Америки? Запропонуйте власні ідеї щодо подолання відсталості окремих країн регіону.

2. Визначте переваги та недоліки найближчого сусідства країн Америки зі США.

Порадник

Для отримання інформації про склад експорту та імпорту потрібних для порівняння країн скористайтеся бібліотекою «Книги фактів ЦРУ»: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/fp.html

Географічні дослідження (за вибором учня/учениці)

1. Панамериканське шосе — дорога через три Америки.

2. Туризм як чинник розвитку країн Карибського басейну.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.