Підручник з Географії (рівень стандарту). 10 клас. Довгань - Нова програма

§ 28. Австралія: господарство

Пригадайте

• із розведенням якої свійської тварини було пов'язане інтенсивне освоєння материка європейцями

1. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни.

Сучасна Австралія має одну з найбільш розвинених економік світу й належить до інноваційних та високотехнологічних держав. Уміння вдало використовувати всі наявні ресурси, можливості та конкурентні переваги зробило Австралію одним із ключових гравців не лише в регіоні, а й у сучасному глобальному світі.

За багатьма економічними показниками Австралія входить до групи найбільш розвинених країн світу.

Серед головних чинників, що сприяли прискореному розвитку економіки Австралії, є: 1) наявність значних мінеральних і земельних ресурсів; 2) державна політика, спрямована на приплив іноземного капіталу та кваліфікованих мігрантів; 3) розташування країни поза межами військових конфліктів.

За специфікою економічного розвитку Австралію відносять до розвинених переселенських країн. Відмінною рисою таких країн, як правило, є особливе місце добувної промисловості в їхній економіці. Саме цей сектор промисловості визначає роль Австралії в МПП й забезпечує основну частку її національного доходу. Приклад Австралії свідчить, що сировинна спеціалізація — це не обов’язково ознака відсталості. Важливо, що Австралія має високорозвинену обробну промисловість та сферу послуг, яка є найбільшою за внеском у ВВП (мал. 1).

Мал. 1. Структура ВВП Австралії (2016 р.). Джерело: CIA World Factbook.

2. Домінуючі складові третинного сектору.

В Австралії функціонує розгалужена мережа комерційних банків, кредитних спілок, страхових та інвестиційних компаній. Ядром фінансової системи країни є Резервний банк Австралії, який виконує функції центрального банку країни. Працюють 53 комерційні банки, серед яких 14 — австралійські.

Найбільша кількість фінансових установ та банків розташована в Сіднеї та Мельбурні.

Освітні послуги є одним із найважливіших джерел бюджетних надходжень в економіку країни. До найпрестижніших вищих навчальних закладів країни належать Університет Сіднею, Університет Нового Південного Уельсу, Мельбурнський та Квінслендський університети, їхні дипломи мають високу репутацію та визнаються в усьому світі. Завдяки ефективній та інноваційній системі освіти в Австралії навчаються багато іноземних студентів. На цей час у країні здобувають середню та вищу освіту понад 500 тис. іноземців зі 120 країн світу. Спостерігається збільшення студентів із Китаю та Індії.

Особливість австралійської системи вищої освіти — розвинений сектор дистанційних програм: десять із кожних 100 австралійських студентів отримують знання, не виходячи з дому. Перші дипломи студентам, що закінчили курс дистанційно, були видані Квінслендським університетом ще в 1911 р., а зараз програми цього типу пропонують понад 30 університетів країни, у тому числі найпрестижніші.

На IT-послуги припадає близько 10% ВВП країни. В Австралії працюють ряд значних компаній. Особливо успішні австралійські ІТ-компанії у сферах створення систем електронної безпеки, «електронного уряду»; розробки комп’ютерних ігор, програмованих транспортних систем; надання консалтингових та освітніх послуг через Інтернет.

Із 1980-х рр. важливим напрямком розвитку економіки Австралії став туризм, що забезпечує близько 4% ВВП. У середньому Австралію щорічно відвідують понад 9 млн туристів. Найбільше туристів приїздить із Японії, США, Нової Зеландії, Індонезії, Малайзії, Німеччини (мал. 2, 3).

Мал. 2. Сідней — найбільш відвідуване туристами місто Австралії; розташоване в затоці Порт-Джексон. Найвизначніша пам'ятка міста — Сіднейський оперний театр, один із найвідоміших зразків сучасної архітектури у світі, об'єкт культурної спадщини ЮНЕСКО.

Динамічний розвиток туризму та інших видів господарської діяльності зумовлює високорозвинена транспортна система. Автомобільна й залізнична мережі найбільш густі у східному, південно-східному й південно-західному районах країни. Великі міста пов’язані між собою мережею регулярних авіаліній, мала авіація забезпечує зв’язок із віддаленими й важкодоступними районами. Зовнішньоторговельні операції здійснюються на морському транспорті. Найбільші порти загального призначення — Мельбурн, Сідней, Брисбен, Перт, Аделаїда.

3. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни.

Добувна промисловість Австралії має світове значення, особливо у видобутку кольорових і рідкісних металів, таких як рутил та цирконій. Країна входить у десятку світових лідерів за видобутком вугілля, залізної руди, бокситів, урану, золота, алмазів. Більша частина мінеральної сировини йде на експорт.

Продукція обробної промисловості в основному забезпечує внутрішні потреби. Територіальна концентрація підприємств обробної промисловості найбільша на сході та південному сході країни.

Австралія посідає одне з перших місць у світі за виробництвом електроенергії на одну особу. Основу промисловості становлять ТЕС (78,5%). Більшість працює на вугіллі й природному газі. Розвиваються гідроенергетика та відновлювальна (переважно сонячна та вітрова) енергетика. Атомних електростанцій немає.

Значний розвиток отримала металургія. Основні заводи чорної металургії розміщені в Ньюкаслі й Порт-Кембла. У кольоровій металургії виділяється виробництво алюмінію та міді.

Провідне місце в обробній промисловості посідає машинобудування. Машинобудівні підприємства випускають широкий асортимент продукції: автомобілі, літаки, побутову техніку, обладнання для електростанцій тощо. На відміну від інших розвинених країн, велике значення зберігає загальне машинобудування — виготовлення обладнання для гірничодобувної та харчової промисловості, промислових роботів і верстатів.

Хімічна промисловість охоплює виробництво фосфатних та азотних добрив, пластмас, синтетичних смол і каучуку. Основними центрами є міста південного сходу.

Мал. 3. Великий Бар'єрний риф — природне диво в Кораловому морі, що приваблює мільйони туристів. Він простягається майже на 3000 км уздовж узбережжя штату Квінсленд в Австралії. У 1981 р. ЮНЕСКО зарахувала його до Списку об'єктів Світової спадщини.

Найбільші підприємства легкої та харчової промисловості розміщені в Мельбурні, Сіднеї, Брисбені, Перті, Гобарті.

Сільське господарство, як і добувна промисловість, складає основу міжнародної спеціалізації Австралії. Країна є потужним виробником зернових та продукції тваринництва (м’яса, молока, масла, сирів, вовни).

Посіви зернових зосереджені у східних і південно-східних частинах Австралії, меншою мірою — на південному заході Австралії та острові Тасманія. Більше ніж половина ріллі зайнято під пшеницею. Розширюються посіви рису у Квінсленді. У ряді прибережних районів Нового Південного Уельсу обробляють цукрову тростину. У вологих тропіках вирощують цитрусові, ананаси, манго, банани, на зрошуваних землях — бавовник, кукурудзу.

Вівчарство — «візитна картка» Австралії. За поголів’ям овець (89 млн голів) країна посідає друге місце у світі після Китаю. Степові й напівпустельні райони Австралії — найбільші у світі області вівчарства, там вівці цілий рік утримуються на природному підніжному кормі.

За останні роки розширилися площі виноградників, чверть продукції виноробства експортується. Основна частина виноградників розташована в південно-західній частині країни.

Велике значення, зокрема й експортне, мають рибальство та аквакультура. У теплих прибережних водах на півночі та північному сході розміщуються величезні морські ферми штучного вирощування перлів.

4. Зовнішні економічні зв'язки. Міжнародні зв'язки України й Австралії.

Понад половина австралійського експорту (58,5%) припадає на мінеральну сировину (залізна руда, кольорові метали та сплави, кам’яне вугілля, боксити) і сільськогосподарську продукцію. Австралія посідає провідні позиції у світі за експортом вовни, баранини, пшениці, яловичини, молочних продуктів, цукру-сирцю, меду. Серед послуг провідну роль відіграють освітні послуги та туризм. Головними покупцями є Китай, Японія, США, Південна Корея та Сингапур.

Імпорт складають нафта й нафтопродукти, пасажирські й вантажні транспортні засоби, комп’ютери та офісна техніка.

Головними зовнішньоекономічними партнерами Австралії переважно є країни Азії: Китай, Японія, Південна Корея, Індія, Сингапур. Зростає товарообіг зі США, а частка Великої Британії скорочується.

Австралія посідає провідне місце серед торговельних партнерів України в Океанії. Наша країна постачає в Австралію мінеральні добрива, техніку. Основною складовою австралійського імпорту в Україну є мінеральна сировина. Найбільш перспективні напрямки співпраці між обома країнами — IT-сфера та аерокосмічна промисловість. Зокрема, у Сіднеї розпочала роботу спільна українсько-австралійська ІТ-компанія; здійснюється спільний проект між Національним університетом «Львівська політехніка» та австралійською компанією «Філден Менеджмент Сервісне» у сфері новітніх технологій та інформаційних систем.

Головне

• Австралія — високорозвинена держава з потужною промисловістю та сільським господарством і розвиненою сферою послуг.

• У структурі вторинного сектору провідну роль відіграють металургія, машинобудування, хімічна, легка та харчова промисловість.

• У структурі послуг найбільше значення мають банківсько-фінансові, освітні, інформаційно-технологічні послуги, туризм.

• Міжнародну спеціалізацію країни визначають добувна промисловість, сільське господарство та окремі види послуг.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Опишіть сучасну ситуацію в економіці Австралії та поясніть її роль у регіоні та світі. 2. Назвіть провідні сектори промисловості країни та коротко охарактеризуйте їхню географію. 3. Чим пояснюється велике значення добувної промисловості в загальній структурі економіки Австралії? Як це позначилося на рівні розвитку та спеціалізації інших видів господарської діяльності (у першу чергу машинобудування)? 4. Розкрийте та поясніть особливості сільськогосподарського виробництва Австралії. 5. Назвіть головні складові третинного сектору країни. 6. Чим відрізняється міжнародна спеціалізація Австралії від більшості розвинених країн?

Поміркуйте

Якщо проаналізувати склад товарного експорту Австралії, то він схожий на експорт країн, що розвиваються (які забезпечені корисними копалинами). Що дає підставу відносити Австралію до високорозвинених країн?

Практичне завдання

Позначте на контурній карті найбільші економічні центри Австралії та їхню промислову спеціалізацію.

Географічні дослідження (за вибором учня/учениці)

Розвиток Західної Австралії в контексті зростання глобального попиту на природні ресурси