Підручник з Географії (профільний рівень). 10 клас. Довгань - Нова програма

РОЗДІЛ IV. ОКЕАНІЯ

Тема 1. Австралійський Союз

Тема 2. Мікронезія. Меланезія. Полінезія

Тема 1. Австралійський Союз

§ 69. Австралія (Австралійський Союз). Природно-ресурсний потенціал. Населення. Третинний сектор

Пригадайте історію освоєння та фізико-географічне положення Австралії.

1. СКЛАД ТЕРИТОРІЇ. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.

Австралія — єдина держава світу, яка повністю займає цілий материк. Незважаючи на великі розміри (7,7 млн км2), її територія є досить компактною. Відокремленою частиною Австралії є лише найменший за площею штат Тасманія, який займає однойменний острів.

Географічне положення Австралії визначається віддаленістю від двох важливих економічних центрів світу — Західної Європи та США. Друга характерна його риса — відсутність у країні сухопутних кордонів. Австралію омивають води двох океанів: на сході й півночі — Тихого, на заході й півдні — Індійського.

За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте природно-ресурсний потенціал Австралії. З'ясуйте, які види природних багатств відіграють важливу роль в економіці країни.

2. НАСЕЛЕННЯ.

Більшість жителів країни — нащадки переселенців із Британських островів, що утворили англо-австралійську націю; решта — іммігранти з інших країн та аборигени (вони належать до австралоїдної раси).

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника розкажіть про українську діаспору в Австралії.

Австралія має більш сприятливу демографічну ситуацію, ніж країни Європи. Так, природний приріст становить 4,5% на рік. Кількість населення збільшується і за рахунок міграції.

Серед віруючих переважають християни, більшість із яких є протестантами, широко представлені католики.

Густота населення Австралії є однією з найнижчих у світі — приблизно 3 особи/км2.

Чим можна пояснити низьку густоту населення країни?

Найменш людними є великі пустельні області Північної території та Західної Австралії. У деяких районах постійного населення немає.

Австралійці в основному живуть у містах. Рівень урбанізації становить 92%. Більшість зосереджена у 12 містах країни, серед яких Сідней (4,8 млн осіб), Мельбурн (4,5 млн осіб), Перт (2,0 млн осіб), Брисбен (1,3 млн осіб). Примітно, що всі великі міста розташовані на узбережжі або неподалік від нього.

3. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.

Австралія — високорозвинена держава Південної півкулі. У структурі її економіки провідним сектором є третинний, який створює 70% ВВП.

Банківська система Австралії налічує 73 установи, із яких 44 контролюють іноземний капітал. Чотири найбільші місцеві банки контролюють більше половини всіх банківських активів. Іноземні банки також здійснюють банківську діяльність на території Австралії, створюючи дочірні компанії або свої відділення.

Мал. 1. Світові міста Австралії: а) Сідней; б) Мельбурн.

Австралія є великим фінансовим центром і відіграє важливу роль у всій світовій фінансовій системі. Австралійська фондова біржа посідає дев’яте місце серед біржових майданчиків світу.

Динамічною і важливою складовою економіки Австралії є туризм. У ньому працює понад 500 тис. осіб, які забезпечують 6,5% ВВП. Через віддаленість континенту тут переважає внутрішній туризм.

Поступово зростає й кількість міжнародних туристів. Так, у 2016 р. Австралію відвідало понад 8,1 млн осіб. Найбільше — із Китаю, Японії та Нової Зеландії.

Що ви знаєте про природу Великого Бар'єрного рифа?

Основна роль у перевезеннях вантажів і пасажирів належить автомобільному транспорту. Найгустіша транспортна мережа у східній, південно-східній і південно-західній частинах країни. Материк оперізує кільцева дорога з твердим покриттям і субмеридіональна магістраль Дарвін—Аделаїда. На іншій території автомобільних шляхів недостатньо, деякі не мають твердого покриття.

Основні обсяги перевезень корисних копалин та сільськогосподарської продукції здійснюють залізниці. Особливо великим є транспортування вугілля у Квінсленді та Новому Південному Уельсі.

Зовнішньоторговельні операції здійснюються на морському транспорті. В основному використовуються океанські судна під іноземним прапором. Найбільші порти загального призначення: Мельбурн, Сідней, Брисбен (мал. 1).

За допомогою карти атласу визначте, де розташовані найбільші порти загального призначення. Поясніть їх географію.

Авіаційний транспорт — головний засіб зв’язку жителів Австралії з іншими материками. Великою є його роль і в перевезеннях пасажирів між віддаленими районами самої Австралії.

ВИСНОВКИ

• Австралія — єдина держава світу, яка повністю займає цілий материк.

• Для країни характерні сухість клімату й підвищені температури. Більша частина території має малородючі пустельні та напівпустельні ґрунти.

• Австралія дуже багата на корисні копалини. Особливо значними є запаси вугілля, залізних, нікелевих, мідних, свинцево-цинкових, уранових руд, бокситів, золота.

• Густота населення є однією з найнижчих у світі, понад 3/4 населення проживає на східному узбережжі.

• Австралія — високорозвинена держава, у структурі економіки якої провідним сектором є третинний.

• Лідерами в третинному секторі є фінансові, освітні та бізнес-послуги, значну роль відіграють туризм і торгівля.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Завдяки чому ЕГП Австралії в останні роки помітно покращилося?

2. Яких природних ресурсів у країні недостатньо? Чому?

3. Дайте оцінку забезпеченості Австралії корисними копалинами.

4. Що є характерним для системи розселення Австралії?

5. Чому Австралія має більш сприятливу демографічну ситуацію, ніж країни Європи?

6. Якими є особливості сфери послуг країни?