Підручник з Географії (профільний рівень). 10 клас. Довгань - Нова програма

§ 56. Китай. Господарство

1. Назвіть особливості розміщення населення Китаю та причини, що їх обумовили.

2. Які китайські товари найбільш відомі в Україні?

1. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ.

Китай, що донедавна був аграрною країною, на початку XXI ст. здійснив небачений економічний стрибок, який забезпечив розвиток країни.

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника розкажіть про основні напрямки реформ у Китаї. Охарактеризуйте сучасну ситуацію в економіці Китаю та оцініть його роль у сучасному світовому господарстві.

Китай лідирує у світі за обсягом виробництва понад 100 видів промислової продукції. Порівняно з розвиненими країнами для Китаю характерна значно вища частка промисловості у ВВП (мал. 1).

У цьому секторі представлені великі підприємства з найсучаснішими технологіями й дрібні, де переважає кустарне виробництво. Більшість промислових центрів і зон зосереджені на сході країни.

Мал. 1. Структура ВВП Китаю за секторами економіки (2016 р.).

Китай посідає перше місце у світі за виробництвом електроенергії — на його частку припадає майже 25 % усієї енергії, виробленої у світі.

Основну частину електроенергії виробляють ТЕС, що працюють на вугіллі. Потужні ГЕС споруджені у верхній та середній течіях річок Янцзи (зокрема, найпотужніша ГЕС у світі «Саньея») та Хуанхе. У країні працюють 13 АЕС (мал. 2).

Проте Китай не тільки безперечний світовий лідер з енергоспоживання. Він також посідає перше місце світових рейтингів із розробки та впровадження альтернативної енергетики, насамперед вітрової та сонячної.

Розвиток чорної металургії спирається на значні запаси руд чорних металів і вугілля. Китай виробляє понад 800 млн т сталі — це більше половини від усього світового обсягу. Більшість продукції чорної металургії випускають на металургійних комбінатах повного циклу. Найбільші підприємства працюють у містах Аньшань, Далянь, Фушунь, Тяньцзінь, Таншань, Шанхай.

У кольоровій металургії Китай є потужним виробником алюмінію, міді, цинку, свинцю, олова тощо.

Одним із головних джерел зростання економіки Китаю є машинобудування. Перелік машинобудівної продукції включає різноманітні види машин, приладів, обладнання, тракторів, автомобілів, суден, верстатів, комп’ютерів тощо (загалом понад 53 тис. найменувань). За виробництвом багатьох із них китайські підприємства посідають провідні та навіть домінуючі позиції на світовому ринку. Виробники постійно розробляють та освоюють нові, більш складні зразки техніки.

Особливу увагу в Китаї приділяють розвитку автомобілебудування. Від початку реформ будь-яка іноземна автомобільна компанія могла відкрити свої підприємства на території Китаю, але у співпраці з місцевими виробниками. Це сприяло бурхливому розвитку автомобільної промисловості та створенню підприємств більшості провідних автомобільних компаній світу. За кілька десятиліть Китай випередив традиційних лідерів серед виробників автомобілів, таких як Франція, Німеччина, США, Японія, і з 2009 р. тримає світову першість. До 50 провідних виробників автомобілів входить 21 китайська компанія.

Мал. 2. Структура виробництва електроенергії на різних типах електростанцій у Китаї.

В авіаційній сфері Китай співпрацює з американською компанією «Боїнг» та європейською корпорацією «Аеробус». Із 2009 р. розпочалося серійне виробництво власного літака ARJ-21.

Китай активно освоює космічний простір. У країні діють чотири космодроми, налагоджено виробництво різноманітної космічної техніки: супутників, ракет-носіїв, міжпланетних станцій, створена власна навігаційна система «Бейдоу».

За виробництвом певної електронної та електротехнічної продукції Китай також є світовим лідером. Зокрема, частка Китаю в загальносвітовому виробництві телевізорів сягає майже 50%, мобільних телефонів — 71%.

Провідними центрами машинобудування є великі міста східної частини країни — Шанхай, Пекін, Сянган, Ціндао, Ухань, Шеньян, Нанкін.

Хімічна промисловість виділяється виробництвом мінеральних добрив, конструкційних матеріалів і продукції побутової хімії. Працює потужна нафтопереробна промисловість.

Традиційно важливою для економіки країни залишається легка промисловість. Її продукція — тканини, одяг, взуття — забезпечує потреби величезного внутрішнього ринку та в значних обсягах експортується. До того ж це трудомістке виробництво забезпечує зайнятість населення. Якщо в 1980-х рр. більшість підприємств розміщувалися у великих містах, то зараз значна їх частина перемістилася в передмістя та сільську місцевість, що зменшує проблему безробіття на селі.

Харчова промисловість включає понад 40 різних виробництв, серед яких провідне місце посідають переробка зернових та олійних культур, виробництво цукру, м’яса, риби, консервів, тютюну.

Порівняйте розміщення промислових секторів Японії та Китаю. Визначте спільні й відмінні риси.

2. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

Значним досягненням сільського господарства Китаю та пов’язаної з ним харчової промисловості є забезпечення продовольчої незалежності. Сучасний Китай не лише повністю забезпечує населення продовольством, але й експортує багато його видів.

У сільському господарстві провідна роль належить рослинництву (60%). Основу землеробства складають зернові культури, головною з яких є рис. Найкращі умови для вирощування рису мають східні та приморські провінції з мусонним кліматом, де збирають по два і навіть три врожаї на рік. Серед інших сільськогосподарських культур у Китаї культивуються пшениця, ячмінь, кукурудза, просо, картопля, бавовник, тютюн, арахіс, соя, овочі, фрукти, чай.

За поголів’ям більшості видів худоби та птиці Китай посідає перше місце у світі. Найбільше розводять свиней, дрібну й велику рогату худобу. У приміських районах сучасною індустрією стає птахівництво. На півдні та південному сході країни розвинене шовківництво.

Китайці мало вживають молока й молочних продуктів, проте полюбляють рибу й інші морепродукти. Країна посідає перше місце у світі за їх виловом. В останні роки все більше риби, креветок, молюсків і водоростей вирощують на плантаціях у прибережній зоні.

3. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.

Порівняно з Японією частка третинного сектору в економіці Китаю є набагато меншою. Водночас сфера послуг демонструє випереджальні темпи зростання. У 2016 р. її частка вперше перевищила 50% від загального обсягу ВВП. Особливо швидкими темпами розвиваються фінансово-банківський сектор, наука, телекомунікаційні та IT-послуги, туризм.

Знайдіть на карті найбільші економічні та фінансові центри країни. Поясніть їх розташування.

Китай має декілька потужних фінансових центрів. У столиці країни Пекіні розміщені штаб-квартири найбільших китайських банків і промислових компаній. За кількістю головних офісів найбільших ТНК світу Пекін випередив Токіо. Шанхай є головним економічним, торговельним, науковим та освітнім центром. У місті розміщені найбільша в КНР фондова біржа, біржі нафтопродуктів, зерна, алмазів, золота, філіали всіх китайських банків, фінансових і страхових компаній, більшість іноземних банків, що діють у Китаї. Гонконг ще із часів британського правління здійснював масштабні торговельні операції. Зараз місто майже повністю спеціалізується на сфері послуг та є одним із найбільших світових фінансових центрів.

Велику увагу в КНР приділяють розвитку науки, куди вкладають значні кошти. Успішно працюють програми фінансування та заохочення вчених, створений комплекс наукових парків та технополісів, у яких розташовані тисячі високотехнологічних підприємств. Пріоритетними напрямками розвитку науково-технічної сфери є нові матеріали, комунікації, енергетика, сфера озброєнь, космічні дослідження.

Активно розвивається програмування, у країні працюють понад 40 тис. компаній у сфері розробки програмного забезпечення.

Китай посідає четверте місце у світі за кількістю туристичних відвідувань (59,3 млн осіб, 2017 р.) та друге за доходами від туризму (224 млрд дол.). Відродження китайського туризму розпочалося наприкінці 1970-х рр. завдяки реформам. Жителі розвинених європейських країн та американці отримали можливість познайомитися з побутом китайців, які до того часу були відгороджені від усього світу. Природне географічне середовище, китайська культура, мистецтво та традиції в поєднанні з розвиненою туристичною інфраструктурою сприяли перетворенню туризму на одну з провідних сфер третинного сектору КНР.

4. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.

За останні роки в Китаї помітно змінилася структура експорту.

По-перше, збільшилася до 40% частка високотехнологічних товарів. Основними статтями експорту є електронна техніка та промислове обладнання, побутові прилади, інтегральні мікросхеми, а також одяг, меблі, текстиль. Імпорт представлений електронною технікою, нафтою та нафтопродуктами, промисловим обладнанням, рудами металів. Основними торговельними партнерами Китаю є країни Східної Азії та США.

По-друге, Китай перетворився з імпортера на активного експортера капіталу. Стратегічними цілями його зовнішньоекономічної політики «глобального просування» стали купівля іноземних компаній, цінних паперів, земель для виробництва сільськогосподарської продукції.

Значними темпами зростає експорт робочої сили: за кордоном працює близько 1 млн китайців. Робітників із КНР можна зустріти у 180 країнах світу. До основних споживачів китайської праці належать Японія, Сингапур, Південна Корея, США, Росія, Ізраїль, ОАЕ та Йорданія. Водночас понад 10 тис. китайських компаній активно працюють у різних країнах світу.

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки України й Китаю.

ВИСНОВКИ

• Китай — індустріально-аграрна держава, яка після ринкових перетворень розвивається високими темпами й за загальним обсягом ВВП посідає перше місце у світі.

• У промисловому виробництві КНР найпотужнішими є металургія, різноманітні напрямки машинобудування, легка та харчова промисловість.

• Сфера послуг у Китаї динамічно розвивається. Усе більшого значення набувають фінансово-банківський сектор, наука, телекомунікаційні та IT-послуги, туризм.

• «Відкриття» економіки зовнішньому світу залучило Китай до світового господарства та активізувало його економічні зв'язки.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Які промислові виробництва відіграють найбільшу роль в економіці країни?

2. Назвіть найважливіші сільськогосподарські культури Китаю. Розкажіть про географію їх вирощування.

3. Назвіть та покажіть на карті атласу найбільші фінансові центри КНР. Поясніть причини, що обумовлюють розвиток сфери послуг у Китаї.

4. Зазначте основні особливості, притаманні Китаю у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Практична робота 11. Аналіз територіальної структури економіки Китаю (за економічною картою)

1. Проаналізуйте в атласі економічну карту Китаю.

2. Охарактеризуйте географію провідних промислових виробництв Китаю. Результати занесіть до таблиці.

Назва промислового виробництва

Найбільші центри

Чинники розміщення

3. Визначте географію основних рослинних культур та напрямків тваринництва.

4. Назвіть найбільші економічні, торговельні та фінансові центри країни.

5. Зробіть висновки про особливості територіальної структури економіки Китаю.

Дослідження. Унікальність економічної системи Китаю

1. Дослідіть матеріали, представлені за посиланням: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B0_%D0%9A%D0%9D%D0%A0

2. Визначте особливості економічної системи Китаю.

3. Зробіть висновки.