Основи здоров’я. 8 клас. Бойченко

§ 25. Вплив стану ґрунтів на здоров’я

Дізнаєтеся більше про техногенні об’єкти, що забруднюють ґрунти; знатимете про вплив стану ґрунтів на здоров’я; навчитеся зменшувати негативний вплив забруднення ґрунтів на власне здоров’я

Пригадайте

  • До якого виду небезпеки належить забруднення ґрунтів?

Господарська діяльність людини, техногенні об’єкти, що забруднюють воду й повітря, забруднюють і ґрунти.

Джерела техногенного забруднення ґрунтів

Знищення лісів, розширення видобутку корисних копалин, інша господарська діяльність призводять до руйнування ґрунтів водою і вітром. Такі землі спустошуються.

Використання мінеральних добрив підвищує врожайність сільськогосподарських культур. Пестициди вносять, щоб знищити бур’яни і шкідників. Однак міндобрива й пестициди накопичуються у ґрунті. Поступово склад ґрунту змінюється, а разом зі шкідниками зникають корисні мікроорганізми. Надмірне застосування мінеральних добрив призводить до забруднення навколишнього середовища. Це загрожує здоров’ю людини. Слід суворо додержуватися дозування отрутохімікатів та добрив.

Потрапляючи в організм людини, пестициди можуть призвести до порушення діяльності центральної нервової, серцево-судинної та інших систем організму. Можуть спричинити захворювання внутрішніх органів, викликати алергійні реакції, знизити опірність організму інфекціям. Високі концентрації отрутохімікатів у продуктах харчування можуть спричинити гострі шлунково-кишкові отруєння.

Щоб зменшити негативний вплив забруднених ґрунтів на здоров’я, варто дослухатися до порад лікарів.

А ще зважати на такі поради:

Висновок

Відходи промислових і сільськогосподарських підприємств, транспорту, господарча діяльність людини забруднюють ґрунти, призводять до спустошення родючих земель. Міндобрива й отрутохімікати, які застосовують у сільському господарстві, потрапляють в організм людини з продуктами харчування. Це може призвести до захворювань. Щоб зменшити негативний вплив забруднених ґрунтів на здоров’я, слід додержуватися правил безпечної поведінки.

Завдання

  • 1. Назвіть основні джерела забруднення ґрунтів.
  • 2. Схарактеризуйте вплив забруднених отрутохімікатами продуктів харчування на здоров’я людини.
  • 3. Як зменшити негативний вплив забруднення ґрунтів на здоров’я людини?
  • 4. Чим небезпечне надмірне використання міндобрив і отрутохімікатів у сільському господарстві для природного середовища?
  • 5. Чому, на вашу думку, перед вживанням слід зняти шкірку з овочів і фруктів, що росли в теплиці?

Ситуаційні завдання

Що порадите підліткам у наведених ситуаціях?

  • 1. Дівчина зірвала грушу з дерева поблизу автомагістралі і хоче з’їсти її.
  • 2. Хлопці вирішили зібрати гриби і ягоди недалеко від промислового підприємства.

Попрацюйте в парі або групі

Обговоріть чинники забруднення ґрунтів у місцевості, де ви живете. Яких заходів вжили б ви, щоб зменшити негативний вплив забруднених ґрунтів на здоров’я?

Моделюйте — набувайте життєвих навичок

Розгляньте малюнки Герлуфа Бідструпа. Як діятимете ви в наведеній ситуації? Яких правил додержуватиметеся, щоб зберегти здоров’я? Чому?

Проект

Виконайте проект «Чисте довкілля».

1. Визначте об’єкти, що забруднюють навколишнє середовище в місцевості вашого проживання.

2. Знайдіть інформацію про заходи, що вживає держава, місцева влада, щоб зменшити негативний вплив забруднення на довкілля і здоров’я людей.

3. Визначте, що можете зробити ви, щоб довкілля було чистішим.

4. Оформіть результати проекту у вигляді плаката, буклета, газети тощо.

5. Результати роботи презентуйте у класі.

Під час роботи скористайтеся матеріалами § 23-25 підручника, матеріалами попередніх класів, засобів масової інформації, мережі Інтернет.