Підручник з Музичного мистецтва. 4 клас. Бондаренко - Нова програма

Урок 7. НАРОД НІКОЛИ НЕ ЗАГИНЕ, ДОПОКИ МУЗИКА ЖИВА

Народження людини пов’язане з піснею, в ній щастя кохання і гірка розлука, думи батьків, які виглядають синів із походу, з далеких доріг.

Герої пісень історичного жанру — особи, славні подвиги яких викарбувалися в народній пам’яті. Скупі відомості про визначні події найдавніших часів можна одержати з літописів, пізніше — з наукових книг, дані в яких точніші, але й сухіші. В пісні усе наче оживає, наповнюється звуками і барвами. Воїн, ідучи в похід, брав із собою три речі: зброю, хліб і пісню. Найдавніші пісні долинули до нас із XV сторіччя, з часів турецько-татарського лихоліття, пожеж та руїн.

Марусі Чурай (1625—1653) — легендарній українській поетесі та співачці приписують низку пісень, добре відомих у народі. За переказами у пісні, „За світ встали козаченьки” мисткиня відтворила почуття, які пережила сама, виряджаючи коханого на війну.

• Послухай фрагмент пісні.

• В якому характері звучить?

Микола Віталійович Лисенко (1842—1912) — класик української музики, засновник національної композиторської ніколи, блискучий піаніст, організатор музичної освіти, педагог, учений. Композитор творив у всіх музичних жанрах. Писав опери, хорові поеми, кантати, хори, пісні та романси, вокальні ансамблі, твори для солістів і ансамблів різних інструментів, музику до драматичних вистав, дитячі опери.

Оперу „Тарас Бульба” М. В. Лисенка відносять до найкращих у цьому жанрі української музики XIX ст. Твір написаний за однойменною повістю М. Гоголя. В увертюрі до опери звучать теми, які характеризують мужніх та відважних захисників вітчизни. Завершується вступ переможною тріумфальною музикою. Тут використано мелодію народної пісні „За світ встали козаченьки”.

• Послухай музику.

• Зверни увагу на наявність героїчної та ліричної тем. Познач їх підняттям руки.

• Поспостерігай за музичним розвитком цих тем.

• Чи знайомі тобі інтонації, на яких вони побудовані?

• Які почуття, думки викликає у тебе музика увертюри?

Початок увертюри героїчний, драматичний, як заклик до боротьби. Це підкреслюють сигнали труб. Друга тема — широка, розспівна, лірична. Пісенна мелодія ллється, ніби повноводна могутня ріка. Потім з’являються сила, могутність, воля, боротьба. Остання тема — інтонації пісні „За світ встали козаченьки” — урочистого, маршового, піднесеного, переможного характеру.

Олександр Бубнов „Ілюстрація до повісті М. В. Гоголя „Тарас Бульба”

Запам’ятай. Увертюра до опери М. В. Лисенка побудована на інтонаціях народних пісень.

З давніх-давен люди відносились до журавлів із особливими почуттями. У Стародавньому Єгипті їх називали птахами сонця. В римлян журавлі асоціювалися з найкращими людськими якостями: вірністю, розсудливістю, добротою, людяністю. За кавказькою легендою, душі загиблих воїнів перетворюються в журавлів. Слов’янські народи шанують журавлів як птахів радості і щастя. Відлітаючи восени, журавлиний клин символізував неймовірну тугу за рідним краєм. Направду, прощальне курликання нікого не залишає байдужим, настільки явно в голосах птахів звучать нотки відчаю і суму. Повертаючись із вирію, журавлі першими сповіщають про прихід весни.

• А які легенди, перекази про журавлів знаєш ти?

• Послухай пісню О. Лобової „Прощання з журавлями”.

• Визнач, про що в ній розповідається.

• В якому характері виконується?

• Яка будова твору?

• Вивчи пісню.

• Зосередься на відтворенні ритмічного рисунку мелодії ударами в долоні.

• Промов слова пісні в ритмі мелодії.

• Склади план виконання пісні.

Запам’ятай. Проста задушевна мелодія пісні „Прощання з журавлями” оспівує Батьківщину — світ, який щодня, щохвилини, щомиті оточує нас: це сонце, вітер, трава, води — джерела життя. Людина не може існувати без них, як не може жити без Вітчизни.

ПРОЩАННЯ З ЖУРАВЛЯМИ

Вірші та музика О. Лобової

1. Відлітають в далекі країни журавлі,

Ген за обрій задумливо линуть від землі,

Де все рідним було і знайомим...

Свою пісню лишаючи вдома,

Тане в небі задумливий клин — то летять журавлі.

2. Відлітають в далекі країни журавлі,

І курличе прощально долинами сірий клин.

Їм насняться смереки високі

І широкі Дніпрові затоки...

Ну, а там, де чужинна земля, — не співать журавлям.

3. Відлітають в далекі країни журавлі,

Не спиняють ані на хвилину мірний плин.

Я кричу журавлиному клину:

„Повертайтесь скоріш в Україну!

І озера, і грона калин ждуть на вас, журавлі!”