Підручник з Музичного мистецтва. 4 клас. Бондаренко - Нова програма

І СЕМЕСТР „МУЗИКА МОГО НАРОДУ”

ЮНИЙ ДРУЖЕ!

За час свого існування український народ уклав і передає з покоління в покоління дивовижний скарб — народнопісенну творчість. Тут все: вікова історія з її героїчними подвигами, безмежна любов до рідного краю аж до останнього подиху; віра в сили природи і шанування її круговороту в надії на краще життя; виснажлива праця але така, що забезпечує якийсь достаток, зростання дітей; людяність, щирість, доброта, чуйність, радість, гумор, мрії, сподівання та ще біль — нестерпний, невимовний, тяжкий... Життя, побут, природа, вся гама людських почуттів знайшли відображення у народних піснях і танцях. А мелодії ж які! Задушевні, ліричні, хвилюючі, героїчні, пафосні і такі, що проймають до глибини душі, викликають сльози та тиху радість. Це наше єство, наша суть. Це те, що було і буде вічно, допоки є українська нація!

Народні мелодії, залишившись у генетичній, емоційній пам’яті, своєрідно виявляються у мистецькому натхненні композиторів. Національний фольклор лежить в основі їх музики. Величальні, щедрі і щирі колядки та щедрівки, закличні, ніжні, сповнені чекання веснянки, поезія та краса обжинкових пісень, бадьорість троїстих музик продовжують жити у різноманітних музичних жанрах українських композиторів. Багатюща народна звукова скарбниця розкривається перед допитливими, розумними, люблячими і шанобливими серцями. Дуже хочемо, щоб народна пісня звучала, юний друже, у твоєму серці впродовж життя.

Урок 1. МУЗИЧНИЙ ОБЕРІГ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ

ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ

Вірші П. Чубинського

Музика М. Вербицького

Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці,

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажем, що ми, браття, козацького роду.

Кожна нація, яка сформувала державу, має свої прапор, герб і гімн. Саме гімн як пісенний символ є найяскравішим вираженням ідентичності національної спільноти людей, що вибухає як урочиста пісня чи просто оркестрова мелодія у хвилини духовного піднесення та об’єднання у єдиному пориві.

Стародавні греки гімнами називали пісенні твори, складені на честь богів. У Київській Русі також були поширені величальні сольні пісні на честь князів та народних героїв. У нашій мові збереглося слово, яке за змістом відповідає поняттю „гімн” — „славень”. Із плином часу значення гімну набували пісні, які виникли в процесі революційної та національно-визвольної боротьби й прославляли ідею, героя, знаменну подію.

Національні гімни — найвищий вияв волелюбних прагнень, духовно-патріотичних устремлінь народу. Волелюбний дух українського народу, його прагнення до незалежності ніколи не зникали. Вони жили в історичних піснях і думах, у творчості поетів та письменників.

Державним Гімном України є національний Гімн на музику М. М. Вербицького на вірші П. П. Чубинського (перша строфа та приспів).

Автор віршів „Ще не вмерла Україна” Павло Платонович Чубинський (1839-1884) своє життя присвятив вивченню народного побуту, збиранню і дослідженню українського фольклору. За науково-етнографічну діяльність вчений був знаний у світі. Проте це не вберегло його від переслідувань як українського патріота, який мав сміливість демонструвати свою любов до України, її мови, культури.

Музичне втілення вірші П. П. Чубинського „Ще не вмерла Україна” знайшли у творчості Михайла Михайловича Вербицького (1815—1870) — одного з перших композиторів-аматорів Галичини XIX століття. У доробку митця багато творів на народні мелодії; увертюри до драматичних вистав стали першими зразкамиукраїнської симфонічної музики в Галичині. Найбільшу популярність принесла М. Вербицькому героїко-патетична музика до віршів П. Чубинського „Ще не вмерла Україна”. Злившись воєдино, слова і музика пісні надихали і досі одухотворяють покоління борців за волю України.

• Послухай Державний Гімн України, візьми участь у виконанні.

Музика увібрала в себе характерні риси українських історичних пісень, має яскраво виражений похідно-маршовий характер.

• Що відчуваєш під час сприймання та участі у виконанні Державного Гімну?

• Чому під час слухання „Ще не вмерла Україна” потрібно встати?

• Які мистецькі твори, що висвітлюють історію українського народу, безсмертність його духу, волю до незалежності та державності, ти знаєш?

Троїсті музики — найпоширеніший у минулому тип народного інструментального ансамблю. Троїстими їх назвали тому, що до їхнього складу входили три виконавці: скрипка, басоля та бубон у центральних та східних областях України; скрипка, цимбали, бубон або барабан — у західних областях. Нерідко до складу ансамблю додається сопілка. В наш час українські інструментальні ансамблі, залишивши за собою традиційну назву, значно розширили свій склад. Вони укомплектовуються в основному цимбалами, баяном, барабаном з мідними тарілками. Перелічені інструменти зустрічаються в народних ансамблях у найрізноманітніших поєднаннях. Скрипка та цимбали — провідні інструменти. Без них укладання ансамблю неможливе.

Вадим Одайник „Троїсті музики”

Розглянь зображення інструментів троїстих музик, запам’ятай їх.

Скрипка

Бубон

Басоля

Мідні тарілки

Баян

Барабан

Цимбали

Сопілка

• Послухай музику троїстих музик.

• Чи подобається тобі їх звучання?

• Які інструменти впізнаєш?

Запам’ятай. Створення троїстої музики як основи розвитку народної інструментальної творчості було великим досягненням у духовному житті українського народу.

• Послухай пісню А. Мігай на вірші М. Ковалка „Моя Україна”.

• Визнач, про що в ній йдеться.

• Яка пісня за характером?

• Яка її будова?

• Де розміщені основні слова у творі?

• Вивчи пісню.

• Відтвори ритмічний рисунок ударами в долоні.

• Зосередься на точному відтворенні мелодії приспіву.

• Склади план виконання пісні.

• Добери інструменти для ритмічно-тембрального супроводу пісні.

Запам’ятай. Наспівна, величальна, заклична мелодія пісні „Моя Україна” звертається до серця кожної людини — люби і шануй свій рідний край.

МОЯ УКРАЇНА

Вірші М. Ковалка

Музика А. Мігай

1. Моя Україна — це ключ журавлиний,

І море, і гори, і велич степів.

Моя Україна — це люди стосилі,

І предки, і пам’ять славетних часів.

Приспів:

Будь щасливою, стань багатою,

І весь світ тебе величатиме.

Я всі сили віддам, все для тебе зроблю,

Бо я ніжно тебе люблю!

2. Моя Україна — це пісня крилата,

І батьківська хата — добра джерело...

Моя Україна — це вольності свято

І те, що до нього всіх нас привело.

Приспів.

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст