Підручник з Географії (профільний рівень). 10 клас. Безуглий - Нова програма

§ 40. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ АМЕРИКИ. НАСЕЛЕННЯ

ПРИГАДАЙТЕ

Назвіть і покажіть на карті Америки відомі вам з курсу «Україна і світове господарство»: 1) найбільші басейни нафти і природного газу - Техаський, Мексиканської затоки, Західноканадський; 2) країни з найбільшими обсягами видобування залізних руд - Бразилія, Канада; найбільші райони видобування руд кольорових металів - Кордильєри-Анди; 3) основні лісові пояси Америки.

• Природні умови і ресурси Америки. Різноманітність природних умов зумовлена значними розмірами території Америки, її великою протяжністю із півночі на південь.

У рельєфі Америки переважають рівнинні території на сході і гори - на заході, що представлені гірською системою Кордильєр, яка у Південній Америці зветься Андами. Формування цих гір ще не закінчилося, про що свідчать часті землетруси й інтенсивний вулканізм. Ці поствулканічні явища найяскравіше виражені в Єллоустонському національному парку. До них належать виверження гейзерів, термальні джерела й грязьові вулкани. На сході Північної Америки здіймаються Аппалачі заввишки до 2000 м. А східну частину Південної Америки охоплюють величезні плоскогір’я і низовини, зокрема і найбільша на земній кулі - Амазонська (площею понад 5 млн км2).

Мінеральні ресурси Америки дуже багаті і різноманітні, тому її називають «геологічною коморою» світу. Величезні запаси нафти й газу сконцентровані на північному узбережжі Аляски (гігантське родовище Прадхо-Бей) і в районі Мексиканської затоки. Аппалачі відомі значними покладами кам’яного вугілля, також його видобувають на півдні Бразилії, у Чилі, Колумбії, на півночі Мексики. Основні запаси залізної руди сконцентровані в районі «Залізного трикутника» на території Бразилії (18 % світових запасів), а також у Канаді. Поклади марганцевої руди зосереджені на заході Бразилії, у Мексиці, Чилі, Аргентині; нікелю - в Канаді і на Кубі. Одні з найбільших у світі родовищ бокситів сконцентровані на Ямайці (III місце у світі після Австралії і Гвінеї) і Бразилії. Величезними запасами міді відзначаються надра Чилі (20 % світових запасів), Канади і США; на олово багаті Болівія й Бразилія. Платина залягає в надрах Колумбії; золото - у Канаді, США, Колумбії, Бразилії; срібло - в Мексиці й Канаді; смарагди - у Колумбії.

Головні особливості рельєфу і клімату визначають характер річкової мережі та забезпеченість водними ресурсами. Найбільші річки Америки належать до басейну Атлантичного океану: Амазонка, Парана, Магдалена, Уругвай, Оріноко, Сан-Франсиску, Міссісіпі з Міссурі тощо. Амазонка є найбільшою у світі рікою за розмірами басейну і за довжиною (довжина від витоку Укаялі - понад 7000 км, площа басейну - 7180 тис. км2). Амазонка повноводна впродовж року. Багато річок, особливо гірських, ускладнені порогами й водоспадами. У верхів’ях р. Чурун (притока р. Оріноко) у Венесуелі утворився найвищий водоспад на Землі - Анхель (висота падіння 1054 м). На р. Ігуасу розташований унікальний каскад водоспадів Ігуасу (його утворюють 275 водоспадів заввишки 60-80 м, що витягнулися у формі чотирьохкілометрової підкови), а на річці Ніагара - Ніагарський водоспад (заввишки 51 м, гуркіт води за тихої, безвітряної погоди можна почути за 20 км). Безліч порогів і водоспадів утворюють величезні запаси гідроенергії.

Америка багата на озера, яких налічують близько 4 млн. Найбільші з них - Великі озера (Верхнє, Мічиган, Гурон, Ері, Онтаріо), Вінніпег, Велике Невільниче, Велике Ведмеже, Велике Солоне тощо. У Центральних Андах на висоті 3812 м міститься найбільше з високогірних озер світу - тектонічне озеро Тітікака (глибиною до 304 м).

Ліси є найважливішим природним ресурсом Америки, тут зосереджено понад 30 % лісових ресурсів світу. Найбільша лісистість властива для Амазонської низовини (Південний лісовий пояс) і Канади (Північний лісовий пояс). На більшій території Північної Америки у деревостої домінують хвойні породи (ялина, бальзамічна ялиця, американська модрина, секвоя), у Південній Америці - вічнозелені широколисті породи з невеликою домішкою листопадних (гелії).

ПОМІРКУЙТЕ

1. Користуючись тематичними картами атласу, дайте господарську оцінку: мінерально-сировинним, водним, земельним, лісовим і рекреаційним ресурсам Америки. 2. Визначте, який із субрегіонів Америки (Північний, Центральний, Південний або Карибський) має найвищу ресурсозабезпеченість основними видами ресурсів? 3. Запропонуйте потенційні напрямки спеціалізації країн субрегіонів Америки на підставі їхнього природно-ресурсного потенціалу.

США і Канада першими у світі утворили систему національних парків, яких в Америці налічують кілька сотень. Чимало з них набули всесвітньої популярності: Єллоустонський, Йосемітський, Великий Каньйон, Секвоя, Ігуасу, Галапагоські острови тощо.

• Демографічна ситуація в Америці. Демографічна ситуація в країнах Північної Америки є типовою для високорозвинених країн. Середній природний приріст населення становить 0,77 %. Спостерігається швидке зниження народжуваності, зростає частка сімей з однією дитиною та бездітних, що пов’язано з високим рівнем життя, зайнятістю жінок і великою кількістю розлучень (особливо у США). У статевій структурі населення жінки переважають над чоловіками; у віковій - швидко зростає частка людей літного віку.

Латинська Америка належить до регіонів, чисельність населення яких стрімко зростає. Останнім часом темпи приросту дещо уповільнилися і становлять у середньому 1,3 % на рік. Для демографічної ситуації в Латинській Америці вагомого значення набуває зниження смертності та зростання тривалості життя, але в найменш розвинених країнах Центральної Америки та Анд цей показник все ще залишається високим, зокрема й показник дитячої смертності. Латинська Америка - «молодий» регіон світу: понад 33 % її населення становлять особи молодші 15 років.

• Расовий, етнічний і релігійний склад населення. Для населення Америки характерна надзвичайно різноманітна расова структура. Корінні мешканці Америки - ескімоси (мал. 140) на півночі й індіанці, які значною мірою були або знищені прибулим білим населенням, або змішалися з ним, утворивши мішаний расовий тип - метиси. Нащадків «чистих» індіанських племен у Латинській Америці залишилося дуже мало, і мешкають вони зазвичай у важкодоступних регіонах Болівії (мал. 141), Гватемали, Перу, Мексики й ін. Типово «білими», тобто представниками європеоїдної раси, є країни, в яких оселилися англійські та французькі іммігранти (у Північній Америці) й іспанські, португальські й італійські іммігранти (у Латинській Америці). З XVI ст. до Америки почали завозити негрів (рабів), насамперед до США, Вест-Індії та Бразилії, для роботи на сільськогосподарських плантаціях.

Мал. 140. Ескімоси Аляски

Мал. 141. Нащадки індіанців Болівії

Вважається, що етнічний склад населення Північної Америки сформувався на основі величезного потоку переселенців переважно з Європи, тому місцеве населення ще називають «продуктом» імміграції.

Етнічний склад населення Латинської Америки дуже строкатий, тут мешкають представники майже 250 великих і малих народів: по-перше, індійські племена, які є корінними мешканцями регіону; по-друге, європейські переселенці креоли; третю етнічну групу формують етнічні компоненти з країн Азії та Африки. Найбільша етнічна різноманітність характерна для Бразилії (понад 80 етносів), Мексики (понад 50), Болівії, Венесуели, Перу, Колумбії.

Колонізація вплинула на панування мов: іспанська (державна у 18 країнах; Мексика - найбільша іспаномовна країна світу), португальська (Бразилія - єдина португаломовна країна Латинської Америки), англійська (14 країн і сучасні британські залежні території), французька (у провінції Квебек у Канаді, Гаїті та заморських французьких департаментах), голландська (є офіційною в Суринамі).

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Індіанські мови - мови корінних народів обох Америк. У Північній Америці зберегнося 46 індіанських й ескімосо-анеутських мов, які багато дітей засвоюють як рідні.

Кечуа - найпоширеніша місцева мова Південної Америки, якій у Болівії, Еквадорі й Перу надано статус другої державної пісня іспанської.

Гуарані - друга державна мова Парагваю, а Мексика визнає націонапьними мовами іспанську та 63 місцеві індіанські мови (науатль, майя, міштеко, сапотеко тощо).

Незважаючи на строкатий національно-етнічний склад, релігійний склад населення Америки відносно однорідний. У США і Канаді зареєстровано понад 250 різних конфесій, однак панівною релігією є протестантизм, певна частина канадців (Квебек) та американців належать до римсько-католицької церкви. Переважна кількість латиноамериканців сповідує католицизм. Корінне населення здебільшого зберігає свої традиційні вірування.

• Розселення населення. Природні умови Америки зумовили нерівномірне розселення населення. Найгустіше заселені: узбережжя, міжгір’я з достатнім зволоженням і родючими ґрунтами, о-ви Карибського моря, Приозерний район Канади і США, Південно-Східна Бразилія, Східна Аргентина, Центральна Мексика й Північна Венесуела, столичні округи. Крайня Північ, амазонські ліси та посушливі савани, напівпустелі і високогір’я заселені вкрай рідко. Америка відзначається високим рівнем урбанізації, що нині збільшилася до 70-80 %, особливо в Північній Америці, де міські агломерації (місцева назва метрополітени) утворюють мегалополіси (табл. 1).

Таблиця 1. Найбільші мегалополіси Америки

Назва

Країна

Населення (млн осіб)

Великі озера (або Чіпиттс)

США

56

Босваш (або Північно-Східний)

США

52

Мехіко

Мексика

32

Південно-Східна Бразилія (Сан-Ріо)

Бразилія

32

Сан-Сан

США

25

Більшість міст Північної Америки збудовані в ХІХ-ХХ ст., зберегли мало рис старовини. Забудова сучасних великих міст - надвисотна. Що більшим є місто, то більше висотних будинків (хмаросягів) і вони вищі. У Латинській Америці, навпаки, міста старовинні, зі збереженими будівлями колоніальної епохи. Загалом в Америці налічують близько 60 міст-мільйонерів, серед яких найбільшими є Сан-Паулу (12,0 млн осіб), Ліма (9,7 млн), Мехіко (9,1 млн), Нью-Йорк (8,4 млн), Богота, Сантьяго, Ріо-де-Жанейро, Лос-Анджелес. У Північній Америці дуже активно проявляється субурбанізація (особливо в США), суть якої полягає в переселенні населення з міст до передмість. Це відбувається завдяки тому, що значна частка заможних людей і середній клас віддають перевагу розселенню саме в них. Нині в передмістях мешкає понад 40 % американців. Тому виникло поняття так званої «одноповерхової» благополучної Америки. У Латинській Америці навпаки, передмістя є нетрями (в Бразилії вони звуться фавелами), де немає інфраструктури й панує злочинність.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Які природні умови склалися в Америці? Зазначте позитивні та негативні чинники впливу на життєдіяльність населення різних субрегіонів Америки.

2. Оцініть різноманіття природних ресурсів Америки. Чому до жодного з видів ресурсів (мінерально-сировинних, водних, земельних, лісових, рекреаційних) не підходить епітет «бідні», або «незначні» чи «виснажені»?

3. Порівняйте забезпеченість країн Америки різними природними ресурсами.

4. Охарактеризуйте особливості формування населення субрегіонів Америки. У чому полягають риси спільності та відмінності?

5. Які причини зумовили розвиток субурбанізації як процесу, властивого розселенню населення розвинених країн?