Підручник з Географії (профільний рівень). 10 клас. Безуглий - Нова програма

§ 17. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ

• Офіційна назва - Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії

• Столиця — Лондон

• Площа - 244 тис. км2

• Населення - 64,7 млн осіб (на 2017 р.)

• Мова - англійська

• Форма державного правління - конституційна монархія

• Форма державного устрою - унітарна держава

• Адміністративний поділ - 4 історичні провінції

• Найбільші міста - Лондон, Бірмінгем, Глазго, Манчестер, Единбург, Ліверпуль

• ВВП на душу населення - 40 096 дол. (2017 р.)

• Загальні відомості та ЕГП країни. Велика Британія розташована на Британських островах і є країною-архіпелагом. До її складу входять чотири історичні провінції: Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія; а також о. Мен, що лежить в Ірландському морі, та Нормандські острови. Скорочено країну називають Сполученим Королівством, а також просто Британією.

Велика Британія - конституційна монархія на чолі з королем (королевою), однак з Вікторіанських часів монарх «царює», але не править. Британський парламент (мал. 50) часто звуть «прабатьком» усіх парламентів, оскільки він утворився ще в XIII-XIV ст.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Адміністративний поділ країни сформувався історично і не схожий на інші країни. Велика Британія складається із 4 адміністративно-політичних частин (історичних провінцій): Англія, Уельс, Шотландія, Північна Ірландія.

• Природно-ресурсний потенціал. На природно-ресурсний потенціал країни значно впливає море. Рельєф країни дуже різноманітний. На півночі лежать густорозчленовані височини і плоскогір’я, низовини поширені на південному сході й у центрі країни.

ПРИГАДАЙТЕ

1. Завдяки чому Англія (пізніше Велика Британія) була державою № 1 у світі: найбільша колоніальна імперія, найпотужніша морська держава, революціонер у промисловості?

2. Які зміни (кількісні та якісні) пережила Велика Британія за XX - поч. XXI ст.?

3. У чому причини дезінтеграційних процесів у країні (Brexit)?

Мал. 50. Вестмінстерський палац - місце засідань обох палат парламенту Великої Британії

Мал. 51. Динаміка чисельності населення Великої Британії

Велика Британія багата на водні ресурси. Вологий клімат сприяє повноводності річок, яких тут багато, але більшість із них короткі. Найбільші річки - Северн (354 км), Темза (334 км), Тренд, Мерсей тощо. Невисокі вододіли дали змогу легко з’єднати їх каналами, унаслідок чого утворилася густа мережа водних шляхів. Річки низовин спокійні, у гірських же районах Шотландії вони мають бурхливу течію та інтенсивно використовуються для потреб гідроенергетики. У горах є чимало озер, переважно льодовикового та тектоніко-льодовикового походження. Найбільші з них - Лох-Ней, Лох-Ломонд і Лох-Нес.

У Великій Британії немає широкого різноманіття мінеральних ресурсів, надра країни містять лише поклади кам’яного вугілля, залізних і свинцевих руд. Після відкриття покладів нафти й природного газу з 1964 року держава почала видавати ліцензії на видобуток вуглеводнів із шельфу Північного моря. З неметалевих ресурсів наявні запаси каоліну, кам’яної й калійної солі, вапняків, крейди тощо.

Лісові ресурси Британії нині незначні, але за 100 років їй вдалося збільшити лісистість з 5 % до 13 %. У лісах переважають широколисті породи (дуб, граб, бук, в’яз) і лише в Шотландії - сосна. В країні численні англійські парки (пейзажні сади).

• Населення. Чисельність населення зростає за рахунок трудових мігрантів зі східноєвропейських країн, яким після розширення меж Євросоюзу в 2004 р. було дозволено вільний в’їзд для роботи на територію Великої Британії (мал. 51). Нині для країни характерний низький приріст населення (0,5 %). У країні спостерігається тенденція старіння нації.

Етнічний склад розподіляється на корінних британців (85 %) і вихідців з інших країн, переважно індійців, пакистанців, арабів, китайців, вихідців із колишніх африканських колоній. Серед британців англійці становлять 83,6 %, шотландці - 8,6 %, валлійці - 4,9 %, північноірландці - 2,9 %. У країні мешкають майже 30 тис. вихідців з України.

Християнство - панівна релігія в країні - 71,6 % населення: діє Англіканська церква, у Шотландії - Пресвітеріанська (течії протестантизму). Функціонують великі мусульманські, індуїстські та єврейські громади, чимало різних сучасних культів і сект (мал. 52).

Велика Британія - густо заселена й високоурбанізована країна. Населення по її території розміщено нерівномірно, середня його густота становить 246 осіб/км2. Основна частина британців сконцентрована в Англії, де середня густота сягає 360 осіб/км2, у межах самої Англії найгустіше заселена смуга Лондон-Ліверпуль, у якій мешкає 1/2 всього населення країни. Найменш заселені райони в Шотландії (до 85 осіб/км2), де населення концентрується переважно на узбережжях, у долинах річок і низовинах. Рівень урбанізації становить 91 %. Близько 40 % містян проживають у 7 найбільших агломераціях (конурбаціях) із центрами в Лондоні (Великий Лондон), Манчестері, Бірмінгемі, Глазго, Бредфорді, Ліверпулі та ін.

Мал. 52. Релігійний склад населення Великої Британії

• Сучасний стан господарства. Велика Британія була батьківщиною машинної революції, «майстернею світу», «світовим банкіром» і «володарем морів». Однак після Першої світової війни поступово втратила своє лідерство у світовій економіці, а Друга світова війна зумовила розпад колоніальної системи, що стало переламним моментом в економічному розвитку країни. У II пол. XX ст. розпочалися корінні перетворення структури промислового виробництва, держава почала стимулювати новітні сфери діяльності (атомну енергетику, автомобіле- і авіабудування) і технічно переозброювати старі виробництва (металургію, суднобудування, вугільну та текстильну промисловість). Нині за економічними показниками Велика Британія — країна G-7.

У третинному секторі економіки країни — провідному в структурі ВВП (80 %) - головні позиції належать фінансам, торгівлі, туризму, транспорту і шоу-бізнесу. Велика Британія традиційно зберігає положення фінансового центру світу. У Лондонському Сіті розміщені представництва 300 іноземних банків зі 150 країн. Лондонська фондова біржа є однією з найбільших і найстаріших у Європі.

Велика Британія має сучасний як за масштабами, так і за структурою транспорт. Британія була піонером у будівництві залізниць, їхня мережа створена ще в сер. XIX ст., а нині їхня протяжність становить 16,8 тис. км. Залізницею перевозять переважно вантажі. Автомобільний транспорт, що розвивався вже в XX ст., відповідає всім сучасним вимогам і відіграє провідну роль у внутрішніх перевезеннях. Країна має густу мережу автомобільних шляхів (395 тис. км), асфальтовані шляхи прокладено в найвіддаленіші куточки, щоправда, здебільшого вони дуже вузькі. Велика Британія є морською державою. Понад два століття її флот не знав конкурентів, та й нині він серед найбільших у світі. На Британських островах функціонує понад 300 портів, з них найбільший продовольчий - Іммінгем. Не зменшується значення поромних перевезень між портами Великої Британії та континентальної Європи (порт Дувр). Попри порівняно невелику площу, Британія має дуже розвинений авіаційний транспорт. Компанія British Airways - одна з найбільших у світі.

Історичною подією стало відкриття в 1994 р. 50-кілометрового тунелю під Ла-Маншем (мал. 53). Завдяки йому стало можливим дістатися з Парижа до Лондона всього за 2 години 15 хвилин.

Велика Британія має розвинуту індустрію туризму, у яку залучено понад 2,1 млн осіб. У 2016 р. Британію відвідали 35,8 млн іноземців (VI місце у світі). На території Великої Британії є безліч історичних і культурних пам’яток (31 об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО) (мал. 54). Головні туристичні центри - Лондон, Шотландія, а також морські курорти (Брайтон, Борнмут, Дувр).

Мал. 53. Євротунель під Ла-Маншем

Мал. 54. Судноплавний акведук Понткісіллте занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО як «досягнення цивільної інженерії»

У промисловості як сфері вторинного сектору економіки виробляється 19 % ВНП, і за обсягом промислового виробництва Велика Британія посідає одне із провідних місць у світі. Суттєвим досягненням британської економіки є те, що майже все господарство повністю забезпечене власною електроенергією (86 % виробляють ТЕС, 12 %- АЕС і 2 % ГЕС).

Чорна металургія - одна з найстаріших сфер економіки країни. Металургійні заводи розміщено переважно у прибережних містах, орієнтуються на імпортну сировину. Високоякісні й леговані марки сталі виплавляють у металургійному районі навколо Шеффілда. Виплавку кольорових металів (міді, цинку, свинцю й алюмінію) зосереджено здебільшого в портах (Ліверпуль, Суонсі, Лондон), куди надходить імпортна сировина.

Найважливіша роль у машинобудуванні сьогодні належить електротехнічним та електронним приладам. Велика Британія давно посідає провідні місця у світовому виробництві й експорті продукції важкого електромашинобудування. Продукція британської автомобільної промисловості конкурентоспроможна, але дорога. У ній традиційно домінує компанія British Leyland; зберігає свої позиції у випуску машин високого класу Rolls-Royce. У 2016 р. випущено 1,8 млн автомобілів (IV місце у Європі). Швидко розвивається авіакосмічна промисловість, де домінують British Aerospace (літаки, гелікоптери, космічні апарати, ракети) та Rolls-Royce (двигуни). Серед центрів аерокосмічної промисловості відзначаються Лондон, Брістоль і Дербі, автомобільної - Бірмінгем, Ковентрі, Лейланд, Гудвуд.

• Населення - 8,7 млн осіб; густота населення - 5600 осіб/км2.

• Місто лежить на висоті 5 м над рівнем моря, на обох берегах річки Темза.

• До римських завоювань Британії (40-60 рр. н. е.) на території сучасного Лондона існувало кельтське поселення, з І ст. - військовий табір, а із середини IV ст. - значний політичний центр римської Британії. У кінці XI - на початку XII ст. Лондон став офіційною столицею Англії, з 1707 р. стає столицею усієї Великої Британії.

• Лондон - найбільший економічний центр країни, у якому розвинуті авіа- та автобудування, електротехніка, харчова, паперова, хімічна і легка промисловість, а також ювелірна справа.

• Лондон - транспортний вузол країни, тут працюють міжнародні аеропорти Хітроу та Гетвік, найстаріший метрополітен у світі (1860—63 рр.). У місті зосереджені різноманітні фінансово-банківські й торговельні заклади, фондова і торговельні біржі.

• Лондон - найбільший туристичний центр країни з визначними архітектурними пам’ятками: Букінгемський палац, Вестмінстерський палац (парламент), ратуша (Гілдголл), Англійський банк, замок Тауер та Тауерський міст, собор Святого Павла та багато інших.

Велика Британія посідає одне з провідних місць у світі за виробництвом синтетичних волокон і барвників, пластмас, мийних засобів, добрив і ліків. Найстарішим виробництвом англійського господарства є текстильна промисловість, однак нині вона своє значення майже втратила.

Сільське господарство Великої Британії - одне з найпродуктивніших і високомеханізованих у світі. Провідна роль у ньому належить тваринництву, зокрема молочному і м’ясо-молочному скотарству та беконному свинарству. Традиційним залишається розведення індиків і овець. Англія - один із найбільших світових постачальників овечої вовни. Рослинництво характерно для Південної Англії, де культивують зернові (пшеницю, ячмінь, просо), цукровий буряк, льон, у приміських зонах - різноманітні овочі та фрукти, а на морських узбережжях - ягоди. Картоплю вирощують в усіх районах країни.

• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Зовнішня торгівля історично є одним із важливих джерел господарського росту. Країна традиційно експортує двигуни та мотори, літаки, обчислювальну техніку, телекомунікаційне обладнання, хімічні товари та медичні препарати; у структурі імпорту основними є машини та обладнання, напівфабрикати, продовольство, енергоносії, зокрема нафта. Основними торговельними партнерами є країни ЄС, Японія, США, Китай, Індія, ПАР, Бразилія тощо.

Сучасний стан двосторонніх українсько-британських відносин характеризується достатньо високою взаємодією в політичній, економічній, військовій і культурній сферах. Україна та Велика Британія мають багато спільних інтересів у торговельно-економічній та інвестиційній сферах. Найбільшими торговельними партнерами України серед британських компаній є GlaxoSmithKline (ліки), British American Tobacco (тютюнові вироби). У 2016 р. зовнішньоторговельний обіг становив 1027 млн дол., що свідчить про значний торговельний потенціал між двома країнами.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Розкрийте особливість сучасного адміністративного поділу Великої Британії.

2. Оцініть природно-ресурсний потенціал Британії.

3. Назвіть найтиповіші риси, що характерні для населення Великої Британії. Поясніть причини виявлених демографічних і соціальних процесів.

4. Які види економічної діяльності країни можна зарахувати до «типово англійських»? Свої міркування обґрунтуйте.

5. У яких напрямах здійснюється українсько-британське співробітництво? Які перспективи і значення цього партнерства?

ДОСЛІДЖЕННЯ

Тема: «Оновлення» економіки депресивних районів Великої Британії.

Мета: ознайомитися з поняттями «депресивні райони», «старопромислові райони», «стагнація базових сфер економіки»; ознайомитися з історичним підґрунтям появи цих явищ у Великій Британії з 1930-х рр.; закріпити знання про показники рівня економічного розвитку країни та її районів; тренуватися у вмінні знаходити й систематизувати необхідну інформацію для характеристики країни, її районів, сфер діяльності; робити висновки про причини нерівномірності економічного розвитку окремих районів у межах країни та напрямки внутрішньої регіональної інвестиційної політики.