Підручник з Географії (профільний рівень). 10 клас. Безуглий - Нова програма

§ 16. ФРАНЦІЯ

• Офіційна назва - Французька Республіка

• Столиця - Париж

• Найбільші міста - Париж, Марсель, Ліон, Тулуза, Бордо, Лілль

• Площа - 551 тис. км2

• Населення - 67,1 млн осіб (на 2017 р.)

• Мова - французька

• Форма державного правління - президентсько-парламентська республіка

• Форма державного устрою - унітарна держава

• Адміністративний поділ - 18 регіонів у складі 101 департаменту

• ВВП на душу населення - 38 128 дол. (2017 р.)

ПРИГАДАЙТЕ

1. Які риси географічного положення Франції вам відомі?

2. Яку суспільно-політичну роль у формуванні політичної карти світу і Європи відігравала Франція впродовж ХХ-ХХІ ст.? Які кількісні та якісні зміни це спричинило в суспільному, політичному й економічному житті самої Франції?

3. Назвіть найбільші ТНК Франції, продукцією яких ми користуємося щодня.

• Загальні відомості та ЕГП країни. Франція розміщена в Західній Європі, і, окрім континентальної частини, до її складу входять о. Корсика в Середземному морі та понад 20 заморських департаментів і залежних територій за межами Європи. Країна має вигідне «сусідське» (8 високорозвинутих країн-сусідів) і транспортно-географічне положення (омивається водами Атлантичного океану на заході, протокою Ла-Манш на північному заході та Середземним морем на півдні). Франція є третьою за розмірами країною у Європі (після Росії та України). Територія Франції має компактну конфігурацію, що схожа на шестикутник. Вона має значну довжину берегової лінії як в Атлантиці, так і в Середземному морі, що дало їй змогу стати в минулому потужною морською державою і другою з найбільших колоніальних імперій у світі, посісти провідне геополітичне місце у Європі.

• Природно-ресурсний потенціал. Важливим природним багатством Франції є її кліматичні умови і родючі рівнинні землі. Рівнини вкривають 2/3 площі країни, найбільші з них - Північнофранцузька, Аквітанська й Середземноморська низовини. Гірська система країни включає стародавні згладжені масиви герцинського горотворення (Центральний Французький масив, Вогези, Арденни) та молоді гори альпійської складчастості - Альпи й Піренеї.

Річкова сітка країни дуже потужна. Усі ріки належать до басейну Атлантичного океану і здебільшого беруть початок у Центральному масиві, Альпах і Піренеях, найбільшими з яких є Луара, Рона, Сена і Гаронна. Річки володіють великими запасами гідроенергії (потужність ГЕС у Франції становить 18,38 ГВт - II місце у Європі після Росії й Норвегії). Система каналів поєднує між собою основні річки країни, включаючи Рейн, по якому подекуди проходить східний кордон.

Мал 45. Динаміка чисельності населення Франції

Надра Франції володіють різноманітними мінеральними ресурсами.

Особливо важливими є поклади залізних руд (Лотарингія, Нормандія), бокситів (запаси 55 млн т - лідер у Європі), калійної солі (Ельзас) та урану (Центральний масив - 30 родовищ, 23,76 тис. т). Запаси мінерального палива в країні незначні.

Франція бідна на вугілля, природний газ і нафту. Є різноманітні будівельні матеріали.

Лісистість Франції - 27 %. Найбільші лісові масиви збереглися у Вогезах, Юрі, Альпах. На 75 % ліси є приватною власністю; 10 % - перебувають під охороною держави.

• Населення. Чисельність населення Франції постійно зростає, хоча останнім часом темпи дещо сповільнилися (мал. 45). Нині демографічна ситуація в країні тривожна. Природний приріст став мінімальним (0,3 %), а в економічно відсталих районах центру та південного заходу країни, де більша частина населення - літні люди, смертність навіть переважає над народжуваністю. Державна політика спрямована на заохочування народжуваності.

Для Франції притаманні інтенсивні міграційні процеси. У країні зареєстровано близько 6 млн іноземців, переважно вихідців з колишніх колоній. Іноземні працівники (переважно алжирці, португальці, іспанці) становлять майже 10 % економічно активного населення країни.

За національною ознакою Франція - однонаціональна країна (95 % населення - французи); національні меншини мешкають у прикордонних департаментах (бретонці, баски, фламандці, корсиканці, ельзасці тощо). Основна релігія - римо-католицька (мал. 46), чверть населення регулярно відвідує церкву. Ще близько чверті населення, зокрема третина в Паризькій агломерації, вважають себе атеїстами. Швидко зростають темпи ісламізації населення.

Францію заселено не так густо, як інші західноєвропейські країни (103 особи/км2). У горах і районах з малородючими ґрунтами густота не досягає 20 осіб/км2. Дуже густо заселений великий промисловий район на півночі країни (довкола Лілля), а також промислові райони Фландрії та території долини Сени. Роль столиці у Франції виключно велика. У Паризькій агломерації сконцентровано понад 12,1 млн осіб. До числа агломерацій з населенням понад 1 млн осіб належать: Марсельська (1,4 млн осіб), Ліонська (1,4 млн осіб), Лілльська (трохи більше ніж 1 млн осіб).

• Сучасний стан господарства. Франція - країна G-7, ядерна й космічна держава. За загальним об’ємом економіки країна посідає провідні місця в Європейському Союзі (20 % промислового і 25 % сільськогосподарського виробництва) і стабільно входить до першої світової десятки. Традиційна особливість французької економічної політики - велика частка державного сектору, особливо у стратегічно важливих видах виробництва (електроенергетиці, нафтогазовій промисловості, транспорті). Існує планування, але воно має рекомендаційний характер.

Мал. 46. Релігійний склад населення Франції (%)

Головну роль в економіці відіграють кілька десятків ТНК, особливо у сфері послуг, паливній і хімічній промисловості, чорній металургії, електротехніці, автомобілебудуванні (табл. 1).

Таблиця 1. Найбільші французькі ТНК (на 2017 р.)

Компанія

Сфера діяльності

Прибуток, млн дол.

Штаб-квартира

1

АХА

Страхові послуги

143,7

Париж

2

Total

Нафто-газовидобуток і переробка

127,9

Париж

3

BNP Paribas

Банківсько-фінансові послуги

109,0

Париж

4

Carrefour

Роздрібна торгівля

87,1

Еврі

5

Credit Agricole

Банківсько-фінансові послуги

80,2

Париж

6

Electricite de France

Електроенергетика

78,7

Париж

Третинний сектор забезпечує 79 % ВВП країни, де найбільше значення має фінансово-кредитна система. Банки завжди мали міцні позиції в економіці Франції, найбільші з них утворилися ще в середині XIX ст. За рівнем концентрації банківської сфери Франція випереджає США, Японію та Німеччину. Французькі банки є осередками, довкола яких формуються фінансово-промислові групи, зокрема BNP Paribas, Engie (колишня назва GDF Suez), Societe Generale, АХА Group тощо.

Транспортна система Франції розвинута та найефективніша у світі.

У внутрішніх перевезеннях домінує автомобільний транспорт, велике значення мають залізниці, а зовнішньоторговельні перевезення здійснюються переважно морськими суднами. Мережа автошляхів достатньо щільно вкриває всю територію країни. Загальна протяжність автошляхів - 1,1 млн км (II місце у Європі після Росії). Сучасні залізниці не втратили свого значення, успішно впроваджується швидкісний рух на TGV (320 км/год.). Понад 50 великих міст зв’язані між собою високошвидкісними залізничними лініями (мал. 47). Після спорудження 1994 р. тунелю під Ла-Маншем (завдовжки 49 км), що з’єднав Париж з Лондоном, та відкриття по ньому залізничного сполучення почалося перевезення вантажного автотранспорту на спеціально сконструйованих залізничних платформах. Швидко розвивається авіаційний транспорт, національний французький перевізник - авіакомпанія Air France.

Мал. 47. Діючі та перспективні лінії TGV

Мал. 48. Символ Парижа - Ейфелева вежа (1887-1889 рр., 324 м заввишки)

Морський транспорт має менше значення, найбільші порти - Марсель, Гавр, Кале, Дюнкерк, Булонь.

Франція з її мальовничими ландшафтами, різноманітними культурно-історичними пам’ятками (43 об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО), всесвітньо відомою кухнею та винами перетворила туризм на важливу сферу економіки, у якій задіяно понад 1,5 млн працівників. У 2016 р. країну відвідали 82,6 млн іноземних туристів (І місце у світі), які витратили при цьому 42,4 млрд дол. Головними туристичними районами країни є Париж з його всесвітньо відомими визначними пам’ятками (мал. 48) та територія південного узбережжя Франції - Лазурове узбережжя.

Обробна промисловість - провідна ланка вторинного сектору господарства країни. Як і Німеччині, Франції властивий процес реіндустріалізації: добувна промисловість згортає свої потужності, майже повністю припинено видобуток вугілля, залізної руди й бокситів. Найважливішою особливістю господарства Франції є дефіцит власних енергоресурсів та їхній значний імпорт, особливо нафти. Більшу частину електроенергії виробляють на АЕС (59 атомних реакторів, 76 %). Великі ГЕС сконцентровані в Альпах та Центральному масиві. Першу у світі ПЕС збудовано в гирлі р. Ранс на узбережжі Ла-Маншу, де висота припливів сягає 13 м. Франція має значний потенціал для будівництва СЕС.

Провідні позиції в економіці посідає машинобудування, яке випускає різноманітні машини, верстати, військову зброю, механічне обладнання тощо. Франція є третім у Європі (після Німеччини й Іспанії) виробником автомобілів (2,08 млн авто). Головними виробниками є компанії Renault Group (м. Булонь, передмістя Парижа) та Peugeot (Париж), що контролюють більшість внутрішнього ринку. На високому рівні перебуває електротехнічна галузь (І місце у світі з виробництва електрокабелю, устаткування для електростанцій, зокрема й АЕС), авіаційно-космічне виробництво, де Франція успішно конкурує із США. Металургія країни має давні традиції. Через перехід на використання імпортної руди більшість металургійних підприємств переведено з Лотарингії до приморських районів (Дюнкерк). Хімічна промисловість виробляє широкий асортимент продукції, зокрема органічні та неорганічні напівфабрикати (кислоти, вуглекислі солі й етилен), численні готові вироби (мінеральні добрива, фарби, розчинники, мийні засоби тощо). Всесвітню популярність мають французьке взуття, одяг, ювелірні вироби, парфуми й косметика (Yves Saint Laurent, L’Oreal, ChristianDior, Chanel), коньяки й вина (І місце у світі), сири (виробляється близько 400 сортів, мал. 49).

• Населення - 2,2 млн мешканців. Густота населення - 21 000 осіб/км3.

• Париж стоїть на р. Сена. Виріс на місці поселення галльського племені паризеїв - Лютеції (на о. Сіте). З III—IV ст. н. е. звався Паризії, а з 497 р. перебував під владою франків. Із 987 р. став столицею Франції.

• Париж - головний економічний центр країни. Тут працюють підприємства машинобудування (автомобіле-, авіабудування, електронної промисловості), хімічної промисловості (фармацевтика, фотоматеріали тощо). Всесвітньо відомі галантерейні та ювелірні вироби, сувеніри тощо. Працює метрополітен (1900 р.) і два міжнародні аеропорти (імені Шарля де Голля та Орлі).

• Головні архітектурні ансамблі Парижа: собор Паризької Богоматері, Сорбонна, Будинок інвалідів, Ейфелева вежа, Пантеон, Лувр, Єлисейські поля (XVII ст.), Площа де Голля з Тріумфальною аркою, діловий центр Мен-Монпарнас і безліч інших.

Мал. 49. Цех з виробництва сиру Рокфор

Сільське господарство повністю забезпечує основні потреби країни у продовольстві, Франція є найбільшим у Європі та другим у світі (після США) експортером сільськогосподарської продукції. Провідна роль належить тваринництву, особливо розведенню великої рогатої худоби, свиней, птахів; виробництву молока, яєць, м’яса. У землеробстві великого розвитку набуло зернове господарство (особливо посіви пшениці, кукурудзи та ячменю). Розширюється посівна площа під олійними культурами (рапсом і соняшником). Розвинуті виноградарство, овочівництво й квітникарство.

• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Франція здійснює активну політику в зовнішній торгівлі. Головними статтями імпорту є енергоносії, хімічні продукти, машини й устаткування, електроніка, продовольчі товари й тканини. До найважливіших експортних товарів належать сільськогосподарська техніка, електротехніка, автомобілі, спеціальне промислове обладнання, устаткування для космонавтики, алюміній, зброя, одяг тощо. У зовнішньоекономічних зв’язках Франція орієнтована, насамперед, на Євросоюз, а також на США й Росію.

Франція підтримує доволі стійкі економічні відносини з Україною. В експорті українських товарів (на 453,7 млн дол. у 2016 р.) переважають одяг, текстильні та трикотажні вироби, органічні хімічні сполуки, олійне насіння та фрукти. Імпорт із Франції (1530 млн дол.) - енергетичне й електротехнічне обладнання, електронні прилади, фармацевтична продукція, алкогольні й безалкогольні напої. Обсяг французьких інвестицій в Україну поки що незначний.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Назвіть риси ЕГП Франції: переваги його «сусідського», транспортного та ресурсного видів.

2. Назвіть основні чинники, що визначають місце Франції в МПП. Охарактеризуйте роль заморських володінь у сучасній економіці країни.

3. Розкрийте місце Паризької агломерації в системі розселення Франції. Зазначте відмінні риси систем розселення Франції та Німеччини.

4. У чому полягають особливості сучасного постіндустріального розвитку країни?

5. Які види господарської діяльності створюють «географічний образ» країни?

6. Визначте особливості енергетичної сфери Франції.

7. Охарактеризуйте туристичний потенціал Франції.