Основи здоров'я. 7 клас. Бех

§ 7. Дорожньо-транспортні пригоди

У цьому параграфі ти:

  • дізнаєшся, які бувають види дорожньо-транспортних пригод і як треба діяти, якщо став свідком ДТП;
  • проаналізуєш, як розвиваються події під час ДТП;
  • вчитимешся приймати захисні положення, що знижують ризики травмування;
  • складеш пам’ятку, як діяти, коли автомобіль впав у воду.

Види дорожньо-транспортних пригод

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) — це подія за участю транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків.

З появою на дорогах перших автомобілів почали траплятися випадки дорожньо-транспортних пригод. У той час було видано низку спеціальних указів і законів про дорожній рух, які нині здаються дещо смішними. Так, у 1865 році в Англії було ухвалено закон про обмеження швидкості руху автомобілів до 5 км/год. Перед автомобілем, що рухався, обов’язково мала йти людина, а коли на його шляху траплявся кінний екіпаж, водій мусив зупинитись і вимкнути двигун. У Німеччині власник автомобіля мав заздалегідь повідомити поліцію про свій маршрут.

Види ДТП

  • зіткнення (зустрічні, побіжні та бічні)
  • наїзд на перешкоду, пішохода, велосипедиста, гужовий транспорт, транспорт, що стоїть
  • перекидання

За короткий час дорожньо-транспортні пригоди посіли перше місце за кількістю загиблих і друге — за кількістю травмованих осіб. Дорожньо-транспортні пригоди називають «убивцею № 1» у світі.

СТАРТОВЕ ЗАВДАННЯ

1. Розкажіть про результати вашого дослідження (завдання на попередній сторінці).

2. Можливо, хтось із вас був свідком або учасником ДТП (знає про такий випадок від дорослих, читав про це в пресі, бачив по телевізору). Проаналізуйте дві-три такі ситуації.

• Який це був вид ДТП?

• Чи постраждали у ній люди?

• Як можна було цього уникнути?

Як розвиваються події під час ДТП

Під час зіткнення автомобілів, що рухаються зі швидкістю 80 км/год, виділяється енергія, здатна підкинути машину вагою в одну тонну на висоту 30 м, тобто вище від семиповерхового будинку. При цьому маса тіла пасажира сягає 5 тонн (мал. 16).

Мал. 16

Щоб дослідити, як розвиваються події під час ДТП та які вони мають наслідки для людей, у спеціальних лабораторіях імітують різні види транспортних аварій із манекенами. Керують такими автомобілями по радіо, а розвиток подій фіксують на плівку. Ось що відбувається, коли автомобіль на швидкості 80 км/год наїжджає на перешкоду, а водій і пасажири не пристебнуті ременями безпеки:

• Через 0,026 секунди після удару вдавлюється бампер; сила, що у 30 разів перевищує вагу автомобіля, зупиняє його рух на лінії передніх сидінь, тоді як водій і пасажири продовжують рухатися в салоні автомобіля зі швидкістю 80 км/год.

• Через 0,044 секунди водій грудною кліткою ламає кермо.

• Через 0,068 секунди пасажир на передньому сидінні вдаряється в панель приладів.

• Через 0,092 секунди водій і пасажир, що сидить поруч, одночасно вдаряються головами в переднє вітрове скло автомобіля й отримують смертельні ушкодження черепа.

• Через 0,110 секунди автомобіль починає відкочуватися назад.

• Через 0,113 секунди пасажир на задньому сидінні отримує смертельні ушкодження.

• Через 0,150 секунди усе закінчується.

Як бачиш усе триває менш як дві десяті секунди. Кліпни очима — це й буде дві десяті секунди. Тому без необхідних запобіжних заходів людина не має жодних шансів вижити у такій аварії.

Навіть за невеликої аварії тіло людини може скластися навпіл проти її волі, і вона може вдаритися головою у тe, що розташоване попереду. Триматися руками за сидіння або поручні немає сенсу, адже в момент зіткнення на швидкості більш як 80 км/год маса тіла людини перевищує 5 тонн. Отже, сили м’язів замало, щоб утримати тіло від удару.

Захисні положення пасажирів

Знизити ризик травмування і збільшити свої шанси на виживання під час аварії можна, якщо до моменту ДТП правильно згрупуватись. Люди, які встигли прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.

Як захиститися в разі наїзду автомобіля ззаду показано на мал. 17, б. У цьому випадку найнебезпечнішою є травма шийних хребців через різке відкидання голови назад.

Якщо пасажир не пристебнутий ременями безпеки, він має зісковзнути і сісти так, щоб голова і шия були щільно притиснуті до спинки сидіння, а колінами впертись у панель приладів (мал. 17, б). Пасажирам, що сидять на задньому сидінні, треба впертися колінами у спинки передніх сидінь.

Мал. 17. Захисні положення під час наїздів і зіткнень

Якщо пасажир пристебнутий ременями безпеки, треба впертися ногами у підлогу і притиснутися спиною до сидіння, руки швидко завести за голову і зімкнути кисті на шиї під потилицею (як водій автомобіля на мал. 17, б).

Захисні положення під час наїздів і зіткнень зображені на мал. 17, а. У цьому випадку найнебезпечнішим є удар об вітрове скло, панель приладів чи спинку передніх сидінь.

За допомогою блок-схеми на мал. 18 потренуйтеся приймати захисні положення у таких ситуаціях.

Мал. 18

Дії свідка ДТП

Якщо ти став свідком дорожньо-транспортної пригоди, знай, що маєш нагоду зробити щось дуже важливе у своєму житті. У ці хвилини від тебе може залежати доля потерпілих. Тому постарайся заспокоїтись і зосередься на тому, що знаєш і вмієш. Скажи собі, що ти зможеш це зробити, і рішуче дій, адже в такій ситуації цінна кожна хвилина (мал. 19).

Мал. 19. Дії свідка під час ДТП

1. Передусім виклич «швидку допомогу» і повідом у відділення поліції про ДТП та кількість потерпілих.

2. Познач місце аварії спеціальним знаком, а за його відсутності — будь-якими предметами, наприклад гілками. Це для того, щоб попередити інших водіїв і запобігти новим ДТП.

3. Коли приїдуть рятувальники, допоможи їм з’ясувати всі обставини ДТП.

Автомобіль у воді

Трапляється, що внаслідок ДТП автомобіль падає у воду. За допомогою блок-схеми склади пам’ятку, як треба діяти у такій ситуації.

Мал. 20

Пограйте в гру «Дорожній рух». Для цього:

• Об’єднайтесь у пари, станьте одне за одним. Домовтеся між собою, який транспортний засіб ви будете представляти — автомобіль, мотоцикл чи велосипед.

• Ті, хто стоїть попереду, заплющують очі. Вони — «транспортні засоби», а ті, хто позаду, — «водії».

• Завдання «водіїв» — керувати «транспортними засобами» і стежити за іншими учасниками дорожнього руху.

• У разі ДТП (зіткнення чи наїзду) рух зупиняється.

• З’ясуйте причину аварії. Оцініть ризик для життя і здоров’я людей, можливі матеріальні збитки.

• Поміняйтеся ролями і продовжте гру.

ПІДСУМКИ

ДТП — це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи заподіяно матеріальних збитків. Через велику кількість потерпілих ДТП називають «убивцею № 1» у світі.

Люди, які встигли до моменту аварії прийняти захисне положення, переважно отримують менші ушкодження, ніж ті, хто не встиг або не знав, як це зробити.

Якщо ти став свідком ДТП, постарайся пригадати все, що знаєш і вмієш, виклич «швидку допомогу», поліцію, познач місце аварії та допоможи рятувальникам з’ясувати всі обставини ДТП.

Іноді трапляються випадки падіння автомобіля у водойму. Якщо не розгубитись і правильно діяти, можна врятуватись і в такій небезпечній ситуації.