Основи здоров’я. Повторне видання. 5 клас. Бех

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Глава 2. Безпека на дорозі

На початку навчального року дорожня поліція (ДП) оголошує місячник безпеки дорожнього руху. Адже діти після літніх канікул нерідко забувають правила поведінки на дорогах і створюють небезпечні ситуації.

Щоб цього не сталося з тобою і твоїми друзями, навчальний рік почни з вивчення Правил дорожнього руху.

Ти навчишся:

• правильно переходити складні ділянки дороги;

• безпечно поводитися на зупинках і в громадському транспорті;

• захищати своє життя під час дорожньо-транспортної пригоди.

§ 3. ТИ — ПІШОХІД

Що таке багатосмугова дорога • Безпечна відстань до автомобіля, що рухається • Як переходити багатосмугову дорогу

У початкових класах ти ознайомився(лася) з деякими вимогами Правил дорожнього руху, навчився(лася) правильно переходити дорогу.

1. Як називаються ділянки дороги або спеціальні споруди, призначені для переходу на інший бік вулиці?

2. Які бувають пішохідні переходи (мал. 9)?

3. Якими знаками їх позначають?

Мал. 9

1. Які пішохідні переходи є у вашому населеному пункті (або мікрорайоні)?

2. Які пішохідні переходи є поблизу вашої школи?

Багатосмугова дорога

Ви стали дорослішими і самостійнішими. Отже, можете навчитися переходити складніші ділянки дороги, наприклад багатосмугові. Вузькі дороги складаються з двох смуг (по одній смузі в кожному напрямку). Дороги, які мають більш як дві смуги, називають багатосмуговими.

Визначити кількість смуг на дорозі можна за допомогою дорожньої розмітки або дорожнього знаку «Напрямки руху по смугах». Знайди його на мал. 10. Якщо немає дорожніх знаків і розмітки, кількість смуг неважко визначити на око, уявивши поряд кілька великих автомобілів.

Мал. 10

Коли автомобілі рухаються один за одним смугами, вони нагадують потік. Можливо, тому рух автомобілів на дорозі назвали транспортним потоком. Потоки, що рухаються назустріч один одному, розділяють осьовою лінією. Іноді на осьовій лінії позначають острівці безпеки.

Склади речення з наведених частин:

а) Дороги, ...

б) ... дві смуги, ...

в) ... називають багатосмуговими.

г) ... які мають більш як ...

Безпечна відстань до автомобіля

На жаль, не завжди на дорогах влаштовано достатньо пішохідних переходів. Подекуди, зокрема у сільській місцевості, їх немає або вони розташовані надто далеко. Тому, якщо тобі доводиться переходити дорогу не на переході, краще робити це на перехресті. У крайньому разі — на відкритій ділянці дороги, яка добре проглядається в обидва боки.

Осьова лінія — єдине відносно безпечне місце на багатосмуговій дорозі. Тому, якщо немає світлофора чи обладнаного регульованого переходу, таку дорогу переходять у два етапи, зупинившись на осьовій лінії, щоб краще роздивитися.

Опинившись на осьовій лінії, не роби зайвих рухів. Спостерігай не лише за автомобілями, що рухаються перед тобою, а й за тими, що позаду.

Яка відстань до автомобілів вважається безпечною, щоб переходити багатосмугову дорогу?

За підрахунками, найменша безпечна відстань до автомобіля, який рухається найближчою смугою, — 50 м (це приблизно відстань між двома опорами електромережі). Щоб подолати дві смуги, пішоходові знадобиться удвічі більше часу. Тож і безпечна відстань до автомобіля, який рухається другою смугою, буде удвічі більшою — 100 м, а до того, що на третій смузі, — 150 м (мал. 11).

Але все це за умови, що водій не перевищує дозволеної у межах населеного пункту швидкості — 50 км/год.

Мал. 11

Засоби безпеки пішохода

У сутінках і в нічний час людей на узбіччі та на дорогах з автомобіля майже не видно. Тому пішоходам, особливо дітям, рекомендують прикріпити до одягу спеціальні світловідбивачі, що яскраво світяться у світлі автомобільних фар.

За допомогою блок-схеми і пам’ятки на с. 171 потренуйтесь аналізувати дорожні ситуації та приймати зважені рішення щодо переходу дороги.

За допомогою блок-схеми на попередній сторінці визнач, яким кольором (червоним, зеленим чи помаранчевим) позначено безпечні маршрути переходу доріг на мал. 12 (а, б, в).

Мал. 12. Варіанти переходу доріг: а — на перехресті, облаштованому пішохідними переходами; б — на нерегульованому перехресті; в — на відкритій ділянці дороги

Уяви, що друг пропонує тобі перейти дорогу небезпечним маршрутом (мал. 12, а). Які можливі наслідки такого рішення? Переконай друга не робити цього.

Підготуйте відповідну сценку і покажіть її у класі.