Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма

§ 28. У НЕБЕЗПЕЧНИХ МІСЦЯХ

Ігри у небезпечних місцях • Безпечна поведінка у натовпі • Як поводитися в ліфті

Небезпечні місця

Будівельні майданчики, промислові підприємства, кар’єри, старі шахти, катакомби, покинуті й напівзруйновані будинки, дахи будинків і електропоїздів — ось неповний перелік місць, украй небезпечних для ігор і розваг. Адже можна ненароком заблукати в печері, катакомбах або старій шахті, впасти з висоти на будівельному майданчику, бути засипаним у кар’єрі або заваленим у підвалі старого будинку. Щороку сотні дітей, які не зважають на це, гинуть чи отримують тяжкі травми. Адже врятуватись у деяких випадках, наприклад коли тебе засипало піском, неможливо.

Також не слід гратися там, де збираються ті, хто вживає алкоголь і наркотики. У стані сп’яніння вони можуть поводитися неадекватно, вчинити дії проти тебе.

Непідходящими для дитячих ігор є місця вигулу собак. Із собаками треба бути особливо обережними. Може статися, що ви просто граєте у м’яч, а тварина сприйме це за загрозу їй або її господарю і нападе.

1. Складіть перелік небезпечних об’єктів, які є у вашому населеному пункті.

2. Намалюйте план вашого села або мікрорайону. Позначте ці об’єкти на плані.

Якщо ти випадково дізнався(лася), що діти пішли гратись у небезпечне місце або людина опинилася під завалом зруйнованої будівлі чи замкнена в підвалі, на горищі, негайно повідом про це батьків, когось із дорослих.

Уяви, що твої друзі вирішили погратись у небезпечному місці. У парах потренуйтеся відмовлятись від небезпечних пропозицій і відмовляти від цього друга/ подругу. Розіграйте сценки, використовуючи ознаки упевненої поведінки (с. 111).

Безпека у натовпі

Постарайся також уникати місць, де утворюється натовп. У кіно, на концерт, виставу чи футбольний матч бажано прийти раніше. Якщо у квитку не вказано місце, сядь ближче до виходу і подалі від центрального проходу. Після концерту, фільму краще зачекати, поки люди вийдуть. Не ходи на мітинги і демонстрації протесту. Для дітей це особливо небезпечно.

Збираючись у багатолюдне місце, слід заздалегідь подбати про свій одяг і речі, які береш із собою.

Шарф, хустка, намисто або ланцюжок на шиї можуть затягнутися, зачепившись за що-небудь. Вузькі штани, занадто довга сукня заважають вільно рухатися. Рюкзак або сумку з довгою ручкою в юрбі можуть затиснути, і тебе звалять з ніг.

Розглянь мал. 85. Що з цього одягу, взуття, головних уборів і сумок не підходить для багатолюдних місць? Чому? Які ще речі тут можна було намалювати?

Мал. 85

Якщо потрапили у натовп, головне — втриматися на ногах і уникнути зіткнень із твердими предметами. Використовуючи блок-схему, складіть правила поведінки у натовпі. Перевірте себе на с. 173.

Мал. 86

Якщо ти впав(ла), одразу намагайся згрупуватись і сильним поштовхом звестися на ноги.

Коли це не вдається, таке положення (мал. 87) допоможе уникнути серйозних травм. Згорнися клубком. Підтягни ноги і захищай руками голову.

Мал. 87

У ліфті

Сучасні багатоповерхові будинки мають ліфти. Вони обладнані системами гальмування, які можуть зупинити кабіну навіть у випадку обриву троса. Та слід пам’ятати, що ліфти — місця підвищеної небезпеки, і тому існують особливі правила користування ними.

1. Чому дітям до 7 років заборонено самостійно їздити у ліфті?

2. Чому заборонено завантажувати ліфт понад норму?

3. Чому небезпечно їздити у ліфті з незнайомими людьми? Як уникнути цього?

Трапляється, що діти нерозважливо бешкетують у ліфті. Найгірше, коли вони щось палять. Це те саме, що намагатися спалити себе. Адже пожежа в ліфті — жахлива річ. Його шахта — ніби димар у печі. Достатньо буває маленької іскри, щоб кабіна миттєво спалахнула. Врятуватись у такому разі неможливо.

Чи слід розповідати батькам про те, що хтось із ваших друзів або знайомих робить щось подібне? Зважте, що кожного разу він сам наражається на смертельну небезпеку і наражає на неї інших.

Іноді кабіна ліфта раптово зупиняється між поверхами. У цьому випадку, замість того, щоб панікувати та намагатися силоміць відчинити двері, потрібно повідомити про це диспетчера (мал. 88).

Мал. 88

Деяким ліфтам особливо не щастить. Їх дряпають, розмальовують стіни, зрізають чи підпалюють кнопки.

1. Як ви вважаєте, хто і навіщо псує ліфти? Як від цього можуть постраждати люди?

2. Складіть пам’ятку «Правила безпечної поведінки в ліфті».

Запам’ятай!

Ліфт — не місце для розваг!

ПІДСУМКОВЕ ЗАВДАННЯ ДО ГЛАВИ 2 РОЗДІЛУ 5

Багатьох небезпек і пов’язаних із ними проблем можна легко уникнути, якщо навчитися їх передбачати. Потренуйся це робити, виконуючи наведене нижче завдання. Для цього пригадай усе, що ти вивчав(ла) у цьому розділі.

Назви причину, з якої слід остерігатися людей, що:

• перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;

• надто нервують, поводяться дивно або агресивно;

• кажуть неправду, лукавлять, хитрують;

• порушують закон.

Назви причину, з якої слід уникати таких місць:

• будівельних майданчиків;

• місць вигулу собак;

• пожвавлених автомагістралей;

• печер, катакомб, кар’єрів, територій промислових підприємств і подібних до них;

• місць, де збираються ті, хто вживає алкоголь або наркотики, безхатченки;

• переповнених транспорту, залів, мітингів, футбольних матчів, підземних переходів і майданів, на яких влаштовують багатолюдні концерти, тощо;

• дахів будинків і електропоїздів.

Назви причину, з якої слід уникати таких дій:

• гуляти надворі ввечері;

• сідати в машину до незнайомців, заходити до них додому;

• затримуватися дорогою зі школи додому;

• залишати двері відчиненими;

• казати неправду батькам, куди і з ким йдеш гуляти;

• вихвалятися дорогими речами;

• псувати обладнання ліфтів, дитячих майданчиків, під’їздів, робити написи на стінах тощо;

• робити селфі на даху будинку або електропоїзда.