Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма

Глава 2. В автономній ситуації

Люди, серед яких ти живеш, утворюють твоє соціальне середовище. Це твої батьки, родичі, друзі, вчителі, сусіди, знайомі і незнайомі тобі люди, громада твого міста чи села, населення країни.

Переважна більшість із них — чесні, порядні. Та це не означає, що у соціальному середовищі не існує небезпек для твого життя і здоров’я.

Ти подорослішав(ла) і більше часу буваєш сам(а). Якщо поводитися необережно, можна наразитися на небезпеку майже всюди: у твоїй оселі, надворі, в школі, у місцях великого скупчення людей — на мітингах, стадіонах і вокзалах. Небезпечними є й люди, які вживають алкоголь і наркотики, а також ті, хто порушує закони — краде, займається шахрайством та іншими видами нечесного заробітку.

Ти навчишся:

• дбати про безпеку своєї оселі;

• безпечно поводитися надворі;

• обирати безпечні іграшки та місця для розваг.

§ 26. САМ УДОМА

Безпека твоєї оселі • Як захистити свій дім • Обережно: «конкурс»!

Як захиститися від зловмисників

Кожен сподівається, що стіни рідного дому надійно захистять його спокій і майно. Але для цього слід подбати про заходи безпеки. Найбільш уразливими місцями є вікна, двері, балкони. Двері твого дому мають бути міцними, обладнаними ланцюжком та вічком, мати надійний замок. Про це потурбуються твої батьки. Та навіть найміцніші двері не допоможуть, якщо господарі необачні (мал. 80).

Мал. 80

Пригадай, як треба поводитись, коли залишаєшся вдома сам(а). Перевір себе за допомогою пам’ятки на с. 172—173. А тепер пограй у крос-тест. Якщо забув(ла) правила, зазирни на с. 4.

1. Ти почув(ла) дзвінок і підійшов(ла) до дверей, але нічого не побачив(ла) у вічко. Подумаєш, що в коридорі перегоріла лампочка, і відчиниш двері (4) чи запитаєш, хто там (5)?

2. Якщо хтось у дворі вихваляється, що у нього вдома є дорогі речі — новий телевізор або комп’ютер, ти теж похвалишся подібним (6) чи не братимеш участі у цій розмові (7)?

3. Свій ключ від квартири сховаєш під килимком, в іншому потаємному місці (8) чи триматимеш при собі (9)?

4. Це дуже необачно! Іноді грабіжники навмисно вимикають світло у коридорі або затуляють вічко (1).

5. Не відчиняй дверей, доки не впевнишся, що це безпечно (2).

6. Хвалько — знахідка для зловмисника! Май на увазі, що злодії рідко грабують квартири навмання. Зазвичай вони добре обізнані, що у квартирі є цінні речі. І дізнаються про це саме від таких хвальків. Тож краще тримати язик за зубами (2).

7. Розумник — твоє друге ім’я. Такою поведінкою ти не лише збережеш своє майно, а й здобудеш повагу друзів як людина, що не любить хизуватися (3).

8. Килимок, електрощит, схованки поблизу дверей — загальновідомі й легкодоступні для злодіїв (3).

9. Це правильно, але не вішай ключа на шию. Для цього підійде потайна кишенька, про яку ніхто не повинен знати. Та найкраще, якщо батьки залишатимуть для тебе ключ у сусідів (10).

10. Ти дістався(лася) кінця, і, якщо пройшов(ла) правильним шляхом, твої рідні можуть пишатися розумною та обачною дитиною.

Запам’ятай!

1. Завжди тримай двері замкненими.

2. Не відчиняй дверей, доки не впевнишся, що це безпечно.

3. Не вихваляйся дорогими речами перед друзями, а тим паче перед сторонніми людьми.

4. Не залишай ключі від квартири під килимком, в інших легкодоступних місцях.

Ризики побутового травмування

Разом із дорослими обстежте свою оселю і складіть пам’ятку «Небезпечні місця та предмети моєї оселі».

Обережно: «конкурс»!

Відомі випадки, коли господарі квартири несподівано отримували величезні рахунки за телефонні послуги. З’ясувалося, що вони змушені платити за розваги своїх дітей, які необачно взяли участь у «конкурсі» чи замовили поздоровлення для свого друга.

Об’єднайтесь у групи. Уважно розгляньте мал. 81 і пригадайте, чи бачили ви по телевізору схожі повідомлення. Розкажіть про це у класі.

Мал. 81

Безпека в Інтернеті

Об’єднайтесь у групи і складіть пам’ятку «Правила безпеки під час користування Інтернетом».

Порівняйте те, що у вас вийшло, з правилами на с. 173.