Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма

§ 23. СОЦІАЛЬНА НЕБЕЗПЕКА ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Як уберегтися від туберкульозу • Що таке ВІЛ і СНІД • Шляхи зараження і методи захисту • Протидія дискримінації людей, які живуть з ВІЛ

Здоров’я людини значною мірою залежить від того, чи вміє вона захищатися від небезпечних інфекційних захворювань, насамперед від туберкульозу та захворювання на ВІЛ-інфекцію.

Коротко про туберкульоз

Туберкульоз — інфекційне захворювання. Зараження відбувається під час контакту з хворою людиною. Коли вона кашляє, у повітря і на навколишні предмети потрапляє велика кількість збудників туберкульозу. Інфікування можливе і через продукти харчування.

Тому хворі на туберкульоз неодмінно повинні лікуватися. Без цього хвороба може бути смертельною, а хворий на туберкульоз — небезпечним для оточення.

Щоб виявити туберкульоз, дорослим роблять флюорографію — знімок легень, а для дітей застосовують спеціальний тест — реакцію Манту. Пам’ятаєш, як тобі робили подряпину на руці, а на третій день вимірювали діаметр пухирця, що утворився навколо неї (мал. 69)? Коли дитина здорова, пухирець невеликий. В іншому разі проводять додаткові обстеження. Якщо виявлять туберкульоз, хворого неодмінно лікують.

Мал. 69 Реакція Манту

Як уберегтися від туберкульозу

Через поширеність цієї хвороби ніхто не застрахований від зараження нею. Однак інфікується далеко не кожен. Усе залежить від стану твоєї імунної системи. Адже імунітет — могутня зброя проти збудників туберкульозу.

Тож якщо ти нездужаєш або ще не зміцнів після хвороби, уникай багатолюдних місць (громадського транспорту, ринків, вокзалів), де можна зустріти хворих на туберкульоз.

Для підтримання імунітету важливо вести здоровий спосіб життя: повноцінно харчуватися, достатньо рухатися, вчасно відпочивати, уникати переохолодження і стресів, тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків. Також необхідно дотримуватися гігієни — мити руки, коли приходиш з вулиці, ретельно мити овочі і фрукти, кип’ятити молоко.

ВІЛ і СНІД

Імунітет — це твоя зброя проти мікробів і вірусів. Він не лише захищає організм від зараження, а й допомагає одужати, якщо ти захворів.

Ти вже знаєш, що здоров’я людини має здатність відновлюватися. Захворівши, залишишся вдома, батьки викличуть лікаря, ти виконуватимеш його поради і за кілька днів одужаєш. Це станеться завдяки тому, що в тебе сильний імунітет. Навіть якщо хтось захворів на туберкульоз, то ліки разом з імунною системою здолають хворобу.

Та є інфекція, що не дає людині такого шансу. Це ВІЛ — підступний вірус, який руйнує імунітет (мал. 70).

Мал. 70

Уяви собі укріплену фортецю, за мурами якої перебуває численне військо. Як гадаєш, чи легко ворогам захопити її? Звісно, ні. Та що станеться, коли заразити воїнів небезпечною інфекцією? Один за одним вони слабшатимуть і вмиратимуть, інфікуючи при цьому інших. Через деякий час фортецю вже нікому буде захищати, її може захопити будь-хто.

Те саме відбувається і під час зараження ВІЛ. Людський організм — ніби фортеця, а імунітет — могутнє військо (мал. 71). Якщо до організму потрапляє ВІЛ, він уражує імунітет і робить людину беззахисною перед мікробами і вірусами. Коли імунітет зруйновано, починається остання стадія хвороби — СНІД (синдром набутого імунодефіциту), коли людина може померти від будь-якої інфекції, наприклад від запалення легень чи туберкульозу.

Запам’ятай!

Ліків, здатних вилікувати ВІЛ, і вакцини, яка захищає від зараження, поки що не існує.

Людина може багато років бути носієм ВІЛ, але нічого не знати про це і на вигляд бути цілком здоровою.

Мал. 71

ВІЛ передається через кров

Діти твого віку інфікуються ВІЛ украй рідко.

Але це не означає, що ти повністю захищений від зараження. ВІЛ передається через кров, тож маєш навчитися уникати контактів з кров’ю інших людей. На мал. 72 зображено ситуації, коли такий контакт можливий.

Зрідка трапляється інфікування у лікарні через недбалість медперсоналу. Ти маєш пильнувати, щоб там використовували лише одноразові інструменти. Не соромся запитати про це, якщо треба, скажи, що вас цього навчили в школі.

Мал. 72

ВІЛ не передається через спілкування

Щодня ми спілкуємося з багатьма людьми, серед яких можуть бути ті, хто живе з ВІЛ. Дехто панічно боїться цього. Та ці страхи перебільшені. Адже, на відміну від багатьох інфекцій, ВІЛ не передається через повітря, воду, харчі або предмети. ВІЛ не переноситься також комарами та іншими кровососами.

Ти можеш скільки завгодно гратися, сидіти за однією партою з ВІЛ-позитивними дітьми, їсти те, що вони приготували (і навіть з одного посуду), спільно з ними користуватися фонтанчиками для пиття, туалетом, ванною, басейном, одягом або взуттям (мал. 73). ВІЛ не передається через спілкування, обійми, дружні поцілунки, кашель або чхання.

Мал. 73

Бути людиною

Нині у світі більш як 40 мільйонів людей живуть з ВІЛ. Майже 3 мільйони з них — діти. Переважно вони мають ВІЛ від народження. Ще майже 14 мільйонів дітей втратили одного чи обох батьків, які померли від СНІДу, і тому їх називають сиротами ВІЛ/СНІДу. А чи відомо тобі, що такі діти дуже часто стають жертвами дискримінації? Раніше ти вже дізнався про співчуття і толерантність, навчився розпізнавати дискримінацію і насилля та протидіяти їм. Потренуйся застосовувати ці знання й уміння.

1. Об’єднайтесь у групи й обговоріть ситуації, в які часто потрапляють діти, які живуть з ВІЛ. Спробуйте уявити, що відчуває така дитина, коли:

• однокласники не хочуть сидіти з нею за однією партою;

• їй не дозволяють обідати у шкільній їдальні;

• у перукарні їй відмовляються робити зачіску;

• її кривдять і звинувачують у тому, що вона хвора;

• забороняють з нею дружити;

• улюблена вчителька пропонує кинути школу;

• її родину змушують виїхати з рідного міста чи села.

2*. Назвіть причини, з яких ми маємо толерантно ставитися до людей, що живуть з ВІЛ: на їхню долю випали тяжкі випробування; це правильно — допомагати тим, хто цього потребує...

3*. Що ви могли б зробити для ВІЛ-позитивного друга: захистити від тих, хто його кривдить; пограти з ним; запросити на день народження...

4*. Чому від ВІЛ набагато легше захиститися, ніж від туберкульозу?

1*. Разом з батьками підрахуйте витрати сім'ї під час лікування гострих респіраторних захворювань.

2*. Люди, хворі на ВІЛ-інфекцію, мають вживати ліки щодня. Визнач, скільки коштує лікування на рік, якщо щоденна вартість ліків становить 50 гривень.

ПІДСУМКИ ДО РОЗДІЛУ 4

Відносини в суспільстві регулюються певними правилами і законами. Вони допомагають захищати порядок у державі і права людини, зокрема дитини. Дуже важливими є моральні норми, цінність яких доведена всією історією людства.

Спілкування — це обмін інформацією, думками, почуттями, враженнями, тобто повідомленнями. Люди можуть передавати свої повідомлення словами — вербально і без слів — невербально. Та нерідко буває, що хтось недочув чи неправильно зрозумів співрозмовника. Тоді виникає непорозуміння.

Уміння спілкуватися й уникати непорозумінь є дуже важливим для тебе. Тому треба не лише враховувати висловлене словами, а й розуміти мову тіла.

Не менш важливими є уміння слухати і говорити. Якщо ти щось недочув або не впевнений, що добре зрозумів співрозмовника, завжди краще перепитати й уточнити зміст повідомлення. Для цього використовують парафраз — переказ своїми словами того, що ти почув.

Але дехто соромиться зайвий раз перепитати. Невпевнені у собі люди багато втрачають. Їм складно знайомитись і знаходити нових друзів. Тож якщо ти сором’язливий за вдачею, потренуй уміння долати невпевненість, уявивши себе розкутою і впевненою людиною.

Упевнена поведінка реалізує на практиці золоте правило моральності: «Стався до інших так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе». Це допомагає вільно висловлювати свої почуття, ввічливо відмовлятися від того, що тобі не підходить, і рішуче — від того, що небезпечно.

Упевненість, ввічливість і приязність у спілкуванні, вміння передбачати наслідки своїх слів і вчинків, тактовність і гарні манери — запорука успішного спілкування у школі та родині, з дорослими й однолітками.