Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма

§ 17. ПРОФІЛАКТИКА «ШКІЛЬНИХ ХВОРОБ»

«Шкільні хвороби» • Формуємо гарну поставу • Як зберегти гострий зір

Чи відомо тобі, що навчання в школі пов’язане з ризиком виникнення деяких захворювань, передусім — порушення постави і зниження гостроти зору? Їх ще умовно називають «шкільними хворобами». У цьому параграфі ти дізнаєшся, як їм запобігти.

Постава і здоров’я

Хребет людини нараховує 33 хребці. Кожен із них «лежить» на міжхребцевому диску, який нагадує мішечок із желе (мал. 53). Завдяки цьому людина може згинатися і розгинатися. Та якщо хребет часто й неприродно викривлюється, може виникнути порушення постави.

Мал. 53

А знаєш, які відхилення у здоров’ї школярів від 10 до 14 років найчастіше фіксують лікарі? Саме порушення постави або сколіоз — викривлення хребта. У дівчаток ці захворювання трапляються частіше, ніж у хлопчиків. На твою думку, чому?

1. Об’єднайтесь у групи і обміркуйте правильні і неправильні способи:

а) сидіння за робочим столом;

б) вибору й носіння рюкзака.

2. У вигляді пантоміми продемонструйте це у класі.

Оздоровча хвилинка

Що можна зробити за одну чи кілька хвилин? Виявляється, доволі багато! Можна випити води або перемовитися з кимось, а можна виконати вправи, які допоможуть зміцнити м’язи торса і запобігти порушенням постави (мал. 54).

Після виконання цих вправ поклади руки на парту і зосередься на диханні. Так ти допоможеш м’язам розслабитися.

Мал. 54

Для формування правильної постави школярам корисно виконувати спеціальні вправи, що зміцнюють м’язи спини, наприклад такі, як на мал. 55. Роби їх щодня після школи, і вони не лише збережуть твоє здоров’я, а й допоможуть вирости на кілька сантиметрів. Пригадайте інші вправи для формування постави та зміцнення м’язів торса. Обміняйтеся досвідом.

Кожну вправу виконуй 30 разів (2 підходи по 15 або 3 по 10 з нетривалим перепочинком між підходами).

1. Візьмися за спинку стільця і повільно нахиляйся вперед, вигинаючи спину. Утримуй це положення 5—10 секунд.

2. Стань на коліна, руками упрись у підлогу. Вдихни й одночасно витягни ліву руку і праву ногу. Повернись у вихідне положення, видихни. Те саме зроби іншою рукою і ногою.

3. Стань на коліна, руками упрись у підлогу. Прогнись і на зігнутих ліктях подайся вперед, імітуючи кішку. Дихання вільне.

4. Лежачи на животі, піднімай одночасно руки і ноги.

Мал. 55

Якщо у тебе виявили незначні порушення постави, найкраще записатися до спортивної секції. Але тобі не підійде теніс і ті види спорту, де основне навантаження припадає на одну руку чи ногу. Слід обрати вид спорту, який дає симетричне навантаження: легку атлетику, бігові лижі, плавання, веслування. Корисні також волейбол, баскетбол, футбол, художня гімнастика і танці.

Як зберегти зір

1. Оберіть того, хто буде водити у грі. Зав’яжіть йому очі, оберніть кілька разів, і нехай він спробує когось упіймати. Допомагайте йому, плескаючи в долоні. Якщо когось упіймали, тепер його черга водити.

2. Об’єднайтесь у дві команди. Заплющіть очі і вишикуйтесь у дві шеренги за зростом. Перемагає команда, яка зробить це швидше і правильніше.

Граючи у ці прості ігри, ви переконалися, що зір — важливий канал інформації з навколишнього світу. Недарма, маючи на увазі щось цінне, кажуть: «Бережи як зіницю ока».

Найбільше навантаження на очі — під час читання, писання, а також перед телевізором чи монітором. Тому пригадай, скільки часу у твоєму віці дозволено дивитися телевізор і працювати за комп’ютером, та зваж на наведені нижче поради.

Потренуйтесь виконувати ці поради.

Як правильно читати

• Сядь зручно, розслаб м’язи спини і шиї.

• Тримай книжку нижче від підборіддя (мал. 56, а).

• Кліпай очима двічі на кожний рядок тексту (наприклад, на початку і в кінці кожного рядка).

• Не читай на сонці, коли ти хворий або втомлений.

Як правильно писати

• У процесі письма не перечитуй щойно написаного. Стеж поглядом за кінчиком стержня ручки. Щоб навчитися цього, прикривай написаний текст аркушем паперу.

• Частіше кліпай очима.

Як правильно дивитися телевізор

• Сядь так, щоб підборіддя було злегка підняте, очі напівзаплющені й розслаблені.

• Не дивись надто пильно на екран.

• Частіше кліпай очима.

• Час від часу переводь погляд у темряву, потім на екран (у лівий кут, середину, правий кут).

• Намагайся не затримувати дихання навіть у напружені моменти фільму.

Як правильно працювати за комп’ютером

• Найкраще використовувати сучасні пласкі монітори.

• Розташуй монітор нижче від рівня очей (мал. 56, б).

• Постарайся не напружуватись.

• Частіше кліпай очима.

• Не працюй за комп’ютером, коли ти хворий або втомлений.

Мал. 56

Ці ігри рекомендовані для проведення фізкультхвилинки на уроках, коли доводиться багато читати або писати.

1. «Кольорові сни». Учні нахиляють голови, заплющують очі і затуляють їх долонями. Учитель називає колір, а діти намагаються уявити щось заданого кольору (наприклад, синій — небо, зелений — трава, червоний — квітка, жовтий — пісок). Той, до кого торкається вчитель, не підводячи голови, називає те, що він уявив.

2. «Упіймай зайчика». Учитель стає за спинами учнів і вмикає електричний ліхтарик, випускаючи «зайчика». Діти, спіймавши «зайчика» очима, намагаються не випустити його з поля зору, не повертаючи при цьому голови.

У молодших класах ти вчився доглядати за органами зору і запобігати травмам очей. Пригадай цю інформацію і поясни:

1. Чому не слід бігати з олівцем, ручкою, палицею або іншим загостреним предметом у руках?

2. Чому треба бути особливо обережним поблизу відкритого вогню — вогнища або каміна?

3. Які процедури догляду за очима слід виконувати щоранку?

4. Що треба зробити, коли в око попала порошинка?

5. Чому небезпечно терти очі брудними руками?

6. Чому писати, читати, малювати, вишивати, ліпити або вирізати краще за нормального освітлення?

7. Для чого носять сонячні окуляри?

8. Чому не можна дивитися прямо на сонце?

9. Кому треба сказати про те, що ти став гірше бачити?

Про портфель

Без портфеля не обходиться жоден школяр. Отже, він має бути зручним, щоб не псувати тобі настрою і здоров’я. У продажу є великий вибір рюкзаків, сумок і власне портфелів: шкіряних і синтетичних, із широкими лямками і з вузькими, з одним і багатьма відділеннями. Що обрати?

Портфель, сумка чи рюкзак?

Сумки і портфелі не дуже зручні й іноді можуть навіть зашкодити здоров’ю. У школярів, які носять важкий портфель в одній руці, сумку або рюкзак на одному плечі, згодом формується неправильна постава, викривлюється хребет. Тому слід обирати рюкзак, який можна вдягати на обидва плеча. Тоді вага рівномірніше розподіляється на найсильніші м’язи тіла (мал. 57).

Мал. 57

З вузькими лямками чи з широкими?

Найкраще з широкими м’якими лямками. Вузькі врізаються в плечі, перетискають судини, спричиняють біль і заніміння рук.

З одним чи багатьма відділеннями?

З багатьма. Тоді у рюкзаку буде більше порядку. Для всього знайдеться місце, і вага розподілиться рівномірніше.

Шкіряний чи синтетичний?

Краще синтетичний. Він дешевший і значно легший. Це важливо! Щоб не зашкодити собі, не перевантажуй рюкзак.

Маса рюкзака не повинна перевищувати 15 % твоєї ваги, тобто має важити майже у 7 разів менше. Отже, якщо хтось важить 35 кг, маса його рюкзака не повинна перевищувати 5 кг. Визнач максимальну масу для твого рюкзака. Для цього свою вагу в кілограмах поділи на 100 і помнож на 15.

Синтетичний рюкзак з двома широкими м’якими лямками і багатьма відділеннями — найкращий вибір!

ПІДСУМКИ ДО РОЗДІЛУ 3

Фізичні вправи покращують статуру, розвивають силу, спритність, витривалість.

Займаючись фізичною культурою та спортом, ти гартуєш волю, зміцнюєш характер, розвиваєш свої лідерські якості, вчишся бути членом команди, гідно переживати перемоги і поразки.

Поєднання фізичних і розумових навантажень навчить тебе краще організовувати свій час і зосереджуватися на досягненні результатів у спорті та навчанні.

Незагартований школяр — легка «здобич» для інфекцій. А процедури оздоровлення за допомогою повітря, сонця і води доступні кожному. Головне — дотримуватися важливих принципів загартовування: поступовість, систематичність, дозованість.

За напруженого ритму шкільного життя потрібен регулярний відпочинок. Нехтування відпочинком може призвести до перевтоми і виснаження. Найкращий відпочинок — це зміна діяльності. Якщо ти працював фізично, перепочинь і зроби домашні завдання. Якщо, навпаки, довго сидів за книжками, рушай надвір, пограй з друзями у рухливі ігри.

Не зловживай телевізором і комп’ютером! Надмірне захоплення електронними забавками відволікає від навчання, спорту, живого спілкування з родиною і друзями.

Навчання не повинно шкодити здоров’ю. Тому бережи свій зір, не забувай робити вправи для очей та постави і навчись правильно обирати, складати і носити рюкзак.