Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма

§ 15. ХОЧЕШ БУТИ ЗДОРОВИМ — ЗАГАРТОВУЙСЯ!

Методи загартовування • Правила поведінки в басейні • Розваги на льоду

Незагартований школяр є легкою «здобиччю» для інфекцій. А варто пропустити кілька днів у школі — і вже доводиться надолужувати. Роботи більше, а сил після хвороби менше. З’являється втома, відтак — перевтома, потім знову хвороба. Виникає своєрідне замкнене коло.

Та в кожного з нас є троє надійних помічників: свіже повітря, сонце і вода, які допомагають нам менше хворіти.

Процедури оздоровлення за допомогою повітря, сонця і води називають загартовуванням. Назви види загартовування, зображені на мал. 46.

Мал. 46. Процедури загартовування сонцем, повітрям і водою

Поступовість, систематичність, дозованість

Для тих, хто вирішив загартовуватися, існує відповідна формула.

Перша її складова — поступовість. Тобто слід починати з найпростішого: умивання прохолодною водою, повітряних або сонячних ванн. Обтирання чи обливання почни з такої температури води, яка тобі приємна, і поступово знижуй її до 18—20 градусів.

Друга складова — систематичність. Вона означає, що загартовуватися треба регулярно. Якщо ти захворів або з іншої причини перервав процедури, то потім знову маєш звикати до них.

Третя складова — дозованість. Тобто процедури загартовування мають бути нетривалими. Із 5—10 хвилин слід розпочинати сонячні ванни, а купання або інші водні процедури — з 1—2 хвилин.

Через деякий час помітиш, що менше мерзнеш, а отже, можна вдягатися легше. Але не перестарайся, в усьому знай міру.

Не можна загартовуватися під час хвороби. Не починай загартовуватись, якщо вдома холодно або відчуваєш, що мерзнеш.

Вибери те, що належить до процедур загартовування:

а) умивання холодною водою;

б) три порції морозива на сніданок;

в) обтирання мокрим рушником;

г) ходіння в мокрому взутті.

У басейні

Плавання є одним із найкорисніших видів руху та одним із найприємніших видів загартовування. Воно знімає втому і поліпшує настрій. Це також чудовий спосіб формування постави. Якщо поруч із твоїм домом є басейн, ти можеш займатися плаванням і взимку. Але пам’ятай, що басейн — спільна ванна для багатьох людей.

1. Які речі треба взяти з собою, коли йдеш до басейну (мал. 47)?

2. Для чого вони необхідні? Зокрема, гумові капці потрібні для того, щоб запобігти зараженню грибком.

3. Назвіть правила поведінки в басейні. Перевірте себе за допомогою пам’ятки на с. 172.

4. Чому заборонено бігати бортиком басейну?

Мал. 47

На льоду

Зимові ігри і розваги на свіжому повітрі — найдоступніші та найкорисніші процедури загартовування. Коли під час морозів водойми покриваються кригою, дітлахи радіють нагоді влаштувати ковзанку чи пограти в хокей. Але це безпечно лише за умови, що крига міцна. Тобто коли вона завтовшки більш як 15 сантиметрів. Інакше весела і корисна забава може обернутися трагедією. На жаль, це трапляється доволі часто.

Особливо небезпечно ходити по щойно утвореному чи підталому льоду, розпалювати на льоду багаття, бігати і стрибати по тонкій кризі, кататися на санчатах з берега на лід, ставати на крижини.

Якщо крига зненацька почала тріщати, треба негайно лягти і, розпластавшись, відповзати туди, звідки прийшов. Якщо провалився під лід, вибратися на поверхню дуже важко. Руки ковзають по льоду, він кришиться під вагою тіла, а холодна вода позбавляє сил. Тому діяти треба якомога швидше й упевненіше.

Мал. 48. Хто з цих дітей найбільше ризикує провалитися під лід? Чому?

Проаналізуйте і запам’ятайте порядок надання допомоги тому, хто провалився під лід.

1. Слід повернутися до краю ополонки спиною, широко розвести руки і вибиратися на поверхню, витягуючи з води ноги (мал. 49, а).

2. Допомагати тому, хто провалився під лід, найкраще у такий спосіб: з безпечного місця подати довгу жердину, гілку чи кинути мотузку, зв’язані паски або шарфи.

3. Діставатися ополонки найкраще так: прив’язатися мотузкою, яку хтось міцно тримає, і повзти, підклавши під себе дошки, драбину чи лижі (мал. 49, б).

4. Вибравшись з ополонки, не можна ставати на ноги, а слід перекотитися чи відповзти у безпечне місце, пам’ятаючи, що вага тіла стала більшою через мокрий одяг.

Мал. 49

Якщо є змога, поклич на допомогу дорослих.