Підручник з Основ здоров’я. 5 клас. Бех - Нова програма

§ 13. ПРО ПОЧУТТЯ І СПІВЧУТТЯ

Які бувають почуття • Вчимося розпізнавати почуття • Вияв почуттів • Вчимося співпереживати

Для чого потрібні почуття

Щодня у твоєму житті відбувається чимало подій, які не залишають тебе байдужим(ою) і викликають різні почуття. Небезпечні події зазвичай породжують неприємні почуття — страх, гнів, образу, а добрі новини й події — задоволення, вдячність, цікавість.

Коли тобі нічого не загрожує, ти спокійний(а) і задоволений(а). А як втратив(ла) щось важливе (наприклад, друзі переїхали до іншого міста), тебе огортає сум. Якщо хтось кепкує або зневажливо висловлюється про тебе, ти ображаєшся. А коли відбирають те, що тобі належить, у душі мимоволі закипає гнів.

На перший погляд здається, що неприємні почуття — це вади і їх треба долати. Та хіба не почуття страху час від часу попереджає нас про небезпеку, втримує від необачних кроків або змушує швидко діяти? Від того, що такі почуття неприємно переживати, вони не втрачають цінності. Почуття — це неначе пристрій, який повідомляє: «Все гаразд, тобі нічого не загрожує» або «Обережно! Це небезпечно!»

1. Назвіть кілька почуттів. Об’єднайте їх у дві групи: приємні та неприємні.

2. Що могло б статися, якби люди не відчували неприємних почуттів? Наприклад, якби вони нічого не боялися (йшли на глибину, не вміючи плавати; стрибали з висоти; перебігали дорогу перед автомобілями...)?

Почуття допомагають людям пізнавати світ і краще пристосовуватися до нього.

Почуття та емоції

Коли почуття є швидкоплинними, їх називають емоціями. Емоції — це миттєва реакція на якусь подію, людину, тварину, і вони не завжди збігаються з нашими почуттями до них. Наприклад, хлопчик або дівчинка любить свого собаку. Це почуття. Але буває, що він чи вона сердяться на нього за те, що погриз улюблені кросівки. Це емоція. Та вона швидко мине, а любов до чотирилапого друга залишиться.

Вияв почуттів без слів

Людина може виявляти і розуміти почуття без слів. Коли вона радіє, це видно з блиску в її очах, задоволеного виразу обличчя, усмішки. Ми дізнаємося про це навіть з радісного голосу у телефоні. Щоб навчитися розуміти і висловлювати почуття без слів, пограйте в гру «Передай маску».

1. Сядьте колом. Той, хто починає, повертається до найближчого сусіда праворуч (мал. 35) і зображує на обличчі якесь почуття (радість, сум, задоволення, гнів, захоплення). Він може використати й голос, але без слів. Це може бути лагідне муркотіння чи радісний вигук, як, наприклад, тоді, коли на екрані з’являється улюблений співак.

2. Його сусід спершу переймає «маску», тобто намагається відтворити її, а відтак, повернувшись до наступного гравця, змінює вираз обличчя і передає йому свою «маску».

Які почуття ви зображали? Назвіть їхні ознаки (міміка, жести, положення тіла, сила голосу, інтонація).

Мал. 35

Як висловити свої почуття

Стриманість донедавна вважалася чи не головною ознакою вихованості. Непристойно було на людях виявляти свій страх, гнів, сум чи навіть радість. Тепер лікарі з’ясували, що холодні, стримані люди частіше хворіють і мають більше психологічних проблем. Тому вони радять відверто висловлювати свої почуття (мал. 36).

Мал. 36

А як бути з вихованістю? Хіба це чемно — кричати на того, хто тебе розсердив? Невже це допоможе владнати суперечку? Звісно, ні. Тому змалку треба вчитися висловлювати ці почуття так, щоб нікого не ображати.

Передусім слід навчитися висловлювати їх, доки вони ще не набрали сили. Уяви, що у твій черевик потрапив камінчик. Спершу ти його слабко відчуваєш і, не звертаючи уваги, йдеш далі. Потім він починає муляти сильніше, а з часом біль посилюється, стає нестерпним. Ти скидаєш черевик і витрушуєш камінчик. Але, може, ти терпів занадто довго й тому поранив ногу?

Так і з почуттями. От, наприклад, Юрко. Друзі називають його Юрась-карась чи просто Карась. Він спочатку не дуже ображався, але тепер це йому допекло. Може, й тебе хтось ненавмисно ображає або ти комусь робиш боляче, навіть не здогадуючись про це? Щоб з’ясувати це, пограйте в гру «Витруси камінчик».

Протягом кількох хвилин подумайте, чи є щось таке, що дошкуляє вам у стосунках з однокласниками. Потім скажіть: «У моєму черевику немає камінчика» або, наприклад: «У моєму черевику є камінчик. Мені не подобається, коли кепкують з того, що я рудий(а)».

«Я-повідомлення»

Висловлювати свої почуття найкраще за допомогою «Я-повідомлення». Це речення, яке містить слова «я», «мені», «мене» і повідомляє про твою проблему і твої почуття.

Наприклад, тебе дратує, коли хтось без дозволу бере твою лінійку. У такому випадку скажи (найкраще у загальній розмові, не звертаючись до когось особисто): «Мені не подобається, коли без дозволу беруть мої речі».

Повідомлення про свої почуття в такий спосіб викликає бажання допомогти. А якщо хтось знову так зробить, скажи йому або їй: «Іване (Катю), ти ж знаєш, що я цього не люблю».

Юрко, якого ображає те, що друзі називають його Карась, вирішив повідомити їм про свої почуття (мал. 37). Як йому це зробити, використовуючи «Я-повідомлення»? Запропонуйте свої варіанти.

Мал. 37

Співчуття

Співпереживання, співчуття — це те, що робить людину людиною. Це вміння поставити себе на місце іншого, зрозуміти і відчути те, що й він. Ти можеш навчитися відчувати внутрішній світ людей іншої статі, віку, віри, культури і виховання.

Це вміння допоможе тобі побачити світ очима цих людей, і ти зрозумієш, який він цікавий і багатогранний. Це також допоможе ладнати з батьками, вчителями і знаходити друзів.

Об’єднайтесь у 7 груп. Уявіть почуття однієї із запропонованих осіб. Розкажіть про це у класі.

1. Що відчувають батьки, коли їхня дитина затримується і вони не знають, де вона?

2. Що вони відчувають, коли їхня донька чи син відмовляється допомогти?

3. Що відчуває учитель, коли учні не слухають його пояснення?

4. Що відчуває прибиральниця, коли хтось заходить до школи у забруднених черевиках?

5. Що відчуває хлопчик або дівчинка першого дня у новій школі?

6. Що відчуває той, кого дражнять або не приймають у гру?

7. Що відчуває той, кому незаслужено поставили низьку оцінку?

Завжди стався до людей так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе.

ПІДСУМКИ ДО ГЛАВИ 2 РОЗДІЛУ 2

Кожен із нас — унікальна і неповторна особистість, яка заслуговує на любов, повагу і все найкраще у житті.

Інші люди, хоч і відрізняються від нас, також унікальні й неповторні. Ми маємо толерантно ставитися до них і пам’ятати, що про смаки й уподобання краще не сперечатися.

Різні події не залишають нас байдужими і викликають певні почуття — приємні і неприємні. Приємні повідомляють, що нам нічого не загрожує, а неприємні сигналізують про небезпеку чи порушення наших прав.

Ми маємо зважати на свої почуття і вчасно повідомляти про них. Але так, щоб нікого не ображати. Для цього треба навчитися ставити себе на місце іншої людини, уявляти, що вона думає і відчуває.