Історія України. 10 клас: Розробки уроків. Рівень стандарту. Академічний рівень
УРОК № 19 (27)
Тема. Узагальнення знань за темою «Культура та духовне життя в Україні 1917—1921 рр.».
Мета: повторити, узагальнити, закріпити й оцінити знання, набуті учнями впродовж вивчення теми; розвивати їхні вміння та навички, сформовані на попередніх уроках; виховний аспект уроку реалізується в результаті осмислення розглянутих подій історії України та формування позитивного емоційно-особистісного ставлення до них; спонукати учнів до подальшого поглиблення своїх знань.
Тип уроку: повторювально-узагальнюючий із перевіркою набутих учнями знань, умінь та навичок.
Обладнання: підручник, атлас, схеми, таблиці, стінні карти, що використовувалися впродовж вивчення теми.
Методичні рекомендації щодо проведення уроку наведено в розробці уроку № 6 (9).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель оголошує учням тему, завдання уроку та інформує про заплановані форми роботи.
II. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Учитель стисло нагадує основний матеріал, що вивчався впродовж опрацювання теми.
Вступна бесіда
1) Яку назву має тема, вивчення якої ви завершили? Якими є її хронологічні межі?
2) У чому, на вашу думку, полягає важливість цього періоду для історії України в цілому? Обґрунтуйте власну точку зору.
Запитання та завдання
1) Складіть перелік подій, що відбулися в культурному житті, які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте власний вибір.
2) Поясніть значення понять і термінів: УАН, автокефалія, УАПЦ, ідеологізація, політизація, українізація, трудова школа, «Просвіта» .
3) Визначте взаємозв’язок між політикою режимів, що існували на території України в 1918—1921 рр., і культурним процесом.
4) Порівняйте державну політику в галузі культури за часів УЦР, гетьманату, Директорії УНР і УСРР.
5) За допомогою додаткової інформації складіть розповідь про одного з видатних діячів української культури 1917—1921 рр.
6) Якими, на вашу думку, є причини стрімкого розвитку української культури в 1917—1921 рр., що відбувався попри часті зміни політичних режимів? Визначте культурні здобутки цієї доби.
7) Схарактеризуйте процес становлення Української автокефальної православної церкви. Чому її проголошення відбулося в неканонічний спосіб?
8) Складіть і заповніть таблицю «Розвиток української культури в 1917—1921 рр.», визначивши здобутки та втрати української культури в період: а) УЦР; б) Української Держави; в) Директорії УНР; г) УСРР.
Тестові завдання
1. Коли було створено Українську академію мистецтв?
А за часів УЦР
Б за часів Директорії
В за часів гетьманування П. Скоропадського
Г за часів УСРР
2. Хто був першим Президентом УАН?
А Г. Нарбут
Б В. Вернадський
В М. Васильківський
Г М. Грушевський
3. Яке твердження є правильним?
За часів Директорії УНР:
1) удалося домогтися визнання автокефалії УПЦ;
2) українська інтелігенція не підтримувала правлячого режиму.
А обидва правильні
Б тільки перше правильне
В тільки друге правильне
Г обидва неправильні
4. Коли було створено Українську автокефальну православну церкву?
А 1918 р.
Б 1919 р.
В 1920 р.
Г 1921 р.
5. Товариства «Просвіта» існували в Наддніпрянській Україні:
А у 1917—1918 рр.
Б у 1917—1922 рр.
В у 1918—1920 рр.
Г у 1918—1921 рр.
6. У який період в Україні почалося масове нищення пам’яток культури?
А за часів УЦР
Б за часів Директорії
В за часів гетьманування П. Скоропадського
Г за часів УСРР
7. Хто був першим митрополитом УАПЦ?
А І. Огієнко
Б В. Липківський
В О. Лотоцький
Г А. Храповицький
8. Яке твердження є правильним?
А більшовики підтримали створення УАПЦ
Б за часів більшовицького режиму в Україні було створено два нові державні університети
В за часів Директорії УНР почалася українізація суспільно-політичного життя України
Г гетьман П. Скоропадський був противником створення УАН
9. Коли було відкрито Український народний університет?
А за часів УЦР
Б за часів Директорії
В за часів гетьманування П. Скоропадського
Г за часів УСРР
10. У якому році законодавчо закріплювалася «обов’язковість і безплатність навчання дітей» в УСРР?
А 1918 р.
Б 1919 р.
В 1920 р.
Г 1921 р.
11. Видатні представники української культури Г. Нарбут, М. Бойчук плідно працювали в галузі:
А театрального мистецтва
Б образотворчого мистецтва
В музики
Г архітектури та скульптури
12. У якому році почала свою діяльність хорова капела «ДУМКА»?
А 1917 р.
Б 1918 р.
В 1919 р.
Г 1920 р.
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підсумовує роботу учнів на уроці й оцінює результативність їх участі в ньому. Доцільно акцентувати також увагу учнів на тому, якими є найважливіші результати їхньої роботи за темою в цілому.