Новітня історія України. Навчально-методичний посібник

VI СЕМЕСТР (III курс)

Тема 1. Воєнні дії на українських землях в перший період Великої Вітчизняної війни

1. Україна на початковому етапі Великої Вітчизняної війни.

2. Оборонні бої радянських військ влітку - восени 1941 р.

3. Боротьба за Україну восени 1941 р. - влітку 1942 р.

Методичні вказівки:

Готуючи відповідь на перше питання студенту варто зосередити увагу на розкритті таких проблем, як причини нападу Німеччини та її союзників на СРСР, бої на українських прикордонних заставах, найбільша танкова битва початкового періоду Великої Вітчизняної війни, мобілізаційні заходи 1941 р., підготовленість СРСР до оборонної війни (обов’язково з’ясуйте наявність об’єктивних передумов у Радянського Союзу для належної відсічі противника та проаналізуйте причини неготовності радянської сторони до воєнного конфлікту такого масштабу), втрати СРСР та основні причини невдач Червоної армії у радянсько-німецькому збройному протистоянні влітку - восени 1941 р. (бажано зазначити думки керівників воюючих сторін про причини поразок Червоної Армії на початку війни).

Переходячи до розгляду другого питання, студент здійснює системний аналіз подій воєнної кампанії (Східний фронт) літа - осені 1941 р. В першу чергу необхідно вказати на причини швидкого захоплення німцями та їх союзниками Правобережної, частини Лівобережної України та Криму. Продовжуючи розкривати зміст цього питання, варто зосередитись на самій характеристиці воєнних дій на території України, обов’язково зазначаючи місця найбільших “котлів”.

Вивчаючи третє питання, з’ясуйте об’єктивні та суб’єктивні причини невдалого радянського контрнаступу в Україні.

Далі напишіть про можливості та ресурси ворогуючих сторін в зимово-весняний період 1942 р.

Розглядаючи дану проблему, особливу увагу приділіть характеристиці наступу радянських військ на м. Харків.

Неодмінно зазначте вплив воєнних подій в Україні 1942 р. на загальну воєнно-стратегічну обстановку на радянсько-німецькому фронті.