Новітня історія України. Навчально-методичний посібник

Тема 14. Україна напередодні та на початковому етапі Другої світової війни

1. Україна в планах нацистського керівництва.

2. Пакт Молотова - Ріббентропа.

3. Значення радянсько-німецького співробітництва для України.

Методичні вказівки:

Приступаючи до висвітлення першого питання, студенту необхідно розібратися у політиці гітлерівського рейху відносно України, особливо у зростанні інтересу нацистських правлячих кіл до українських земель напередодні та на початку Другої світової війни.

Щоб картина була більш повною, радимо Вам розкрити цю проблему в контексті німецьких планів світового панування.

Крім того, обов’язково в якості прикладу зазначте найвідоміші відкриті та цинічні висловлювання та заяви лідерів нацистської Німеччини стосовно цієї проблеми.

Разом з тим у плані сказаного потрібно простежити та зазначити практичні дії Німеччини щодо України, розпочинаючи з жовтня 1938 р. і аж до червня 1941 р. Особливо увагу слід приділити з’ясуванню місця України у плані “Барбаросса”, пояснивши при цьому, чому саме вона, за задумом фашистських правлячих кіл, повинна була стати одним із головних напрямків воєнних дій на Східному фронті?

Відповідь на друге питання доцільно розпочати з аналізу міжнародної обстановки напередодні підписання договору про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом, при цьому особливий акцент зробіть на англо-франко-радянських переговорах 1939 р., обов’язково зазначте їх результати. Крім того, необхідно не тільки докладно проаналізувати причини зближення гітлерівської Німеччини та СРСР, а й вказати сторону-ініціатора.

Далі Ви звертаєте увагу вже безпосередньо на питання врегулювання двосторонніх відносин між цими країнами, зробивши наголос на одному із показників їх дружби та співробітництва - радянсько-німецькому пакті та таємному протоколі до нього. Свідченням про Вашу обізнаність у цьому питанні буде детальний аналіз змісту пакту Молотова - Ріббентропа. Виклад матеріалу по даній проблемі доцільно було б продовжити аргументованою інформацією стосовно існування вищезгаданого секретного протоколу. Обо’язково поясніть в своїй роботі, чому дана проблема залишається “білою плямою” в світовій історії. Крім того, з приводу факту його існування, Вам слід зазначити думки не тільки дослідників, а й відомих радянських політичних і державних діячів. Для повноти даної картини студенту потрібно розкрити ще й мету, яку переслідували дві непримиренні політичні системи, ідучи на такий компроміс.

При розгляді третього питання, в першу чергу, варто спинитися на ратифікації радянсько-німецького пакту вищими органами влади СРСР.

Предметного розгляду заслуговує і така проблема, як окупація радянськими військами Східної Галичини та Західної Волині, при цьому обов’язково зазначте про її причини, хід та наслідки. Характеризуючи все це, не оминіть своєю увагою і питання затримки введення Радянським Союзом своїх військ на територію Східної Польщі. Вам аргументовано необхідно буде пояснити об’єктивні причини таких дій з боку радянської сторони.

Крім того, докладно слід проаналізувати проблему передачі Румунією СРСР Північної Буковини та Південної Бессарабії, обов’язково зазначте причину добровільної відмови румунського державного керівництва від цих територій.

Завершити відповідь на трете питання доцільно, вказавши на історичне значення радянсько-німецького пакту для України та всього українського народу.