Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 6
ЄВРОПЕЙСЬКЕ СЕРЕДНЬОВІЧНЕ МІСТО
Мета: охарактеризувати цехове ремесло; пояснити причини появи середньовічних міст; порівнювати античне й середньовічне місто, побут, житло, різних станів середньовічного суспільства; розвивати навички роботи зі схемами і таблицями, аналізу документів, працювати в групах.
Поняття: «цех», «ремесло», «магдебурзьке право», «магістрат», «бургомістр», «мер», «ратуша».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Історичний диктант
Учні мають дати визначення термінам: «монархія», «феодальна роздробленість», «станова монархія», «парламент», «Генеральні штати», «стани».
III. Вивчення нового матеріалу
Виникнення міст
Метод «Мозковий штурм»
Учні мають відповісти на питання: що зумовило появу середньовічних міст?
Підсумки роботи можна оформити у схему на дошці.
Можливий варіант схеми
Завдання
1. За наведеним переліком назв європейських міст та їх перекладом спробуйте пояснити причини появи тих чи інших міст.
- Оксфорд — «бичачий брод»;
- Франкфурт—«вільний брод»;
- Ньюкасл — «новий замок»;
- Кембрідж — «міст через річку Кем»;
- Мюльхаузен — «дім мельника (мірошника)»;
- Страсбург — «фортеця на дорозі»;
- Сент-Етьєн—«святий Етьєн».
2. Про що свідчать такі назви?
3. Чому міста виникали саме в таких місцях?
Робота зі схемою
Учні мають розглянути схему «Населення міста» і дати відповідь на запитання.
- Який висновок можна зробити на основі схеми?
Робота за картою
За допомогою карти історичного атласа «Торгівля та ремесло країн Європи та Близького Сходу в X-XV ст.» виконати завдання.
- 1. Назвіть великі торгово-ремісничі міста Європи та Близького Сходу.
- 2. Назвіть міста-комуни у Західній Європі.
- 3. Назвіть міста, які отримали магдебурзьке право.
Ремесло, цехи
Робота з таблицею
Учні мають співвіднести терміни, поняття та їх визначення.
1 |
Ремесло |
А |
Об’єднання ремісників однієї спеціальності |
2 |
ремісник |
Б |
дрібне ручне виробництво товарів кустарним способом |
3 |
майстер |
В |
працівник, який оволодів спеціальністю, але не став членом цеху |
4 |
підмайстер |
Г |
власник ремісничої майстерні, який безпосередньо виконує замовлення |
5 |
шедевр |
Д |
процес поглиблення професійної спеціалізації |
6 |
цех |
Е |
зразковий виріб, виготовлений підмайстром |
7 |
суспільний розподіл праці |
особа, яка оволоділа певною спеціальністю й виготовляє вироби на продаж кустарним способом |
Відповіді: 1 Б; 2 Ж; 3 Г; 4 В; 5 Е; 6 А; 7 Д.
Торгівля та лихварство
Робота з підручником
Опрацюйте текст підручника (Ліхтей І. М., С. 64-66, Подоляк Н. Г., С. 66-67) та дайте відповідь на запитання.
- 1-а група. Що сприяло розвитку торгівлі?
- 2-а група. Назвіть основні торгові шляхи та центри Європи.
- 3-я група. Визначте товари, які користувалися найбільшим попитом у середні віки.
- 4-а група. Назвіть місця здійснення торговельних операцій. «Мозковий штурм»
Учні мають відповісти на запитання: «Яким ви уявляєте середньовічного городянина?».
IV. Закріплення знань учнів
1. Коли і чому виникали середньовічні міста?
2. Хто жив в містах і чим вони займались?
3. Яким був статус міст та їх населення?
4. Чим городяни відрізнялись від інших верств населення?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідні параграфи підручника.