Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас

УРОК 24

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗА ТЕМОЮ «ЄВРОПА. ВІЗАНТІЯ. АРАБСЬКИЙ СВІТ»

Мета: повторити й узагальнити матеріал із відповідних тем; розвивати в учнів вміння аналізувати й узагальнювати історичні явища та події, визначати їхню суть, причини та значення, давати характеристику історичним діячам, працювати з джерелами інформації, висловлювати власну точку зору щодо тих чи інших історичних явищ і подій; сприяти появі в учнів зацікавленості до історичних подій.

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.

Обладнання: картки із завданнями і кросворди.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

Методичні рекомендації

Урок проходить у вигляді змагання трьох команд. На початку уроку вчитель об’єднує учнів у три групи, у кожній з яких визначається капітан.

II. Урок-змагання

Учням пропонується п’ять конкурсних завдань.

Тур 1. Хронологічний

Перевірка знань учнів з хронології теми. Команди отримують картку із завданням, де пропонується заповнити пропуски в таблиці.

Картка 1

Дата

Подія

395 р.

Правління Юстиніана

1204 р.

Битва при Пуатьє

1215 р.

Картка 2

Дата

Подія

1066 р.

Скликання парламенту в Англії

1337-1453 рр.

Жакерія

962 р.

Картка 3

Дата

Подія

1242 р.

Скликання Генеральних штатів у Франції

1410 р.

Утворення об’єднаного королівства Іспанії

1455-1485 рр.

Тур 2. «Історичний портрет»

Завдання: перевірити, як учні засвоїли інформацію про історичних осіб з даної теми. Командам пропонується співвіднести імена історичних осіб та їхні характеристики.

1.

Філіпп II

А

Імператор Священної Римської імперії з 1152 р., учасник третього хрестового походу, енергійний борець за підкорення Італії

2.

Філіпп IV Красивий

Б

Король Франції з 1180 р. Досяг серйозних успіхів у боротьбі за об’єднання країни

3.

Жанна д’Арк

В

Народна героїня Франції. З її ім’ям пов’язують збереження незалежності Франції. Спалена за вироком інквізиції в 1431 р.

4.

Генріх II Плантагенет

Г

Король Франції з 1285 р. Скликав перші Генеральні штати

5.

Альфред Великий

Д

З 1154 р. — король Англії. Одружився з Елеонорою Аквітанською, чим значно розширив свої спадкові володіння

6.

Вільгельм Завойовник

Е

Король Англії, який вигнав датчан з країни

7.

Фрідріх І Барбаросса

Ж

З 1035 р. — герцог Нормандії; з 1066 р. — король Англії. Здійснив норманське завоювання Англії

Відповіді: 1 Б; 2 Г; 3 В; 4 Д; 5 Е; 6 Ж; 7 А.

Тур 3. «Логічний ланцюжок»

Кожна команда отримує картку із завданням. Серед слів на картках вони повинні викреслити зайві та пояснити свій вибір.

Картка 1

Султан, іслам, Коран, мечеть, саги.

Картка 2

Домен, Генеральні штати, централізована держава, парламент.

Картка 3

Гвельфи, гібелліни, конкіста, реконкіста, дофін.

Тур 4. «Розгадай кросворд»

Команди отримують однакові кросворди. Виграє та команда, яка першою розгадає кросворд.

У виділених клітинках — «Країна англів» (Англія).

1. Германські племена, які переселилися у Британію. (Сакси)

2. ____ троянда прикрашала герб Ланкастерів. (Червона)

3. «____ страшного суду». (Книга)

4. ____ троянда прикрашала герб Йорків. (Біла)

5. «Велика ____ вольностей ». (Хартія)

6. Форма правління в Англії до 1265 р. (Монархія)

III. Домашнє завдання

Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичної роботи.