Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас

УРОК 12

СЕРЕДНЬОВІЧНА НАУКА ТА ОСВІТА

Мета: дати уявлення про стан освіти і науки в період раннього Середньовіччя, вплив церкви на розвиток культури; охарактеризувати видатні постаті Карла Великого, Алкуїна, Абеляра, Фоми Аквінського та їх внесок у розвиток світової культури.

Поняття: «каролінгське відродження», «теологія», «схоластика», «алхімія».

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

II. Актуалізація знань учнів

Поки учитель вибірково перевіряє таблицю «Наслідки хрестових походів», учні працюють з тестами.

1. Центром катарів у Франції стає місто:

А Авіньйон;

Б Альбі; +

В Ліон;

Г Орлеан.

2. «Авіньйонський полон» папи пов’язаний з ____ :

А німецьким імператором Генріхом IV;

Б англійським королем Річардом Левове Серце;

В французьким королем Філіппом IV; +

Г німецьким імператором Фрідріхом Барбароссою.

3. Церковний розкол (схизма) стався в:

А 354 р.

Б 1054 р. +

В 1122 р.

Г 1274 р.

4. Встановіть відповідність.

1. Єресь

А Купівля і продаж церковних посад або церковного стану

2. схизма

Б порядок обрання кардиналами папи

3. інквізиція

В релігійне вчення, що заперечує засади та організаційні форми панівної церкви

4. конклав

Г церковний розкол

5. симонія

Д спеціальний суд у справах єресі

Відповідь: 1 В; 4 Б; 3 Д; 2 Г; 5 А.

III. Вивчення нового матеріалу

Культура на початку Середньовіччя

Запитання

  • 1. Користуючись набутими знаннями, пригадайте, як італійські мислителі назвали «середні віки». (Темними віками).
  • 2. Чому саме так охарактеризували середні віки? (Тому що для італійських мислителів Середньовіччя було епохою занепаду, коли панували варварство й насильство, релігійна нетерпимість і неуцтво, страх і злиденність, криваві війни й катування.)

Проблемне завдання

Чи дійсно назва «темні віки» відповідає середнім вікам? (Наприкінці уроку учні повинні висловити свою думку, використовуючи метод «Прес».)

Школи та університети

Повідомлення учнів про середньовічні школи та університети. Запитання

  • 1. Хто і чого навчався в середньовічних школах?
  • 2. Хто були викладачами шкіл?
  • 3. Коли і де виникли найдавніші університети?
  • 4. У чому полягала відмінність у навчанні тогочасних студентів?

Зародження дослідного знання, алхімія

Робота з підручником

Опрацювати підручник (Ліхтей І. М., С. 111-112; Подоляк Н. Г., С. 162-163; Крижанівський О. П., С. 102-104) та на основі отриманої інформації скласти таблицю «Наука доби Середньовіччя».

Пропонований варіант таблиці

Дослідники

Досягнення

Роджер Бекон

Намагався створити мікроскоп і телескоп, пояснив походження веселки. Стверджував, що можна побудувати саморухомі судна і вози, зробити апарати, які літали б у повітрі і рухалися б під водою

Марко Поло

Здійснив подорож у Китай і Центральну Азію. Свої враження він виклав у «Книзі», яка впродовж всього Середньовіччя залишалась найулюбленішим різновидом читання європейців

Йоган Гутенберг

Винахідник книгодрукування

Роджер Бекон

Алхімік, астролог; метою науки, вважав він, є дослідження природи й служіння людям

IV. Закріплення знань учнів

Учитель повертається до проблемного завдання, яке було поставлене на початку уроку.

Проблемне завдання

Чи дійсно поняття «темні віки» відповідає середнім вікам? (Учні мають висловити свою думку, використовуючи метод «Прес».)

Запитання для бесіди

  • 1. Яку роль відігравала освіта в житті середньовічного суспільства?
  • 2. Де і як здобували освіту?
  • 3. Яким був стан наукових знань? Як він змінювався?
  • 4. Назвіть визначні постаті європейської культури.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідні параграфи підручника.

2. Індивідуальні завдання: підготувати повідомлення про Франсуа Віньйона, Данте Аліґ’єрі, Бертрана де Борна, Франческо Петрарку, Джованні Боккаччо.