Посібник «Мій конспект. Історія України. 7 клас»
УРОК 22
ТЕМА. МОНГОЛО-ТАТАРСЬКА НАВАЛА НА УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ
Мета: розкрити причини перемог монголо-татар та показати наслідки монголо-татарського завоювання для Київської Русі; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвитку критичного мислення учнів, розвивати вміння аналізувати історичні події, зіставляти їх, показати героїзм народу в боротьбі проти загарбників, виховувати почуття поваги до історичного минулого.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія України: Підруч. для 7 кл. — К.: Грамота, 2007; атлас «Історія України. 7 клас», ілюстрації до теми.
Поняття: «Золота Орда», «баскаки», «ставка».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань
Наступне завдання учитель формулює, виходячи з того, що учні мають початкові уявлення з теми уроку, одержані в ході вивчення початкового курсу історії в 5-му класі.
• Сформулюйте у вигляді окремих тверджень все, що нам відомо про монголо-татар. Запишіть їх у зошити (не більше трьох). Зачитайте.
У разі необхідності учитель може додати й своє твердження.
Всі твердження учитель записує на дошці, не коментуючи їх. У кінці уроку необхідно буду підтвердити або заперечити дані твердження.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Учитель розповідає про створення Монгольської держави і походи Чінгісхана, про битву на Калці.
Бесіда
1. У чому полягали причини перемог монгольського війська?
2. Які країни були завойовані монголами?
3. Як на ваш розсуд, чому русичі зазнали поразки у битві на Калці?
Робота з картою
За допомогою карти історичного атласа дати відповіді на запитання.
1. Назвіть місце, де відбулася перша битва між русичами, половцями й татарською ордою.
2. Назвіть час і напрямок першого походу військ Батия на Русь.
3. Назвіть час і напрямок другого походу Батия на Русь.
4. Назвіть столицю Золотої Орди.
Робота з історичним джерелом
Із «Повісті минулих літ»: «Узяв він (Батий) город Переяслав списом, вибив його весь, і церкву архангела Михайла сокрушив, і начиння церковне незчисленне срібне і золоте, і дороге каміння взяв. І єпископа преподобного Симеона вони вбили.
У той же час послав він війська на Чернігів. Обступили вони город великою силою, і Мстислав Глібович, почувши про напад на город іноплемінних, прийшов на них зі всіма воями. Билися вони, переможений був Мстислав, і безліч із воїнів його побито було, і взяли вони город, і запалили вогнем».
1. Що ви дізналися про завоювання монголо-татарами Переяслава та Чернігова?
2. Визначте наслідки завоювання для подальшої історії цих міст.
Розповідь учителя
Учитель розповідає про завоювання монголами Києва.
Робота з візуальним джерелом
Учні мають розглянути репродукцію картини С. Іванова «Баскаки» (С. 160) і дати відповіді на запитання.
1. Яку подію відобразив художник на історичній картині?
2. Як ви вважаєте, у яких землях відбувається дія?
3. За якими деталями ви це визначили?
Робота з таблицею
1. Прочитайте текст підручника (С. 160-161), заповніть таблицю «Наслідки монгольського панування».
Прогнозоване заповнення таблиці
Сфери, на які насамперед вплинуло золотоординське ярмо |
||
Економічна |
Політична |
Військова |
Надмірні податі виснажували економіку Київської Русі |
Припинилися міжусобиці, отримання князями ярлика на князювання |
Обов’язок руських князівств брати участь у воєнних походах монголо-татар |
2. Прокоментуйте наведену таблицю. Як вона відображає рівень залежності руських земель від Золотої Орди?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда з учнями
Повернутися до питань початку уроку.
1. Чому монголо-татари досить швидко змогли підкорити величезні території та утворити одну з найбільших в історії імперій?
2. Визначте, у чому полягало значення боротьби нашого народу з монгольською навалою.
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія України: Підруч. для 7 кл. — К.: Грамота, 2007. — § 17), відповісти на запитання.