Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 66
ТЕМА. СЛОВ’ЯНИ ПІД ЧАС ВЕЛИКОГО ПЕРЕСЕЛЕННЯ НАРОДІВ
Мета: сформувати уявлення про слов’ян під час Великого переселення народів; розкрити причини поділу слов’ян на північних, західних та східних; дати характеристику слов’янським племенам; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію, формулювати та висловлювати власну думку.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: «анти», «склавини», «авари», «північні, західні, східні слов’яни».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань
- 1. Дайте визначення поняття «Велике переселення народів». У чому його суть?
- 2. Які народи взяли в цьому участь?
- 3. На яких територіях проживали слов’яни на початку нашої ери?
III. Вивчення нового матеріалу
Проблемне запитання
- Чому слов’яни почали об’єднуватися?
Можна одразу заслухати прогнози учнів з цього питання й записати їх на дошці.
Розповідь вчителя про вторгнення готів і боротьбу з ними антів та гунів супроводжується показом по карті.
Працюємо з історичним джерелом
Ознайомитися з уривками історичних творів візантійських істориків і дати відповіді на запитання.
Прокопій Кесарійський. «Історія воєн»
«Близько 547 р. н. е. військо склавинів, перейшовши р. Істр, почало творити жахливе зло... Вбиваючи і забираючи в рабство всіх дорослих людей... і грабуючи майно..., вдалося їм оволодіти і багатьма фортецями, які раніше вважалися надійними, причому жодна не виявила опору; вони рискали у пошуках здобичі всюди, де хотіли».
Прокопій Кесарійський. «Таємна історія»
«Гуни, й анти, і склавини здійснювали набіги майже щороку з того часу, коли Юстиніан (імператор Візантії) прийняв владу над ромеями, і творили жахливе зло тамтешнім людям. При кожному вторгненні виявлялося більш ніж по 200 тис. загублених і забраних у рабство ромеїв, тому скіфська пустеля стала справді в цій землі».
Іоанн Ефеський. «Церковна історія»
«На третьому році по смерті Юстиніана... рушив проклятий народ слов’ян, який пройшов всю Елладу, і по країні Фессалоніці, і по фракійських провінціях. Здобув багато міст і фортець, спалив, пограбував і підкорив країну, сів на ній владно і без страху, як у своїй власній, і впродовж чотирьох років... вся країна була залишена напризволяще слов’янам...»
Іоанн Ефеський. «Церковна історія»
«Вони спустошують, палять і грабують країну навіть до зовнішніх стін, так що захопили і всі імператорські табуни, багато тисяч голів худоби й інше... От тепер... вони живуть, сидять і грабують в римських провінціях без турбот і страху, вбиваючи і спалюючи; вони стали багатими, мають золото і срібло, табуни коней і багато зброї. Вони навчилися вести війну краще, ніж римляни...»
- 1. Якими постають слов’яни за описом візантійських істориків?
- 2. Порівнюючи різних авторів, чи зустрічаються відмінності в характеристиках слов’янських племен?
- 3. З якою метою здійснювали свої походи слов’яни на Візантію?
IV. Повторення вивченого матеріалу
- 1. Покажіть на карті та назвіть межі прабатьківщини слов’ян.
- 2. Які ви знаєте групи слов’ян?
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 53; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 55, С. 279-281).