Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас

УРОК 60

ТЕМА. ПІЗНЯ РИМСЬКА ІМПЕРІЯ IV–V CT. Н. Е.

Мета: познайомити учнів з особливостями політичного та економічного життя Римської імперії в IV-V ст. н. е.; розкрити суть реформ імператорів Діоклетіана та Константина; встановити причинно-наслідкові зв’язки; висловлювати власну думку; розвивати вміння критично мислити.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006).

Поняття: «домінант», «тетрархія», Західна та Східна Римські імперії, Константинополь, «вестготи».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

II. Вивчення нового матеріалу

Працюємо з таблицею

Прочитати текст підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 246-247; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 255-256) і заповнити текстову таблицю.

  • 1-а група заповнює таблицю «Реформи Діоклетіана».
  • 2-а група — «Реформи Константина».

Реформи Діоклетіана

Назва реформи

Суть та значення

1. Адміністративна

У 293 р. поділив верховну владу між чотирма правителями — тетрархами. Кожний тетрарх мав свою власну столицю, управляв своїми провінціями. Поділив імперію на 12 областей, керованих окремими управителями

2. Фінансова

Упорядкував фінансові справи, знизив ціни

3. Військова

Посилив боєздатність армії

4. Політична

Встановив домінат — форму державного управління на основі безмежної влади правителя

5. Податкова

Провів перепис населення, облік усіх орних земель, садів, виноградників, пасовиськ, щоб ніхто не міг ухилитися від сплати податків

Реформи Константина

Назва реформи

Суть та значення

1. Фінансова

Випустив нову золоту монету — «солід». Фінансова система держави значно поліпшилася, що сприяло пожвавленню торгівлі, зміцненню економіки

2. Адміністративна

Переніс столицю держави на схід, у м. Візантій, що розташоване на європейському березі Боспора Фракійського, на перехресті торгових шляхів. Пізніше Візантій було перейменовано на Константинополь на честь Константина

3. Релігійна

Християнство стало державною релігією у 313 р.

Групи захищають свої роботи. Крім заповненої таблиці, вони можуть коротко розказати про імператора як особистість. В результаті роботи в групах в учнів у зошитах повинні бути дві таблиці з описом реформ імператорів.

Працюємо з таблицею

У ході розповіді учителя учні заповнюють таблицю «Розподіл Римської імперії на Західну і Східну».

Питання для порівняння

Римська імперія

Західна

Східна

Столиця

Рим

Константинополь

Територія

Італія, Галлія, Іспанія, територія колишнього Карфагену

Греція, Фракія, Мала Азія, провінції Близького Сходу, Єгипет

Дата падіння

476 р.

1453 р.

Поставте свої запитання до інформації в таблиці.

III. Закріплення вивченого матеріалу

  • 1. Чому правління Діоклетіана і Константина називають домінантом?
  • 2. У чому схожість і відмінність правління цих двох імператорів?
  • 3. Чому виникла потреба поділу імперії на дві частини? Коли і як стався цей поділ?

IV. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 48; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 51, С. 255-257).