Усі уроки до курсу «Світова література». 11 клас
УРОК № 24
Тема. Поетичний практикум. Аналізування синтетичного вияву новітніх течій і тенденцій у західноєвропейській поезії кінця XIX — початку XX ст., представленій творчістю Р. М. Рільке, Ґ. Аполлінера, Ф. Ґарсія Лорки
Мета: допомогти учням розкрити поняття «модернізм», «авангардизм» у поезії; розвивати навички ілюстрування принципів і положень літературних напрямів прикладами з конкретних поезій; виховувати повагу до загальнолюдських цінностей, естетичні смаки, любов до поезії.
Обладнання: портрети письменників, художні тексти, ілюстративні матеріали.
Тип уроку: поетичний практикум.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. «Поезія — одночасно Слово і Музика... Словом вона промовляє і мислить. Музикою співає і марить», — говорив С. Мерріль. Про значення слова і красу музики в поезії ми будемо розмірковувати на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Робота над темою уроку
1. Поетичний практикум
— У своєму творчому становленні Р. М. Рільке пройшов основні етапи розвитку літератури кінця XIX — початку XX ст. від символізму до вершини неокласичної модерністської поезії.
○ У його поезії можна знайти багато різних мотивів. Поєднайте уривки з віршів із мотивами, які вони виражають (див. таблицю на наступній сторінці).
Для довідок: 1 — б); 2 — в); 3 — а)
○ Знайдіть у сонеті Р. М. Рільке «Ось дерево звелось...» образи-символи, алегорії, поясніть їхнє значення в естетиці символізму. (Орфей — узагальнений символ мистецтва. Дерево — духовна еволюція світу, його зростання. Хижа, храм — мале, велике, шлях до зростання. Темний ліс, повний хижих звірів,— це людство, що втратило духовні цінності; темрява — утрата ідеалу; храм — піднесення високої, божественної мудрості.)
Мотиви |
Цитати |
1. Відчуження людини в дегуманізованому світі |
а) В оцім селі стоїть останній дім, Самітній, наче на краю землі. Іде дорога селищем малим Крізь темну ніч і губиться в імлі. (Пер. М. Бажана) |
2. Ностальгії за втраченою єдністю людини зі світом |
б) Вона — вже корінь, і коли нараз Її спинив і з розпачем промовив До неї бог: «А він таки оглянувсь», — Безтямно й тихо запитала: «Хто?» (Пер. М. Бажана) |
3. Українські мотиви |
в) Така кохана, — то її ця ліра Оплакала за плакальниць усіх, Аж світ на плач суцільний обернувся, Де знову все було: і ліс, і діл, І шлях, і поле, і ріка, і звір... Але в плачливому отому світі Так само, як над іншою землею, І сонце йшло, й зоріло тихе небо... (Пер. М. Бажана) |
○ Визначте, у чому «орфізм» творчості Р. М. Рільке. (Думка про те, що мистецтво одухотворює кожну річ, людину і навіть звіра. Воно має чарівну силу, яка є і в Бога,— здатність перетворювати світ.)
○ Порівняйте різні переклади сонета Р. М. Рільке «Ось дерево звелось...» (М. Лукаша, М. Бажана, В. Стуса), висловте свої уподобання.
(Можна запропонувати учням дослівний переклад для роботи.)
○ Творчість Ґійома Аполлінера — це шлях від неоромантизму до кубофутуризму. Дослідники його творчості знаходять і риси символізму. Сам поет називав себе сюрреалістом.
○ Порівняйте вірші «Лорелея» Г. Гейне та Ґ. Аполлінера.
Г. Гейне |
Ґ. Аполлінер |
Схожість |
|
Міф як спосіб розкриття внутрішнього світу героя; наближення міфу до сучасності; утвердження цінності людської особистості |
|
Відмінність |
|
Вірш ліричний, з елементами фантастики. У центрі уваги — переживання героя. Виражене емоційне світосприйняття |
Ліро-епічний твір, позбавлений фантастики. У центрі уваги — Лорелея. Трагічний конфлікт героїні з бездуховним і ницим світом |
○ Які проблеми, крім кохання, порушуються у вірші Ґ. Аполлінера «Міст Мірабо»? (Життя і смерті, тлінності й вічності, існування особистості)
○ Розкрийте символіку образів цієї поезії.
• Сена — ... (уособлення життя і часу, у якому зрештою все минає — і надії, і кохання, і розчарування);
• годинник, зміна дня і ночі — ... (час, його плинність і вічність);
• міст — ... (символ кохання і символ вічного, непідвладного часу зв’язку між минулим і прийдешнім).
○ Поєднайте художні засоби й уривки поезій.
1. Журба і втіха; вода бігуча — життя хода тягуча; минають дні, а я ще є |
а) порівняння |
2. Любов сплива, як та вода бігуча |
б) алітерація |
3. А я ще є, ... а я ще є |
в) рефрен |
4. Вода тече, хлюпоче Од вічних поглядів спочити хоче |
г) антитеза |
Для довідок: 1 — г; 2 — а; 3 — в; 4 — б.
○ Як ви думаєте, що відповіла у віршованій формі Ґ. Аполлінеру Марі Лорансен, з якою він розлучився і написав із цього приводу вірш «Міст Мірабо»?
Порівняйте свої припущення з текстом вірша російською.
* * *
Не просто печальная,
А скорбящая.
Не просто скорбящая,
А несчастная.
Не просто несчастная,
А страдающая.
Не просто страдающая,
А покинутая.
Не просто покинутая,
А сирая.
Не просто сирая,
А изгнанная.
Не просто изгнанная,
А мёртвая.
Не просто мёртвая,
А забытая.
(Перевод М. Яснова)
○ Розшифруйте опорно-логічну схему поезії Ґ. Аполлінера «Зарізана голубка й водограй».
• Знайдіть у вірші Ф. Ґарсія Лорки «Касида про сон під зорями» приклади персоніфікації природних сил і стихій. («Бик — присмерк, що реве багряно»; «Небо — слон здоровий»; «Про пісок із гарячого півдня, // Що сумує без білих камелій // І так слізно їх просить, бідний...»)
• Визначте риси, спільні для поезії Р. М. Рільке, Ґ. Аполлінера, Ф. Ґарсія Лорки (у групах з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Очікувані відповіді
- Оригінальне бачення світу, його проблем.
- Пошуки нових форм вираження.
- Утвердження активно-творчого ставлення до життя.
- Творче використання традицій символізму, романтизму та реалізму.
IV. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного твору (див. домашнє завдання уроку № 20).
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях О. Блока (до уроку № 26).
V. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
- Найбільше задоволення я отримав(-ла) від читання (роботи)...