Розробки уроків 6 клас
УРОК 24. РЕЛІГІЯ ТА КУЛЬТУРА ДАВНЬОЇ ІНДІЇ
Мета: ознайомити учнів із найдавнішими культами та культурою Давньої Індії; дати уявлення про особливості суспільного ладу Індії; показати внесок староіндійської культури в розвиток світової науки і культури; удосконалювати навички роботи з історичною картою та підручником; засвоїти поняття: «Брахма», «Вішну», «Крішна брахманізм», «Будда», «буддизм», «веди», «Рігведа», «індуїзм», «ступа»; виховувати пошану до історії та культури країн світу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: історична карта, підручник, ілюстрації.
ХІД УРОКУ
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1. Чим відрізняються природні умови долин річок Інд і Ганг?
2. Коли існувала Індська цивілізація? Назвіть свідчення її високого рівня розвитку.
3. Хто такі арії? Як вони потрапили до Індії?
4. Як відбулося заселення долини Гангу?
Завершуючи опитування, вчитель зазначає, що з приходом аріїв починається ведійський період історії Індії. Назва періоду походить від священних індійських текстів — Вед, які є головним джерелом наших знань цієї епохи. У текстах Вед зібрані численні гімни богам і заклинання, які дозволяють нам скласти уявлення про релігію, обряди, суспільне життя, побут і культуру Індії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Найдавніші культи
Робота за підручником
Прочитати текст параграфа і скласти план розділу параграфа. Оскільки це новий вид роботи для шестикласників, доцільно виконати його під керівництвом вчителя в ході коментованого читання.
План (зразок)
1. Веди — «Книги Знань», які зберігалися в пам’яті народу.
2. Індуїзм — релігія Індії.
3. Священні книги індуїзму.
4. Трійця богів індуїзму.
Опорний конспект
Релігійні вірування Давньої Індії
Найдавніша релігія — ведизм |
Священні книги — «Веди» (у перекладі з мови аріїв «веди» — знання) |
Найдавніша з «Вед» — «Рігведа» (Х ст. до н. е.) |
Об’єкти поклоніння — деви |
Основні деви: — Індра (цар богів, влаштовувач миру, володар блискавок); Агні (бог вогню); Яма (бог смерті) |
Пізніше вірування — брахманізм. Поклоніння трьом головним богам:
Брахма |
— бог-творець; зображувався чотириликим і чотирируким |
Вішну |
— бог-охоронець, на землі перевтілювався у Крішну |
Шива |
— бог-руйнівник |
Священні книги — «Брахмани».
Варни і касти
Прочитати в підручнику визначення понять «варни» і «касти». Розглянути схему.
Коментуючи схему, слід звернути увагу на те, що розподіл на варни був віддзеркаленням не тільки суспільного, але й релігійного життя Давньої Індії. Уявлення про варни було тісно пов’язане з вірою у перевтілення: душа людини після її смерті переселяються в тіло іншої істоти. «Успіх» переселення душі й майбутнього втілення залежав від поведінки людини за життя.
Буддизм
Розповідь вчителя супроводжується роботою з ілюстраціями.
Опорний конспект
Буддизм — релігія, названа на честь її творця — Будди. Справжнє ім’я засновника релігії — Сідхартха Гаутама, або Шак’ямуні, який був принцем племені шак’їв.
Головні принципи буддизму
— існування страждання |
|
4 благородні істини |
— його причини |
— стан звільнення |
|
— шлях до нього |
Шлях до мети — досягнення прояснення (нірвана).
Найважливіші правила поведінки
Культура Давньої Індії
Самостійна робота за завданням
Прочитати текст параграфа і дати відповідь на питання: які галузі культури були найбільш розвинені у Давній Індії?
Опорний конспект
Найважливіші досягнення давньоіндійської культури
Література |
|
«Рігведи» |
найдавніша збірка ведичних гімнів й заклинань |
«Рамаяна» |
поетичне оповідання про пригоди принца Рами, що боровся за порятунок своєї дружини |
«Махабхарата» |
поема про боротьбу між родами Пандавів і Кауравів |
Наукові знання |
|
Винаходи |
десяткова система числення; |
цифри, які використовуються до сьогодні; |
|
цифра «нуль»; |
|
шахи |
|
Розвиток медицини, заснованої на використанні лікарських трав |
|
Архітектура і скульптура |
|
зведення монументальних споруд |
|
«Колони Ашоки» зі скульптурними зображеннями (4 леви) |
|
статуї Будди та інших богів |
|
кам’яні барельєфи |
|
храмові споруди |
Індійська культура помітно вплинула на культуру інших країн та народів.
ІV. Закріплення нових знань
Вчитель перевіряє виконання попереднього завдання. Відповідь на питання може бути записана у зошит.
V. Підсумки уроку
Заключне слово вчителя
1. Релігійне та культурне життя Індії відрізнялося багатством і своєрідністю.
2. Релігією аріїв був індуїзм; священними книгами були «Махабхарата», «Рамаяна» та «Бхагавадгита».
3. У III ст. до н. е. державною релігією Індії був проголошений буддизм.
4. Найважливішою традицією Індії, яка вплинула на суспільне, релігійне і культурне життя, був розподіл на варни і касти.
5. Найбільше розвинулися в Давній Індії література, архітектура, математика, астрономія.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст параграфа; письмово відповісти на питання, чому тільки в Давній Індії виникли варни і касти. Скласти кросворд на 20 слів за темою.