Географія. Опорні конспекти. Україна у світі: природа, населення. 8 клас

Конспект № 37

Українські Карпати: клімат, води суходолу, вертикальна поясність ландшафтів, природні області, охорона природи

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки

Учень/учениця:

• називає чинники формування природних ландшафтів Українських Карпат;

• характеризує гірські ландшафти Українських Карпат;

• пояснює на конкретних прикладах особливості взаємодії компонентів природи в Українських Карпатах;

• аналізує карту ландшафтів, співвідношення природних та антропогенних ландшафтів в Українських Карпатах;

• оцінює природні ресурси та наслідки впливу господарської діяльності людини на природні особливості ландшафтів Українських Карпат.

Кліматичні умови. Карпатську гірську країну розташовано в межах помірного кліматичного поясу, що відрізняється від навколишніх рівнин дещо нижчими пересічними температурами повітря, меншою тривалістю безморозного періоду та значно більшою кількістю опадів.

У зв’язку з географічною широтою Карпати одержують 95-100 ккал/см2 на рік сонячної радіації, як і сусідні з ними рівнинні території. У зв’язку зі ступенем віддаленості від Атлантичного океану, висотою над рівнем моря й орієнтацією схилів хребтів кліматичні умови різних частин Карпат дещо різняться.

Середні температури січня у Закарпатті достатньо високі. Вони становлять -3 °С. Зима тут м’яка, із тривалими відлигами. Літо дуже тепле +20 °С. Достатньо високі температури повітря у Закарпатті, зумовлені захистом низовини гірськими хребтами від проникнення більш холодних повітряних мас із півночі та сходу. Річна кількість опадів 770—850 мм. Це пояснюється більшим ступенем наближення території до Атлантичного океану, з якого надходять із західним перенесенням вологі повітряні маси.

Натомість у Передкарпатті зими більш холодні: -4...-5 °С. Зима триває 2,5 місяця. Літо дещо прохолодніше: +18...+19 °С. Річна кількість опадів становить 700-750 мм.

У самих горах температура повітря закономірно знижується з висотою: взимку від -6 до -12 °С, влітку — від +13 до +7 °С. Зима холодна, із сильними хуртовинами та періодичним сходженням снігових лавин. Вона триває 4 місяці. В горах спостерігаються місцеві сухі та теплі, часто сильні вітри, що дмуть із гір у долини — фени.

Річна кількість опадів коливається від 800 мм на низьких хребтах до 1000-2000 мм на більш високих. Найбільше опадів одержують навітряні схили найвищих гірських хребтів. Найвологіше місце в Україні знаходиться у Карпатах. Це село Руська Мокра — 2238 мм. Сніговий покрив тут лежить у середньому 116 днів на рік.

Води суходолу. У зв’язку з надмірним зволоженням у Карпатах сформувалася найгустіша в країні річкова мережа. Тут беруть початок близько 500 річок. Серед них вирізняються за протяжністю річки басейнів Дністра та Дунаю.

Річкова Мережа Українських Карпат

З карпатських річок найбільшу протяжність має Прут — найдовша із лівих приток Дунаю. Це типова гірська річка. Використовується для лісосплаву. Найдовша права притока Прута в межах України — Черемош. Річка утворюється під час злиття Білого Черемошу та Чорного Черемошу.

Найдовшою річкою Закарпатської низовини є Тиса — друга за протяжністю ліва притока Дунаю. У верхів’ях — типова гірська річка. З виходом на рівнину уповільнює свою течію, але залишається порожистою.

Майже на всіх карпатських річках чимало невисоких водоспадів. Через потужний гуркіт і шум їх називають гуками або ж шипотами.

Живляться річки Українських Карпат талими сніговими водами та дощами. Під час раптового потепління та сильних злив на річках будь-якої пори року трапляються сильні паводки. Річки виходять із берегів, несуть за собою пісок, уламки дерев, зносять мости, проривають водозахисні дамби, заливають сади та поля.

Озер у Карпатах небагато. Вони невеликі за площею, але дуже мальовничі. Найвідоміше — загатне озеро Синевир, яке виникло після завалу річки Теребля. Є в Карпатах карові озера, що виникли під дією давнього льодовика. Зокрема, це найбільше високогірне озеро України Бребенескул, а також Марічейка, Несамовите та інші. До вулканічних озер належать Липовецьке, Синє.

Вертикальна (висотна) поясність ландшафтів. У зв’язку із закономірними змінами клімату з висотою у Карпатах спостерігається вертикальна поясніть ландшафтів. У горах виділяються п’ять поясів, для кожного притаманний певний ґрунтово-рослинний покрив.

Передгір’я підіймається до висоти 600 м. Тут на дерново-підзолистих ґрунтах ростуть широколистяні ліси з буку, дубу, грабу, вільхи. Низькогір’я досягає 900-1200 м. Там на бурих гірсько-лісових ґрунтах панують мішані ліси з буку та смереки (ялиці білої). Середньогір’я тягнеться до висоти 1500 м. У ньому на сіро-бурих ґрунтах на схилах ростуть хвойні ліси з ялини та смереки. Субальпійське високогір’я доходить до висоти 1700 м, де гірсько-лучні ґрунти вкриті стелюхом із гірської сосни (жерепу), що утворює важкопрохідні зарості. Тут також ростуть вільха зелена, ялівець, злакові трави. Альпійське високогір’я займає найвищі точки Карпат. Там на гірсько-лучних ґрунтах сформувалися полонини — безлісі вершини хребтів, вкриті травами та чагарниками. Тут ростуть чорниця, брусниця, арніка, костриця, рододендрон. Полонини — місце заготівлі трав і випасання овець.

Висотна поясність Українських Карпат

Тваринний світ має яскраво виражений лісовий характер і налічує половину усіх видів тварин України. Тут відомо 280 видів птахів, 74 види ссавців, 53 види риб, численні види земноводних, плазунів і комах. У Карпатах серед ссавців водяться благородний олень, лось, білка, рись, дикий кіт, бурий ведмідь, вовк, лисиця, тхір лісовий. Птахи представлені глухарями, дятлами, кедрівками, беркутами, канюками. Серед риб відома струмкова форель. Із земноводних ендеміками Українських Карпат є кумка гірська, карпатський і гірський тритони, плямиста саламандра.

Природні області Українських Карпат. Як можна помітити, у природі Карпат спостерігаються чималі відмінності у зв’язку з різницею у тектонічній будові, рельєфі, кліматичних умовах, кількістю водойм, ґрунтово-рослинним покривом та тваринним світом. Тому в межах Українських Карпат виділяють сім природних областей: Передкарпатська височина, Зовнішні Карпати, Вододільно-Верховинські Карпати, Полонинсько-Чорногорські Карпати, Вулканічний хребет, Рахівсько-Чивчинські гори, Закарпатська низовина.

Охорона природи Українських Карпат. Природа Українських Карпат зазнає чималого впливу господарської діяльності людини. Неправильна організація вирубування лісу призводить до стихійних явищ: паводків на річках і селевих потоків. Для охорони та відновлення неповторної природи Карпат було створено природоохоронні території.

Природно-охоронні території Українських Карпат

Карпатський біосферний заповідник було створено для охорони букових пралісів, лісів зі смереки, ялини, альпійських луків. Тут зберігаються рідкісні види рослин (тис ягідний, ялівець козачий, нарцис вузьколистий, орхідеї) та тварини (лісовий кіт, беркут, чорний журавель, тритони). Окрасою біосферного заповідника є Говерла.

Карпатський національний природний парк — перший зі створених природних парків в Україні. Метою створення парку було показати туристам унікальні куточки карпатської природи. Тут є чимало мальовничих водоспадів, кілька озер, печер і цінних пам’яток дерев’яної архітектури.

В Українських Карпатах також створені інші національні природні парки: «Синевир», Вижницький, «Сколівські Бескиди», Ужанський, «Гуцульщина», а також природний заповідник «Горгани».