Відповіді до екзамену - історія країн Європи та Америки

28. США у 1918 – 1945 р.

1922-1929 рр. – період „процвітання (проспереті) в США

29 жовтня 1929 р. – „чорний вівторок”, крах нью-йорської фондової біржі, початок „великої депресії” в США (1929-1933).

4 березня 1933 р. Вступ Ф. Рузвельта на посаду президента США. Початок "нового курсу".

1933 р. Встановлення дипломатичних відносин між СРСР і США.

1935 р. Закон Вагнера.

5 вересня 1939 р. Заява уряду США про нейтралітет.

Після Першої світової війни Сполучені Штати Америки вийшли на перше місце у світі за виробництвом, обігнавши попереднього лідера світової економіки Британію. США пізно вступили у війну і мали значний зиск від військових поставок державам Антанти.

20-ті роки в США отримали назву щасливих двадцятих у зв'язку зі швидким розвитком економіки, швидким зростанням рівня добробуту й динамікою суспільного життя. При правлінні президентів Воррена Гардінга та Калвіна Куліджа були створені сприятливі умови для розвитку великого бізнесу. Облікова ставка підтримувалася на рівні 3 %. Капіталовкладення приносили значні прибутки, ціни акцій стрімко росли. Однак, швидкий ріст призвів до перегрівання економіки, що згодом вилилося в біржову катастрофу.

24 жовтня 1929, у день, що отримав назву чорного четверга, розпочався Біржовий крах 1929. Курси акцій різко обвалилися, кінець 20-их і 30-і роки стали періодом «Великої депресії». Виробництво скоротилося наполовину, а автомобілів у п'ять разів, безробіття досягло 25 %, масово розорялися фермери, зростала інфляція. Для боротьби з депресією обраний у 1932 президент Франклін Делано Рузвельт оголосив «новий курс» - політику економічного врегулювання і стимулювання економіки, яка не мала певного визначеного плану, а була низкою часто спорадичних законодавчих актів і адміністративних заходів. Втім, США подолали економічну кризу тільки після початку Другої світової війни завдяки військовим замовленням.

У 1920 році в Конгрес США прийняв сухий закон — заборону виробництва, продажу й споживання алкоголю. Це призвело до виникнення підпільної торгівлі алкогольними напоями — бутлегерства і розквіту організованої злочинності. Сухий закон був відмінений у 1933 президентом Рузвельтом як неефективний.

За часи Першої світової війни зріс і зміцнів робітничий рух у США. Особливих розмірів боротьба робітників за свої права набрала в період Великої депресії, в середині 30-их. Профспілковий рух у США очолювала Американська федерація праці, від якої в середині 30-их відщепився Конгрес виробничих профспілок. Між двома організаціями виникла жорстка боротьба. Американська федерація праці вороже ставилася до комуністів, тоді як Конгрес виробничих профспілок мав сильну фракцію комуністів. Новий курс президента Рузвельта вжив цілу низку заходів для покращення становища робітників, зокрема вставновив мінімальну зарплату й максимальну тривалість робочого дня. Особливістю американського профспілкового руху було те, що на відміну від інших країн, де власники виробництв часто використовували злочинні кола для боротьби з робітниками, у США профспілки вступили в союз із організованою злочинністю для боротьби зі штрейбрехерами і захисту страйкарів.

Поряд із лівим робітничим рухом, в США існували й набирали силу також праві й популісти. У 20-их роках значно зросла кількість членів Ку-Клукс-Клану. Ця тенденція пішла на спад із початком Великої депресії. У тридцятих роках значну загрозу Новому курсу становила популістська реторика Х'юї Лонга.

У 1931 в штаті Невада були легалізовані азартні ігри. Після побудови неподалік від Лас-Вегаса греблі Гувера, столиця Невади перетворилася в центр грального бізнесу й індустрії розваг, яким керували гангстерські кола.

Проте після окупації Франції гітлерівською Німеччиною в 1940 р. США почали готуватися до нової світової війни і надавати економічну підтримку Великобританії, Китаю і, з 1941 р., Росії. Початок війни для США було раптовим, атакою японських збройних сил на американську військову базу Перл - Харбор на Гавайях. У 1943 р. вторгнення англо - американських військ в Італію призвело до її переходу на бік союзників. Німеччина і Японія капітулювали в 1945 р. після спустошення своєї території і вичерпання людських ресурсів, в той час як США під час Другої світової війни стали набагато багатшими і сильніше.