Біологія. Опорні конспекти. 7 клас

РІЗНОМАНІТНІСТЬ РЕПТИЛІЙ

1. Ряд Лускаті

Ящірка прудка

Кобра

Хамелеон

У лускатих тіло покрите роговими лусками і щитками. У ящірок добре розвинені п’ятипалі кінцівки, рухливі повіки, є барабанна перетинка. Змії пристосовані до повзання на череві. Пояси кінцівок, кінцівки і грудина атрофовані, барабанна перетинка також. Очі заховані під прозорою шкірою, без повік. Деякі змії мають два отруйні зуби, можуть дуже широко розкривати рот і ковтати здобич цілою. Линяють.

2. Ряд Крокодили

Гавіал

Крокодили — високоорганізовані великі рептилії. Мають чотирикамерне серце (проте артеріальна і венозна кров частково змішуються). Живуть у прісних водоймах: між пальцями є плавальні перетинки, клапани закривають вуха і ніздрі. Яйця відкладають на суходолі. Поширені крокодили в субтропічній і тропічній областях земної кулі. Представники: крокодил нільський, алігатор міссісіпський.

3. Ряд Черепахи

Тіло черепах заховане в кістковому панцирі з роговими щитками. Грудна клітка нерухома. Легені вентилюються завдяки втягуванню і висуванню кінцівок. Черепахи мають зачатки діафрагми.

Матамата

Зазвичай вони населяють субтропічні та тропічні моря, тропічні ліси, пустелі. Яйця відкладають на суходолі. Представники: черепаха болотяна, черепаха середземноморська, черепаха слонова тощо.

Значення рептилій

У природі

У житті людини

Проміжна ланка в ланцюгах живлення.

Регулюють чисельність безхребетних та дрібних хребетних тварин

М’ясо великих ящірок (ігуан, варанів), змій і черепах (зеленої, слонової) споживають.

Зміїну отруту використовують у фармацевтичній промисловості.

Шкіра крокодилів та деяких змій, роговий панцир черепах іде на виготовлення дорогого взуття, прикрас тощо.

Отруйні змії — загроза здоров’ю і життю людини

Плазунів не люблять, їх бояться, вони можуть викликати почуття гидливості, тому їх часто бездумно знищують. Нерегламентована господарська діяльність людини, надмірний промисел стали головними причинами різкого скорочення чисельності цінних рептилій. Проте майте на увазі: рептилії займають певну нішу у природних угрупованнях та сприяють підтриманню рівноваги в природі.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

• Рептилії — перші справжні наземні тварини, що втратили зв’язок із водним середовищем. Однак деякі види знову повернулись у воду і зараз ведуть водний або напівводний спосіб життя.

• Рептилії добре пристосовані до життя на суходолі, про що свідчить як зовнішній їх вигляд, так і внутрішня будова.

• Особливості зовнішньої будови рептилій: здатність пересуватись по землі за допомогою гострих і цупких кігтів на пальцях, гнучке тіло і сильний хвіст. Шкіра оберігає тіло від висихання, майже не має залоз і вкрита зроговілими лусками або щитками.

• Рептилії дихають тільки легенями, які мають комірчасту будову. Повітря в легені спрямовується не «пульсацією» горла, як в амфібій, а розширенням і звуженням грудної клітки, що утворена ребрами, грудиною і грудними хребцями хребта.

• Зазнає змін і кровоносна система: у шлуночку серця з’являється неповна перетинка, за рахунок чого кров менше змішується. У крокодилів серце чотирикамерне.

• Запліднення у рептилій внутрішнє. Яйця значно більші, ніж ікринки амфібій. Запліднена яйцеклітина, проходячи по яйцеводах, покривається декількома оболонками (зовнішня — шкаралупа). Ці оболонки захищають її від висихання та механічних пошкоджень.

Рептилії Червоної книги України (11 видів)

Гадюка лісостепова

Гадюка степова

Гекон середземноморський

Жовтопузик

Мідянка звичайна

Ящірка зелена

Полоз жовточеревий

Полоз леопардовий

Полоз сарматський

ЗАПИТАННЯ ДО ТЕМИ

1. У яких середовищах існування трапляються рептилії?

2. Чому ящірки і змії активні лише в теплу погоду?

3. Які ознаки будови відрізняють рептилій від інших тварин?

4. Які особливості будови рептилій зумовлені пристосуванням до життя на суходолі?

5. Які захисні пристосування виробилися у рептилій в процесі еволюції?

6. У чому проявляється більш складна будова крокодилів порівняно з іншими рептиліями.

7. Якими є роль рептилій в екосистемах та значення в житті людини?

УВАГА: ГАДЮКА ЗВИЧАЙНА!

Особини гадюки нормального та чорного кольору

В Україні на гадюку звичайну можна натрапити в лісовій, лісостеповій зонах та в Карпатах.

Що робити, якщо раптом на дорозі трапляється щось схоже на змію?

Перш за все не слід метушитися — різкі рухи лякають змію, вона може напасти. Зупиніться і дайте істоті зникнути.

Іноді дорослі, а особливо діти, без необхідності й остороги обстежують пташині гнізда, залишені нори та дупла, засовують руки під корчі й камені, де можуть ховатися гадюки. А ті, боячись нападу, пускають в хід зуби.

Якщо ж гадюка все-таки вас вкусила, не слід панікувати, серйозну загрозу мають лише укуси «великої трійки»: кобри, гюрзи, ефи.

Перша допомога:

• заспокоїти потерпілого та обмежити його рухи (зручно посадити або покласти). Обмеження рухів уповільнює кровообіг і, відповідно, поширення отрути по організму;

• за можливості давати пити багато води. Вода збільшить об’єм рідини в організмі і тим самим зменшить концентрацію отрути;

• якомога швидше дістатися найближчого медпункту.

ЦЕ ЦІКАВО!

• У Давньому Єгипті крокодилам поклонялися. Крокодил символізував бога Сухоса — володаря річок. Щороку для його втихомирення на поталу «священним» крокодилам у місті Омбосі віддавали гарних дівчаток. Печери із сотнями забальзамованих мумій крокодилів і дотепер знаходять у Єгипті.

Самка охороняє кладку яєць

• Крокодили заривають яйця в пісок, деякі згрібають у купу гниле листя та стебла і споруджують щось на кшталт парника.

Яйця нільських крокодилів зріють три-чотири місяці. І весь цей час зубата матуся чатує поблизу. Коли спекотно, крокодилиця повзе в тінь чагарників або до води, прохолоне і, повернувшись до гнізда, стає над ним.

А краплини вологи, що стікають з ороговілої шкіри, зволожують землю над яйцекладкою. Крокодилиця майже нічого не їсть, бо відлучатися далеко не можна: птахи, плазуни та інші «гурмани» швидко розкрадуть яйця. Коли настає пора крокодилятам виходити з землі, вони починають «квакати» так, що чутно за кілька метрів. Дбайлива матуся розгрібає пісок над ними і випускає дитинчат на волю.

• Найкраще у змій розвинений нюх. Уразивши отрутою здобич, змія не поспішає наздогнати приречену жертву. Вона її обов’язково швидко знайде, причому безпомилково визначить напрямок, навіть якщо навколо багато інших слідів.

• Отруйними зміями рясніє море навколо Австралії. Морські змії надзвичайно отруйні — їхня отрута в десять разів сильніша за отруту кобри, але людей вони не чіпають. Живляться морські змії майже виключно рибою і головоногими молюсками (один вид живиться ікрою риб), а риби й інші холоднокровні тварини стійкіші до зміїної отрути, ніж ссавці і птахи.

• Суперечки про те, яка змія найотруйніша, деякі дослідники вирішують беззастережно й однозначно — тайпан австралійський. Людина, яку вкусила ця змія, може померти за кілька хвилин.

• Черепахи з’явилися на Землі багато мільйонів років тому. У мезозойську еру відбувся їхній розквіт, і з того часу бродять вони нашою планетою, майже не змінившись.

Більшість їхніх «ровесників» давно зникла з лиця Землі. Черепахи поки збереглися. Поки! Останніми десятиліттями над цими тваринами нависла загроза знищення. Особливо прикро те, що, крім людини, черепасі ніхто і ніщо не загрожує. Біда черепах у тому, що всі вони їстівні. Лише деякі з них (мускусні, каранчін) мають досить неприємний запах, щоб у когось виникла думка зварити з них юшку. Зате м’ясо останніх має чудові якості.

• З кінця травня самка черепахи середземноморської 3 рази за сезон відкладає по 2-8 білих яєць у добре прогрітий вологий ґрунт. Для цього самка риє задніми кінцівками спеціальну ямку. У м’якому ґрунті таку ямку можна швидко викопати за 10- 15 хвилин. Викопавши ямку, черепаха деякий час лежить нерухомо, відпочиває. Потім починає відкладати яйця. Закінчивши цю справу, закопує ямку, трамбує пухкий ґрунт і назавжди покидає гніздо. Через 2-3 місяці вилуплюються малюки. Зазвичай вони не з’являються на поверхні до наступної весни, а зариваються ще глибше по сусідству з гніздовою камерою. У період зимової сплячки вони живляться за рахунок жовткового мішка. Ростуть черепахи дуже повільно, статева зрілість настає у них у 12-14 років.

Гатерія

• Унікальною істотою є ящірка гатерія (та, що несе шипи). Вона має дивний гребінь на потилиці та спині, важкі складки шкіри на шиї та блискучі очі, які дивляться кудись крізь тебе. Гострі клиноподібні зуби на верхній щелепі і дрібні міцні на нижній, що сидять не в комірках, а приросли до кістки. Довгий ряд зубів росте прямо на піднебінні. Ця істота найпримітивніша з-поміж сучасних рептилій. Гатерія одинока на Землі: усі її родичі вимерли багато мільйонів років тому. Живе ця ящірка довго: у неволі, у звичних умовах Нової Зеландії, одна особина прожила 77 років. А втім, серед рептилій довгожителі — не рідкість. Цікава особливість гатерії: у неї є третє око на верхівці черепа, тім’яне. Воно має рогівку, кришталик і сітківку та здатне до акомодації.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.