Біологія. Опорні конспекти. 7 клас

Паразитичні черви типу КРУГЛІ ЧЕРВИ

Круглі черви мають несегментоване тіло, що на поперечному розрізі нагадує коло, звідси й назва типу. Стінка тіла утворена шкірно-м’язовим мішком, вкритим кутикулою. Внутрішні органи містяться у первинній порожнині тіла, яка заповнена рідиною. У кишечнику з’являється задня кишка й анальний отвір. Травна система наскрізна: рот —> кишечник —> анальний отвір. Відсутні кровоносна і дихальна системи. Роздільностатеві організми.

Представник аскарида людська. Спеціальних органів прикріплення не має. Утримується в просвіті кишечнику завдяки постійному рухові назустріч потокам їжі. Живиться харчовою кашкою. Самка за добу виділяє понад 200 000 яєць, які потрапляють у зовнішнє середовище. У вологому ґрунті за наявності кисню та при відповідній температурі (20-30 °С) всередині яйця формується личинка. Завдяки товстій багатошаровій оболонці яйця стійкі до зовнішніх впливів і зберігають здатність заражати людину впродовж 3-7 років.

Схема життєвого циклу аскариди

Якщо доросла аскарида анаероб, то її личинка — аероб. Окрім того, у циклі розвитку аскариди людської відсутній проміжний хазяїн.

Представник трихінела.

Трихінела: а — самка; б — самець

Капсули трихінели у м’язах свині

Статевозріла стадія трихінели живе у просвіті тонкого кишечника переважно хижих або всеїдних ссавців і людини. Запліднені самки вкорінюються в стінку кишечника. Тут вони народжують дуже дрібних личинок, які з течією крові розносяться по тілу Хазяїна. Із капілярів личинки мігрують у посмуговані м’язи, де ростуть, скручуються спірально та утворюють капсули-оболонки. У такому стані личинки зберігають життєздатність більше року (іноді до кількох десятків років).

У подальшому такі капсули з личинками повинні потрапити в кишечник іншого ссавця. Для цього необхідно спожити заражене м’ясо. Людина може заразитися трихінелою, з’ївши недостатньо проварене або просмажене м’ясо (зазвичай м’ясо свині).

Представник гострик. З усіх представників паразитів гостриками заразитися найлегше: вони можуть проникнути в дитячий організм при контакті із забрудненими поверхнями чи предметами (взуття, іграшки, шкільні місця загального користування тощо). До того ж гострики дуже швидко переходять від однієї дитини до іншої, адже діти не завжди дотримуються правил особистої гігієни (як от мити руки після туалету і перед їдою).

Заходи профілактики (попередження) гельмінтозів:

• дотримання гігієнічних правил — чистота рук, продуктів харчування (овочів, фруктів), предметів домашнього побуту і житлових приміщень;

• достатня термічна обробка риби, м’яса диких і домашніх тварин;

• охорона навколишнього середовища (водойм, пасовищ) від забруднення фекаліями людини і тварин;

• боротьба з комахами — переносниками яєць паразитичних червів.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

Пристосування у будові та процесах життєдіяльності паразитичних червів до їхнього способу життя

• Наявність органів прикріплення, що забезпечують зв’язок паразита з організмом хазяїна.

• Розвиток спеціалізованих покривів (кутикули), що захищають ендопаразитів (внутрішніх паразитів) від впливу травних соків хазяїна.

• Здатність до анаеробного дихання (живуть у безкисневому середовищі).

• Спрощена нервова система та органи чуття. Вкорочений кишечник або травна система відсутня — розчинені в організмі хазяїна поживні речовини всмоктуються всією поверхнею тіла.

• Інтенсивний розвиток статевої системи, поява здатності розмножуватись уже на стадії личинки.

• Гермафродитизм, що гарантує розмноження за наявності навіть однієї особини.

• Зміна хазяїв у життєвому циклі паразита. Це пристосування попереджає надмірне накопичення паразитів, що могло б призвести до загибелі організму, а також сприяє розселенню паразитів тощо.

ЗАПИТАННЯ ДО ТЕМИ

1. Які особливості зовнішньої будови відрізняють плоских червів від інших груп тварин?

2. Які особливості зовнішньої будови відрізняють круглих червів від інших груп тварин?

3. Як пристосовані паразитичні черви до їхнього способу життя?

4. Якими є методи профілактики гельмінтозів?

ЦЕ ЦІКАВО!

• Гельмінтами називають червів, що пристосувалися до паразитичного способу життя. Паразитизм серед червів надзвичайно поширений. Із відомих науці приблизно 30 тис. видів червів понад 12 тис. є гельмінтами. Один із основоположників гельмінтології К. І. Скрябін говорив: «Усе живе на земній кулі потрапило в дуже чіпку гельмінтологічну павутину».

• Колір багатьох гельмінтів часто залежить від кольору яєць, що знаходяться всередині їхнього тіла і просвічуються через його покриви. Яйця бувають жовтими, коричневими або майже чорними. Можна спостерігати, як уздовж білого тіла паразита тягнуться забарвлені смуги зрілих яєць.

• Зміна хазяїв у життєвому циклі паразитичних червів — важливе і життєво виправдане пристосування, що сприяє розселенню, поширенню та збільшенню загальної кількості особин виду.

• Свинячий ціп’як більш небезпечний, ніж бичачий. Потрапивши до кишечнику людини, його яйця перетворюються на личинки та з плином крові розносяться до органів і тканин. Якщо личинки осідають у м’язах або підшкірній клітковині, захворювання може перебігати в легкій формі. Однак, якщо личинки потрапляють у мозок або око, це призводить до тяжких наслідків. Видалення таких личинок потребує хірургічного втручання.

• Щодоби аскарида виділяє понад 200 тис. яєць, які потрапляють у ґрунт, де за сприятливих умов через 2-3 тижні утворюються личинки. Число аскарид, які можуть одночасно паразитувати в кишківнику людини, може сягнути кількох сотень (рекорд — 1100). Аскариди нерідко виявляють «смак до подорожей», що може призвести до тяжких наслідків: із тонкого кишечника через шлунок і стравохід паразити проникають у носоглотку, звідти можуть «заповзати» у гортань і призвести до задухи. Відомі випадки проникнення аскарид в слізно-носовий канал, а звідти через слізні протоки в кон’юнктивний мішок ока.

• До типу Круглі черви належить клас Власне круглі черви. Це один із найбільших класів царства Тварини. На сьогодні описано лише близько 20 тис. видів цих тварин, до того ж більше половини з них — вільноживучі черви, понад 5 тис. — паразити тварин, близько 2 тис. — паразити рослин. Однак загальна кількість видів цих тварин, що існують на нашій планеті, за оцінками різних авторів, становить від 100 тисяч до 1 мільйона. Отже, не менше 80 % видів власне круглих червів залишаються поки що невідомими науці. Немає іншої групи тваринного царства, у якій було б стільки неописаних видів.

• Лише ті паразити мають шанс на довготривале існування в організмі хазяїна, які в процесі своєї життєдіяльності завдають йому щонайменшої шкоди.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.