Всесвітня історія опорні конспекти 9 клас

Тема 2. Європа й Америка в першій половині XIX ст.

Політичне становище в Європі після Віденського конгресу

Віденський конгрес започаткував нову систему міжнародних відносин у Європі, призвів до створення системи союзів, метою яких була реставрація монархічних правлінь.

Після Віденського конгресу чотири великі держави (Австрія, Пруссія, Росія, Велика Британія) змінили карту Європи. Вони розподілили територію між собою:

• Польщу було поділено між Пруссією, Росією та Австрією;

• Ломбардію та Венецію віддали Австрії;

• Бельгія попала під панування короля Голландії.

У світі не було жодної держави, яка б протистояла коаліції.

1815 р. Австрія, Росія та Пруссія підписали угоду про Священний союз, який мав захищати абсолютну монархію по всій Європі.

Після падіння Наполеона в Європі відроджувалися монархічні та релігійні почуття. Повернення до абсолютної монархії в деяких країнах вело за собою обмеження прав людини, встановлення цензури, зміни у виборчій системі.

Переможці об’єднали свої сили, щоб негайно втрутитися там, де виникла загроза революції.

Національний і революційний рухи в Європі у 20-х роках XIX ст.

Вітер свободи, яким повіяло в Європі після Французької революції кінця XVIII ст., та національні почуття, які пробудила боротьба з французькими загарбниками, під час загарбницьких воєн Наполеона, посилили прагнення незалежності у багатьох народів.

Вони не погоджувалися на новий порядок, який склався у Європі після Віденського конгресу, атому повставали проти повернення монархічних принципів влади. Священний союз жорстоко придушував усілякі рухи за незалежність:

• зростав протест у Польщі, назрівав заколот, створювалися таємні організації;

• у 1817 р. німецькі студенти вийшли на демонстрацію, вимагаючи об’єднання німецьких земель;

• Італія була розчленована на кілька держав, значна частина її потрапила під панування Австрії. 1820 р. члени таємного товариства карбонаріїв організували перші повстання проти правителів королівства обох Сицилійі Сардинського;

• 1829 р. ліберальні офіцери повстали проти іспанської монархії. Франція прийшла на допомогу Іспанії і у 1823 р. повстання було придушено;

• 1821 р. повстали греки проти турецького панування і в 1829 р. здобули незалежність;

• бельгійці не погоджувалися на залежність від короля Голландії, який придушував їхню свободу і насаджував нідерландську мову як державну;

• в Австрії, Німеччині, та Італії слов’яни й угорці хочуть здобути незалежність. Завдяки Священному союзу криза тривала до 1848 р.