Історія України опорні конспекти 9 клас

Традиційно-побутова культура у місті

Перебудовувалися міста, які ставали центрами промислового виробництва, торгівлі. Зростала чисельність міського населення.

У просторих міських будинках, на ясно освітлених вулицях вирувало нове життя. Утім житлові будинки заможних верств населення відрізнялися від жител простого міського люду, які мешкали в невеликих приміщеннях.

Для зведення житлових приміщень використовували деревину, каміння та цеглу. В центрі міст — майдан. Окрасою міст були церкви, собори.

У північній частині України в містах переважало вуличне планування. Іноді селища та міста будувалися за радіальною

системою — кругами, в центрі яких був центральний торговий майдан. З’явилося багато різних магазинів, крамниць. На півдні України планування міст відбувалося під керівництвом адміністрацій; переважала квартальна форма планування.

Дворяни, купці, чиновники, ремісники мали свої традиції і звичаї.

Поширювалися західноєвропейська мода, одяг, святкове дозвілля:

У містах входили в моду обіди й вечері з бальними танцями закордонного походження. Це могли собі дозволити представники заможних верств населення.

З розвитком капіталістичних відносин збільшувався приплив російського населення та населення інших національностей у міста і на промислові об’єкти України.

На початку XIX ст. в Україні з’явилися культурно-мистецькі салони, особливо в Києві, Харкові, Одесі, Чернігові, Полтаві, в яких збиралася інтелігенція, представники передової частини дворянства. Існували салони політичні, літературні, театральні, музичні.