Історія України опорні конспекти 9 клас

Традиційно-побутова культура

Традиційно-побутова культура у селі

Українські села відзначалися своєю ошатністю, чепурними хатами, оточеними садками й обсадженими з усіх боків деревами. Скрізь виднілися білі хати в затінку зелених пишних дерев. Українці були в злагоді з природою, любили і прикрашали свій дім. Біля кожної хати — двір, город. Хати вкриті соломою.

Стіни житла зводилися з місцевих будівельних матеріалів залежно від ресурсів та можливостей забудовників. Існувало два типи конструкції стін — зрубний і каркасний. Перший траплявся зрідка, переважно в районах, багатих на лісоматеріали. Каркас заповнювався глиною, перемішаною з соломою. У деяких районах поряд з глиною та соломою використовували каміння. Підлога в хаті також була глиняною, дощана траплялася дуже рідко.

Українська хата вважалася повноцінним житлом тільки тоді, коли була оздоблена як ззовні, так і всередині. Кожна губернія, повіт, село мали свої традиції настінних розписів. Візерунками, найбільше у вигляді квітів, розписували стіни, особливо — піч, яка забезпечувала родині тепло, затишок, добробут, спочинок.

На західноукраїнських землях піч облицьовували кахлями із зображенням квітів, звірів. Художнім різьбленням по дереву прикрашали двері, віконні рами, скрині, в яких зберігали одяг, білизну. В хатах було безліч керамічного посуду.

У першій половині ХІХст. почало розвиватися порцеляново-фаянсове виробництво на Волині, Чернігівщині, Київщині. Однак посуд з фаянсу і порцеляни був дорогим. Його могли придбати лише заможні верстви населення, а простий люд користувався гончарними виробами народних промислів.