Історія України опорні конспекти 9 клас

Азовське козацьке військо

Причини утворення

1. Козаки Задунайської Січі, заснованої в гирлі Дунаю запорожцями, які переселилися сюди після ліквідації Запорозької Січі, не хотіли воювати на боці Туреччини.

2. Коли російська армія підійшла до Дунаю, кошовий отаман Йосип Гладкий з 500 козаками Задунайської Січі перейшов на бік росіян, допоміг їм непомітно для турків переправитися через Дунай, брав участь у боях на боці російського війська, в тому числі й на землях Задунайської Січі.

Із Й. Гладким зустрічався російський цар Микола І, який вручив йому золоту медаль зі своїм портретом. Потім той одержав понад 1600 га землі, звання генерал-майора та пенсію 835,5 крб на рік.

3. Козаки вирішили повернутися в Росію, бо турки вчинили розгром Задунайської Січі та розправу над тими, хто там залишився.

Наслідки

1.Після закінчення російсько-турецької війни 1828 — 1829 pp. з цих козаків, що повернулися в Україну, у 1830 р. було створено Азовське військо і за наказом царя козаків розселили на узбережжі Азовського моря між Бердянськом та Маріуполем.

2. Азовські козаки жили станицями, займалися землеробством і рибальством, охороняли західне узбережжя Азовського моря від контрабандистів.

3. За виконання козацької служби козаків звільняли від повинностей і податків.

4. На підставі указу царя від 11 жовтня 1864 р. Азовське військо було ліквідовано, а козаків переведено у селянський стан.

Висновки

1. З ліквідацією залишків автономного устрою України в міжнародній політиці з’явилося поняття “українське питання”, яке існувало доти, доки Україна залишалася залежною від імперій.

2. “Українське питання” набувало міжнародного характеру, бо гноблення її двома імперіями створювало вогнище постійної соціальної напруги, що поширювалася й на інші країни.

“Доки не буде виправлено кривди, завданої українцям, доти неможливий справді міжнародний спокій” (чеський письменник Кароль Гавлічек-Боровський).

3. Багато сусідніх держав розробляли плани щодо України, намагаючись встановити свій вплив над нею.