Історія України опорні конспекти 9 клас

Україна в російсько-турецькій війні 1806—1812 pp.

Причини війни:

1. Туреччина прагнула повернути під свій контроль Причорномор’я.

2. Росія прагнула:

• убезпечити свої південні кордони;

• захопити Босфор, Дарданелли;

• приєднати Кавказ і Закавказзя;

• утвердити свій контроль на Балканах.

Роль України у війні

1. Українські губернії повинні були забезпечувати російську армію продовольством, надати їй тисячі пар коней, волів тощо. З Лівобережжя на потреби армії було реквізовано понад 1 тис. коней, 14 тис. волів, 6 тис. возів у супроводі 4 тис. селян-погоничів.

2. У шести губерніях (Чернігівській, Харківській, Полтавській, Київській, Херсонській, Катеринославській) було проведено мобілізацію українців до російського війська. Воєнні дії велися на Дунаї у Бессарабії, на землях, заселених українцями, на західному узбережжі Чорного моря.

Мета (мотиви) участі українців у війні

1. Допомогти українцям, що перебували під владою Туреччини, звільнитися з-під турецького гноблення.

2. Домогтися возз’єднання українців Дунаю з українцями Наддніпрянської України, щоб у майбутньому спільно боротися проти Російської імперії.

Підписано Бухарестський мирний договір

До складу Російської імперії увійшла територія між Дністром і Прутом (в основному заселена молдованами). Так виникла Бессарабська область, до якої увійшли Ізмаїльський, Акерманський і Хотинський повіти (переважно з українським населенням).

Наслідки війни

1. До Росії приєднано українські землі у гирлі Дунаю, які перебували у складі Туреччини.

2. До Російської імперії було приєднано Бессарабію до р. Прут, з трьома повітами, заселеними переважно українцями — Ізмаїльським, Акерманським та Хотинським.

3. Війна підірвала економічний потенціал України.

4. Серед українців, які перебували у складі російської армії, були значні втрати.

5. Хоч один вид національного гноблення (турецький) змінився іншим (російським), відбулося возз’єднання українців Дунаю з українцями Наддніпрянської України (збирання українських земель) і вони відтоді могли спільно боротися проти Російської імперії.