Історія України опорні конспекти 9 клас

Декоративно-ужиткове мистецтво

Декоративно-ужиткове мистецтво — один з важливих видів художньої культури.

Досить високим був рівень народних промислів, які продовжували реалістичні традиції минулого, розвивали такі види мистецтва, як художнє ткацтво, вишивки, кераміка, художнє різьблення, народний розпис.

Завдяки підтримці прихильників народних промислів удалося в цей час зберегти килимарське ремісниче виробництво. На Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Львівщині відкрилися навчальні ткацькі майстерні.

У 500 населених пунктах України збереглися й успішно конкурували з продукцією фабричного виробництва фаянсово- порцелянові заводи народного гончарства.

Широким попитом як в українських, так і в російських губерніях користувалися посуд, іграшки, кахлі, виготовлені народними вмільцями. Художні вироби вмільців західноукраїнських земель, особливо різьблення по дереву, мали світову славу. Різьбярські художні твори експонували на виставках у Львові, Кракові, Відні. Славилися також обробка металів та вишивка.

Капіталізм підривав працю сільського кустаря і міського ремісника. За умов ринкових відносин їхня продукція ставала неконкурентоспроможною порівняно з масовими (дешевшими, а іноді і якіснішими) виробами фабрик і заводів. Тканини з фабричної пряжі з хімічними барвниками були легкими, красивими і дешевшими, а тому витісняли доморобні тканини. Масове використання фабричних тканин надавало самому одягу простоти, зручності й однорідності.