Історія України опорні конспекти 9 клас

Живопис

Мистецтво — специфічна творча форма суспільної свідомості і людської діяльності, яка найбільш цілісно відображає дійсність у художніх образах.

Видатними представниками побутового і пейзажного жанрів були С. Васильківський, К. Костанді, П. Левченко, М. Пимоненко та інші, які втілили в своїх творах ідеали людяності й краси, створили полотна, сповнені почуття народного гумору і ліризму.

Киріяк Костанді (1852—1921) — відомі його картини: “В люди”, “Рання весна”, “У хворого товариша” та інші. Ілля Релін (1844-1930) народився, провів дитячі та юнацькі роки в Україні. Тому у нього багато творів на українську тематику: “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”. Сергій Васильківський (1854—1917) — український художник. Створив близько 3500 картин і зарисовок чудової природи України , героїчного минулого українського народу, його повсякденне життя. Відомі його картини: “Ромоданський шлях”, “На пасовиші”, “Козаки в степу”, “Козача левада”, “Весна в Україні”, “Козак у дорозі”, “Ярмарок у Полтаві”, “Біля корчми” та інші.

Микола Пимоненко (1862—1912) — знамениті його картини “Проводи рекрутів”, “Сінокіс”, “Свати”, “Весілля в Київській губернії”.

У нього переважає побутовий жанр на селянську тематику. В картині “Жертва фанатизму” М. Пимоненко засуджує національну ворожнечу, що насаджувалася царизмом.

На західноукраїнських землях

Живопис західноукраїнських земель зазнав впливу художніх шкіл Австрії, Німеччини й Польщі. Видатними художниками були:

Корнило Устинович (1839—1903) — відомі його картини “Батьківська пара”, “Гуцулка біля джерела”, “Шевченко на засланні”.

Теофіл Копистинський (1844—1916) — переважно малював портрети.

Тит Романчик (1865—1911) — малював прекрасні пейзажі.