Історія України опорні конспекти 9 клас

Доля української жінки

Українська жінка — горда, рішуча, терпляча, працьовита — була берегинею дому, набувала все більшого авторитету у родині, як правило, розпоряджалася родинною касою, вела домашнє господарство, виховувала дітей. Чоловіки працювали, заробляли гроші, а жінки повинні були берегти сім’ю, наводити вдома лад, слугувати прикладом у всьому дітям. Батьки постійно залучали своїх дітей до посильної праці вдома і в полі, але намагалися дати дітям освіту.

Для української сім’ї була характерна чистота й охайність їхнього побуту, суворість сімейної моралі, працелюбність, господарський хист. Немаловажна роль у цьому жінки. Знаменитий наш етнограф П. Чубинський (1897 р.) дав розгорнуту характеристику українській жінці: “На відміну від чоловіків, повільних і небалакучих, жінки — дуже балакучі, надзвичайно енергійні, винахідливі. Добре знають нужду, яка навчила їх торгуватися, бути підприємливою”.

Найкращою характеристикою хазяйки була чепурна хата й чистий рушник-утирач на порозі, чистота навколо печі, гарні пахощі. І ніщо не могло завадити жінці кинути хату неметеною, долівку немазаною, піч не підбіленою. Особливо важкою була праця жінки-селянки, яка і поралася вдома, і працювала в полі.

Грамотність серед жінок була низькою. Згідно з реформою освіти 1864 р. жінкам заборонялося отримувати вищу освіту в університетах.

На фабриках і заводах все ширше почали використовувати працю жінок і дітей.

Через постійні матеріальні нестатки, хронічні голодування, брак кваліфікованої медичної допомоги була велика смертність серед жінок, особливо найбідніших верств населення.