Історія України опорні конспекти 9 клас

Суперечливі процеси модернізації повсякденного життя

1. Ринкові відносини підривали творчість сільських кустарів і міських ремісників, бо їхня продукція ставала неконкурентоспроможною порівняно з масовими, дешевшими, а в багатьох випадках і якіснішими товарами фабричного виробництва.

2. Тканини з фабричної пряжі з хімічними барвниками були легкими, красивими і дешевшими, ніж тканини, які кустарним способом виробляли вдома. Одяг з фабричних тканин ставав одноріднішим, простішим і дешевшим.

3. Промислові робітники вносили нові риси в традиційний побут народних мас.

4. Серед робітників поширеним житлом була мазанка, землянка, напівукопана у ґрунт, з одним—двома віконцями, обмазана з середини глиною.

5. У Донбасі та інших промислових районах України будували колективні робітничі житла — казарми, обладнані дво- і триярусними нарами для відпочинку. Робітники прагнули мати і своє власне житло, яке будували із шлаків, каменю, цегли. Утім робітникам потрібно було багато років, щоб заробити грошей на таке житло.

6. Більшість шахтарів Донбасу жила в землянках, робітники цукрових заводів — у тісних вогких і брудних казармах, у яких кишіли паразити.

7. На підприємствах не було служб з охорони праці, дуже часто траплялися нещасні випадки. За неповними даними, протягом 1864—1899 pp. на промислових підприємствах України загинуло 3300 і скалічено понад 16 тис. робітників.

8. Заможні міщани і селяни почали зводити будинки з дахами із заліза або черепиці. Міста забудовували багатоповерховими житловими будинками, спорудами культурного призначення — театрами, музеями, бібліотеками тощо.

9. У побуті заможних верств населення з’являлися вироби фабричного виробництва — швейні машини, гумове взуття, посуд, меблі тощо.

10. Велику культурно-освітню роботу серед широких народних мас вели “Просвіти”, які діяли в містах, містечках, селищах і селах усієї України.

11. Змінювався облік міст: зростали нові фабрики і заводи, зводилися багатоповерхові будинки. 18 травня 1884 р. у Катеринославі відкрився рух найбільшим у Європі 15-прогінним двоповерховим мостом через Дніпро. У будівництві почали використовувати нові матеріали і технології.