Історія України опорні конспекти 7 клас

Останні галицько-волинські князі

Лев II і Андрій

Сини Юрія І, правили спільно упродовж 1308 - 1323 pp.; титулувалися “з Божої ласки князі всієї Руської землі, Галичини й Володимирії”

1. На міжнародній арені Галицько-Волинське князівство орієнтувалося на союзи з Тевтонським орденом та з польським королем Владиславом Лотеком, які мали антилитовську та антиординську спрямованість.

2. Хоча Галицько-Волинське князівство визнавало певну залежність від Орди, але фактично проводило самостійну зовнішню політику.

3. Виснажлива боротьба з зовнішніми ворогами, гострі внутрішні конфлікти князів з боярами ослаблювали сили Галицько-Волинського князівства, з цього скористалися сусіди.

4. 1323 р. Загибель останніх князів з династії Романовичів Андрія І і Лева II у битві з монголо-татарами біля м. Кам’янця, яких було важко поранено, і вони незабаром померли. Почалася політична криза в королівстві.

5. Їхнім правлінням закінчилася династія Романовичів, бо вони не мали спадкоємців.

Юрій II Болеслав

(1325-1340  pp.)

Останній галицько-волинський князь (син мазовецького князя Тройдена та доньки Юрія І Марії, сестри Андрія та Лева)

Після смерті в бою Андрія І та Лева II до влади прийшло боярство, що в умовах боротьби іноземців за галицько-волинський престол само вирішило обрати собі князя, який би був слухняним знаряддям у їхніх руках. Обрали польського княжича Болеслава, який прийняв православ’я, узявши ім’я Юрій, і став галицько-волинським князем під іменем Юрій II Болеслав (1325-1340 рр.). Утім він виявився егоїстичним та недалекоглядним політиком, дії його невдовзі стали відверто антинародними.

1. У внутрішній політиці підтримував міста, намагався розширити свою владу, прагнув обмежити владу боярської верхівки, що стало причиною загибелі його внаслідок змови бояр.

2. Важливі посади в державі віддавав іноземцям.

3. У зовнішній політиці орієнтувався на Литву і намагався встановити добрі відносини.

4. Намагався встановити добрі відносини й з іншими сусідніми державами.

5. Підписав угоду, згідно з якою у разі його смерті трон мав перейти до польського короля Казимира III, і це викликало незадоволення бояр.

6. Бояри звинуватили його у допомозі чужинцям і у 1340 році отруїли.

Зі смертю Юрія II закінчилася доба незалежності Галицько-Волинського князівства. Почалася боротьба сусідніх держав за Галичину й Волинь (Польщі, Угорщини, Литви та інших).