Історія України опорні конспекти 7 клас

Вторгнення хана Батия на українські землі

1237—1238 pp. Монгольські війська спустошили Північно-Східну Русь і вирушили на південь.

Березень 1239 р. Монгольські орди хана Батия (онука Чингісхана) після нетривалої облоги здобули Переяслав, згодом Чернігів і підійшли до Києва на лівому березі Дніпра. Захопити Київ не наважилися, а повернули назад.

Навесні 1240 р. Величезне військо Батия знову з’явилося під Києвом. Монголи запропонували киянам здати місто без бою, але ті відмовилися і вирішили захищатися. Обороною міста керував київський воєвода Дмитро, якого призначив Данило Галицький. Монголи обложили місто і почали його штурм, спрямувавши основні сили до Лядських воріт у південно-західній частині міста. Тут було поставлено стінобитні машини, які вдень і вночі громили захисні стіни. Облога міста тривала дев’ять днів. Мужні захисники міста билися до кінця, спочатку на стінах міста, а коли монгольські орди вдерлися до Києва, то за кожну вулицю, храм, будинок. Чоловіки полягли у жорстокій битві, жінки та діти або загинули в полум’ї, або були вирізані. Не було пощади нікому: ні захисникам Києва, ні старим і дітям, ні культурним цінностям. Багато людей, Рятуючись від монголів, зачинилося в Десятинній церкві. Стеля церкви завалилася й багато людей загинуло, опинившись під завалом. Київ було піддано страшному розоренню, розгромлено, пограбовано, спалено. Після себе монгольські орди залишили згарища, руїни та численні трупи загиблих киян.

Від ущент зруйнованої столиці завойовники вирушили на Захід — спочатку на Волинь, а потім, розділившись на дві частини пішли наступом однією частиною на Галицьке князівство, а другою — на Угорське королівство, Польщу, Чехію.

1242 р. Монголи ввійшли до Хорватії, пограбували Загреб. Утім просування їх на захід згодом припинилося, бо монгольська орда була ослаблена впертим опором місцевого населення.

Причини захоплення Київської Русі монгольськими військами

1. Монгольське військо було численним, добре організованим у військовому плані, з великим досвідом унаслідок численних загарбницьких походів. Йому була характерна сувора дисципліна і висока майстерність.

2. Князівства Київської Русі були знекровлені:

• постійною війною з половцями;

• міжусобною боротьбою.

3. Феодальна роздробленість, сепаратизм, відсутність єдності і злагоди між окремими князями, їх невміння і небажання підпорядковувати свої інтереси загальній справі.

4. Більшість міст не були підготовлені як треба до оборони.

Історичне значення героїчної боротьби Київської Русі з монгольською навалою

1. Впертий опір наших предків ослабив і затримав навалу монголо-татар у Західну Європу.

2. Київська Русь своєю героїчною боротьбою врятувала Європу, її культуру від страшного руйнування і західноєвропейську цивілізацію від знищення.

3. Монгольські завойовники не змогли знищити історичні та культурні традиції нашого народу, як і його самого.

4. “Руський народ продовжував жити на своїх предковічних землях і був гарантом безперервності історичного процесу...” (П Толочко).