Історія України опорні конспекти 7 клас

Боротьба синів Романа Мстиславовича за відродження Галицько-Волинської держави

1205-1238 pp. Період тимчасового розладу єдності держави. Це період князівсько-боярських міжусобиць, смут, розбрату, ворожнечі і запеклої боротьби за владу.

Зі смерті Романа скористалися галицькі боярські угруповання, щоб захопити владу у свої руки і не допустити до влади вдову Романа Анну - розумну, мужню і владну жінку і його синів Данила й Василька.

Розпочався 30-річний період боротьби за владу, період міжусобних воєн та іноземного втручання. Анна спиралася на волинське боярство і не мала підтримки у галицького. Побоюючись за життя своїх синів, втекла з чотирирічним Данилом і дворічним Васильком з Галича, а згодом і з Володимира-Волинського до родичів чоловіка у Польщу. Данило виховувався при дворі угорського короля.

Причини могутності великих бояр у Галицькій землі

1. Галицькі бояри, на відміну від бояр в інших князівствах, де вони здебільшого походили з княжої дружини, формувалися з місцевої родоплемінної знаті.

2. Свої багатства галицькі бояри одержали не від князя, а захопивши общинні землі.

3. Великі прибутки бояр від розвиненого сільського господарства, солеварних промислів, торгівлі.

4. Бояри весь час залучалися в боротьбу за утвердження своєї влади ще Ростиславичами, які надавали їм посади, маєтки, що стали базою зростання впливу боярських родів, дали їм змогу протидіяти зміцненню князівської влади.

5. Часто найбагатші бояри вибирали для себе іноземне покровительство — угорців, пізніше поляків.

Бояри навіть оголосили князем боярина Владислава Кормильчича (1213-1214 pp.).

Оскільки боярські угруповання йшли на угоди з угорськими феодалами, що прагнули захопити Галичину та Волинь, то боротьба Данила й Василька Романовичів проти бояр, за об’єднання галицько-волинських земель набула характеру визвольної війни за державну незалежність.

Романовичі спиралися на широкі кола населення, на духовенство й на ту частину середніх і дрібних бояр, що розраховувала на покровительство князів. Їх підтримувало міське населення — купці та ремісники, які були прихильниками не боярського свавілля, міцної князівської влади.

Унаслідок тривалої боротьби Данилові Галицькому вдалося по долати угруповання галицьких і перемишлянських бояр, які орієнтувалися на підтримку Угорського королівства.

1237-1238 pp. Данило остаточно укріпився в Галичі, Волинь вії залишив молодшому братові Васильку, який у всіх важливих справах діяв спільно з Данилом.

1238 р. Данило розгромив військо тевтонських рицарів під Дорогочином і взяв у полон магістра ордену Бруна.

Незадовго до зруйнування Києва Батиєм Данило укріпився в Києві й посадив там хороброго й досвідченого воєводу тисяцького Дмитра, якому й довелося керувати обороною міста.

Столицею свого князівства Данило обрав місто Холм, де побудував оборонні споруди, церкви, заклав парк.

Данило Галицький здійснював політику об’єднання українських земель.

1245 р. Данило здобув перемогу над об’єднаними польськими, угорськими й боярськими військами біля м. Ярослава на Сяні, що остаточно зміцнило Галицько-Волинську державу.

Що сприяло перемозі Данила Галицького в боротьбі за відродження держави

1. Видатні особисті якості Данила Галицького (незламна воля вміння йти на компроміси, стійкість у перенесенні невдач, наполегливість у досягненні мети).

2. Велика підтримка близьких (матері Ганни та брата Василька).

3. Підтримка політики Данила з боку волинських бояр та городян Волині й Галича.

4. Створення боєздатного війська.

5. Дипломатичні здібності Данила, котрий використовував суперечності між сусідніми країнами в інтересах розбудови своє держави.

Висновки

1. Данило Галицький відновив велику Галицько-Волинську державу.

2. Стала другою після Київської Русі великою державою на українських землях, яка простяглася від Карпат до Дніпра і зуміла об’єднати навколо себе більшість етнічних земель (90%).

3. Перестала існувати в другій половині XIV ст.

4. Данило Галицький стримав німецьку, польську та угорську експансії.

5. Подолавши могутність бояр, він досяг піднесення соціально-економічного і культурного рівня своїх володінь до одного з найвищих у Східній Європі.